Podróżowanie to nie tylko poznawanie miejsc, odkrywanie nowych zakątków, otwarcie się na krajobraz, przyrodę i historię wybranego za cel wędrówki miejsca. To także poznawanie ludzi, którzy współtworzą oblicze regionu, kształtują go, sami będąc pod wpływem otaczającej ich przestrzeni, a miejsce, w którym mieszkają, jest nie tylko punktem na mapie, ale częścią ich samych. Miejscem, z którym związali całe swoje życie, do którego biegną ich myśli – wspomnienia, troski codzienności, plany na przyszłość…

Najlepszą więc rzeczą, jakiej można doznać w podróży, jest możliwość poznawania i odkrywania świata poprzez ludzi, których na swojej drodze spotykamy. Taki też jest cel niniejszego wydawnictwa, które w swoim założeniu ma ukazać piękno nadwiślańskiej części Mazowsza, poprzez ludzi, którzy tu mieszkają i pracują. Którzy krainie nad Wisłą oddali spory kawał swojego życia. Piętnaście spotkań z mieszkańcami Mazowsza, dla których Wisła, nasza największa rzeka, nie jest zwyczajną rzeką. Jest miejscem fascynującym, wciągającym, angażującym i wyzwalającym to, co w człowieku najlepsze.

Zapraszamy więc do wędrówki po Mazowszu, wzdłuż Wisły, z niezwykłymi przewodnikami, których opowieści otworzą przed nami zupełnie inne horyzonty, przeniosą w krainę, o niepowtarzalnej urodzie, unikatowej przyrodzie i zupełnie niezwykłym znaczeniu historycznym, nie tylko dla naszego kraju. Wędrówki, w czasie której szybko okaże się, że Wisła to nie tylko „Królowa Polskich Rzek”, ale także prawdziwa królowa serc ludzi, którzy nad nią mieszkają. I jeśli w czasie jej trwania uda się nagle zobaczyć, że – jak to ujął jeden z naszych przewodników na trasie – „każdy rok, jest Rokiem Wisły”, nasz cel uznamy za spełniony.

Redakcja

Linka do ww. publikacji na stronie internetowej Samorządu Województwa Mazowieckiego: (https://www.mazovia.pl/wydawnictwa/publikacje-o-mazowszu2/)