Zaledwie 23 km od Szklarskiej Poręby znajduje się piąty co do wielkości ośrodek narciarski w Czechach  – idealny kurort dla miłośników białego szaleństwa o każdym stopniu zaawansowania.

Panują tu doskonałe warunki dla narciarzy zjazdowych i biegowych (17 km tras o różnym stopniu trudności), a także dla fanów jednej deski. Jest to jedyny ośrodek narciarski w Czechach, w którym przewyższenie pomiędzy dolną stacją a górną wynosi 700 m,  a trasy zjazdowe w najszerszym miejscu mają 100 metrów. To także raj dla dzieci, dla których stworzono tu skipark ze szkółką i ruchomym chodnikiem.  Na miejscu są wypożyczalnie sprzętu, sklepy sportowe, bary, pomocą służą instruktorzy.

Czeska, zimowa idylla.  Ośrodek składa się z dwóch części: Horní Domky na Łysej Górze (odpowiedni dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy) oraz Studenov polecany dla rodzin z małymi dziećmi, a także dla narciarzy początkujących i snowboardzistów. Dużym ułatwieniem w przemieszczaniu się jest bezpłatny skubis łączący obie części.

Ośrodek Horní Domky znajduje się w Horní Rokytnice nad Jizerou na wysokości 657-1315 m n.p.m. Miłośnicy białego szaleństwa mają tu do dyspozycji trasy zjazdowe o dużej różnorodności (łączna ich długość to 13,5 km) i  dwa nowoczesne czteroosobowe wyciągi krzesełkowe. Ten prowadzący na szczyt Łysej Góry jest jednym z najdłuższych w całych Czechach! Pojedyncze wyciągi znajdują się jedynie przy trasach dla początkujących (Kaprun) lub trasach treningowych (Křížek, Slalomák). Dla zaawansowanych przygotowano czerwoną trasę FIS, która schodzi ze szczytu Łysej Góry (w dolnej części rozdziela się na trzy warianty). Niebieski szlak, najdłuższy w Czechach, również zaczyna się przy górnej stacji wyciągu. W połowie rozdwaja się na dwie trasy: Slalomák i Křížek, aby na stoku Přibližovák połączyć się i poprowadzić do dolnej stacji wyciągu.

Ośrodek narciarski Studenov, położony na wysokości 620 – 933 m n.p.m., cieszy się popularnością  szczególnie wśród rodzin z dziećmi, a także wśród snowboardzistów ze względu na łagodne i szerokie stoki. Na górę można wjechać wyciągiem talerzykowym i dwoma orczykowymi. Niebieskie i czerwone trasy są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Będą tu także zachwyceni miłośnicy biegówek, a także dzieci, na które czekają ośle łączki przy dolnej stacji Studenova.

Dobrze przygotowana infrastruktura, malownicze widoki, bogata baza noclegowa i gastronomiczna – do zobaczenia na stokach Rokytnice nad Jizerou!

Szczegóły: www.skiroky.cz

Tekst: Alina Woźniak