Lotnisko Warszawa/Modlin wciąż się rozwija. Zdobywa kolejnych przewoźników i oferuje nowe trasy wakacyjnego wypoczynku.

W sezonie letnim 2019 roku szósty pod względem wielkości port w Polsce stawia na rozwój połączeń czarterowych. We współpracy z największymi touroperatorami w Polsce: ITAKA, TUI Poland oraz GRECOS uruchomił loty do Malagi (wtorek i sobota), na Zakhyntos (piątek), do Tirany (poniedziałek), Antalii (środa i sobota), Hammamet (czwartek), Kefalonii (czwartek) i na Kretę (niedziela).

W najbliższym czasie siatka połączeń z Modlina zostanie wzbogacona o kolejne kierunki, takie jak np. Warna czy Heraklion. Sezon wakacyjny zapowiada się wyjątkowo ekscytująco! Warto już teraz zaplanować sobie wakacje z wylotem z lotniska Warszawa/Modlin, a przygotowując się do podróży przewertować przewodniki turystyczne. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy w przysłowiowej „pigułce” – listę atrakcji na wybranych kierunkach:

Antalya
To jeden z najpopularniejszych kurortów w Turcji i perła Riwiery Tureckiej. Miasto jest otoczone z trzech stron łańcuchem gór Taurus i liczy około miliona mieszkańców, ale w szczycie sezonu turystycznego ich liczba wzrasta dwukrotnie. Kurort przyciąga zabytkową architekturą i piaszczystymi plażami. Jego sercem jest usadowiona nad zabytkowym portem i pamiętająca jeszcze okres rzymski dzielnica Kaleiçi, która zachwyca zabytkowymi domami z czasów osmańskich. Z roku na rok coraz więcej z nich jest odrestaurowywanych i przekształcanych w hotele, pensjonaty i restauracje. Tu też znajduje się jeden z symboli miasta, tzw. Złamany Minaret, wieża należąca niegdyś do zrujnowanego meczetu. Dzielnica otoczona jest murami obronnymi, a do jej wnętrza prowadzi kilka bram. Najsłynniejszą z nich jest jedna z największych atrakcji miasta, Brama Hadriana, czyli rzymski łuk triumfalny, który w niemal nienaruszonym stanie przetrwał 2000 lat.

Hammamet
To dawna rybacka wioska nad Morzem Śródziemnym, która zamieniła się w jeden z głównych kurortów w regionie. Turystów przyciągają tu piękne, piaszczyste plaże, niepowtarzalny klimat i zabytki. Ponoć to także jedno z najbardziej roztańczonych miast Tunezji, a w miejscowych barach i klubach można bawić się do białego rana. Miasto jest także określane jako najlepsza baza wypadowa do innych wypraw – stąd właśnie wyrusza najwięcej wycieczek na Saharę. W Hammamet jest też sporo zabytków. Na pewno trzeba zobaczyć Medynę, czyli otoczone XV-wiecznymi murami stare miasto. Miejsce to słynie z mnóstwa małych sklepików, w których można kupić m.in. wyroby ceramiczne, skórzane i dywany. Medyna pełna jest też wspaniale odrestaurowanych zabytków, a najważniejszy z nich to Wielki Meczet zbudowany w XV wieku i odrestaurowany w 1972 roku. Kolejną atrakcją Hammamet jest Kasbah, XIII-wieczny fort z przepięknym widokiem na ocean. Warto wspiąć się na mury obronne, aby go podziwiać. Dla najmłodszych Carthageland Hammamet, czyli park rozrywki inspirowany starożytną Kartaginą.

Malaga
Ten nadmorski kurort w hiszpańskiej Andaluzji położony jest na Costa del Sol, czyli Słonecznym Wybrzeżu, popularnym miejscu wakacyjnego wypoczynku. Na ponad 160 kilometrach wybrzeża rozsianych jest tam aż 125 plaż. Rocznie region odwiedzają miliony turystów, bo można tu liczyć na 325 słonecznych dni w ciągu roku. Kąpieliska Malagi uchodzą za jedne z lepszych w regionie. Warto odwiedzić zwłaszcza plażę Playa de La Malagueta, która ma 1200 metrów długości i 45 metrów szerokości. Są na niej skwery z zielenią, zacienione miejsca pod palmami, bary i restauracje z daniami kuchni śródziemnomorskiej. Wielbiciele miejscowej kuchni powinni udać się także na rynek główny. W hali targowej zbudowanej w XIV wieku przez Arabów można kupić m.in. ryby, oliwki i spróbować najlepszych tapas w mieście. Koniecznie trzeba też zajrzeć do położonej na wzgórzu średniowiecznej, mauretańskiej Twierdzy Alcazaba oraz zamku Gibralfaro, skąd rozciąga się wspaniały widok na morze. Warto też odwiedzić Muzeum Picassa. W odrestaurowanym XVI-wiecznym pałacu znajduje się ponad 200 prac najsłynniejszego artysty urodzonego w Maladze.

Zakhyntos
Ta grecka wyspa na Morzu Jońskim jest dobrze znana Polakom. Słynie z krystalicznie czystych wód i plaż, a także intensywnego życia nocnego. Jej symbolem jest słynna Zatoka Wraku, której nazwa pochodzi od pozostałości statku przemytników, który rozbił się tam w 1982 roku i pozostał do dziś. Zatoka otoczona jest przepięknymi, białymi skalnymi klifami, w których morska woda wydrążyła groty. Ogromną atrakcją są rejsy statkami, które wpływają do niektórych z nich lub przepływają pod skalnymi łukami. Dla najmłodszych to prawdziwa morska przygoda. Najcenniejszym skarbem na wyspie są jednak ogromne żółwie morskie karetta. Mają one 120 cm długości, ważą ok. 100 kg i w okresie letnim składają jaja na plażach w okolicy Kalamaki i Laganas. Warto je zobaczyć samemu, zwłaszcza że w pobliskich portach na każdym kroku można się natknąć na oferty rejsów w poszukiwaniu tych zwierząt.

Kefalonia
To największa spośród Wysp Jońskich i idealne miejsce na spokojny wypoczynek. Nie ma tu takich tłumów jak na pobliskiej Zakhyntos, bo wyspa opiera się masowej turystyce, a jej urokliwe wioski zachowują autentyzm. Pewnie dlatego mieszkańcy Hellady nazywają ją najpilniej strzeżoną tajemnicą grecką. Nie ma tu też imponujących zabytków, ale jest wspaniała przyroda, a bajeczne plaże ciągną się nieomal wzdłuż całego wybrzeża. Najpiękniejsza z nich Mirtos, otoczona klifami ze śnieżnobiałym piaskiem zaliczona została do trzydziestu najpiękniejszych na świecie. Jest też kamienista i otoczona lasem plaża Antisamos oraz piaszczyste plaże niedaleko stolicy w kurorcie Lassi. Jedną z najpopularniejszych atrakcji Kefalonii jest Jaskinia Melissani, po której pływają łódki. Koniecznie trzeba też zajrzeć do stolicy wyspy Argostoli i usiąść w jednej z licznych kafejek lub udać się do portu. Jeśli będziemy mieli szczęście, to zobaczymy tam żółwie karetta, które podpływają do brzegu, licząc na poczęstunek od rybaków i turystów.

Pełna oferta lotów czarterowych z lotniska Warszawa/Modlin w sezonie Lato 2019 r. dostępna jest na stronach internetowych touroperatorów: ITAKA, TUI Poland oraz GRECOS

https://www.itaka.pl/
https://www.tui.pl/
https://www.grecos.pl/