Zaskakujące, nieszablonowe i ekscytujące. Mowa o tajemniczych pokojach zagadek. Każdy z nich przenosi uczestnika do innej rzeczywistości – świata pełnego przygód  Indiany Jonesa, tajemnych intryg kardynała Richelieu czy średniowiecznych murów okupowanych przez potężnych templariuszy. Tych i wielu innych przygód można doświadczyć w Room Escape Warszawa®.

Let the games begin!
Form rozrywki nigdy za dużo. Inicjatorem  jednej z nich  był John Wilson, który w 1988 roku wpadł na pomysł zaprogramowania gry-ucieczki (ang. escape room). Behind Closed Doors polegało na odnajdywaniu różnych znajdujących się w wirtualnym pomieszczeniu przedmiotów i klikaniu w nie, w celu wydostania się z niego. Natomiast na początku lat 90., rozrywka ewoluowała. Powstały bardziej zaawansowane zadania oraz pojawiła się rzeczywista gra emitowana w telewizji. Pierwsze teleturnieje zorganizowano w Wielkiej Brytanii oraz Francji. Powstały odpowiednio The Crystal Maze oraz Fort Boyard (który w 2008 roku doczekał się swojej polskiej wersji). Rzesze widzów śledziły losy śmiałków zmagających się z zagadkami i ambitnymi zadaniami ograniczonymi czasowo.

Jednak oczekiwania ciągle rosły, dlatego powstał pomysł przeniesienia zabawy w realnie dostępne dla każdego rejony. Tym sposobem w Dolinie Krzemowej w USA powstała pierwsza gra real life escape game. Scenariusz zabawy, oparty na kanwie powieści kryminalnych Agathy Christie, stworzyła w 2006 roku grupa programistów. Celem pierwszego pokoju typu escape room było rozwiązanie łamigłówek, pozwalających na przejście do kolejnych etapów i wydostanie się z pokoju w przeciągu określonego czasu (najczęściej 60 minut).

Myślę, więc gram
Kilka lat później troje przyjaciół postanowiło zaangażować w kreatywną grę naszą stolicę. W 2013 roku powstał pierwszy lokal Room Escape Warszawa®. Inspiracją były właśnie pokoje powstałe pierwotnie w Chinach (to właśnie tam rozrywka przeszła do mainstreamu). Początkowo zabawa miała jedynie przenośną formę, była dostępna głównie na zamówienie firm, jednak w 2014 roku Rafał, Bartek i Ania postanowili utworzyć pierwszy stacjonarny pokój zagadek, który pojawił się przy ul. Śniadeckich 1/15. Escape room do dziś oferuje zabawę w trzech różnych tematycznie pokojach. Indiana zaprasza do świata oddalonego od znanej na co dzień cywilizacji. Więzi (oczywiście tylko pozornie, zabawa jest w pełni monitorowana i bezpieczna, a uczestnicy w każdym momencie mogą opuścić pokój zagadek) graczy w grobowcu, jednocześnie umożliwiając wydostanie się z ruin za pomocą rozwiązania misternie ukrytych zadań. Zupełnie innym pokojem jest Piwnica. Zaprasza w swoje mroczne zakamarki, skrywające niejedną tajemnicę, niejedną zabłąkaną duszę. Jest to idealny pokój – zagadka dla osób szukających nietuzinkowych wrażeń. Trzecim pokojem jest Laboratorium, które jest uważane za jeden z trudniejszych pokoi w Room Escape Warszawa®. Już od 2014 roku, zaraz po otwarciu, Room Escape Warszawa® trafił na 1. miejsce w atrakcjach na Trip Advisorze i do dziś pozostaje liderem wśród gier typu escape room.

W sierpniu 2015 roku w jednej z kamienic warszawskiej Pragi, w starej bramie, powstał drugi lokal, mieszczący się przy ul. Inżynierskej 1. Ulica swoją nazwę uzyskała dopiero w 1907, wcześniej nazywana była Zaokopową Wileńską, ponieważ była drogą wojskową mieszczącą się za okopami. W jednym z pokoi, Wehikule Czasu, można się przenieść do czasów II wojny światowej. W Rycerskim natomiast uczestnicy przenoszą się do średniowiecznych murów zamkowych przejętych przez groźnych templariuszy. Zadaniem drużyny jest znaleźć misternie ukryte zagadki i rozwikłać tajemną drogę wyjścia. Trzeci to Muzeum, w którym co prawda nie ma rycerzy, ale waruje czujna ochrona. Gracze wchodzą w świat zabezpieczeń i cennych dzieł sztuki, a celem jest zdobycie łupu, zostając przy tym niezauważonym.

W 2018 przy ul. Marszałkowskiej 140 otwarto trzeci lokal Room Escape Warszawa®. Zagadki są w pełni zautomatyzowane i zaskakują pod każdym względem, a w żadnym z trzech pokoi nie ma kłódki biorącej udział w zabawie. Dla wielbicieli strefy pozaziemskiej idealny będzie Olimp – już po wejściu czuć ogrom siły greckich bogów. Miłośnicy intryg i spisków odnajdą się w pokoju uznawanym za najbardziej wymagający – Muszkieterach, a śmiałkowie chcący przeżyć galaktyczny odlot – w Interacitve’ie. Język nigdy nie jest barierą, ponieważ zarówno zagadki, jak i Mistrzowie gry są przygotowani na graczy z różnych rejonów świata (na hasło OBIEŻYŚWIAT otrzymasz 10 zł zniżki, rezerwacja Room Escape: https://rezerwacje.roomescape.pl/ – rabat dostępny do końca sierpnia 2019 roku). Escape Room to doskonały pomysł na spotkanie z przyjaciółmi, rodzinny wypad czy urodziny. Można także wybrać opcję zgromadzenia większej grupy znajomych i zorganizowania wyścigu, w którym drużyna kończąca swoją przygodę jako druga, przykładowo, zafunduje rozrywkę w kolejnym pokoju.

Obecnie rozrywka na stałe trafiła na turystyczną mapę kraju. Każdego dnia gra typu escape room zdobywa kolejnych miłośników. Nic dziwnego, jest to niewątpliwie zabawa pozwalająca oderwać się od rzeczywistości. A chyba każdy ma czasem ochotę uciec na chwilę z oparów absurdu tego świata i dać się porwać nowemu, dotychczas nieznanemu miejscu, przeżywając za każdym razem odmienną, ale nie mniej absorbującą przygodę. https://roomescape.pl/