Festiwal Nocnych Lotników w Wierchomli, czyli Dzień Dziecka z nietoperzem w tle.
1 czerwca 2019 r. od godziny 14.00 w Wierchomli odbędzie się Festiwal Nocnych Lotników. Jest to impreza propagująca walory przyrodnicze i kulturowe pięknego Beskidu Sądeckiego.

Dlaczego nocni lotnicy?
Dawna cerkiew w Wierchomli Wielkiej (obecnie kościół pod wezwaniem Św. Michała Archanioła) jest domem dla najmniejszego w Polsce nietoperza, podkowca małego. Te nieco tajemnicze ssaki można obserwować podczas wylotu na nocny żer. Organizatorzy Festiwalu postanowili przedstawić podkowca małego szerszej publiczności. Do opowieści wpletli również sowy, licznie zamieszkujące pobliskie lasy.
„Mamy nadzieję, że te zwierzęta nocy odkryją nieco swoich tajemnic” – mówi Zuzanna Długosz, pomysłodawczyni imprezy.

Program Festiwalu
Festiwal Nocnych Lotników to spotkania ze znanymi chiropterologami, Rafałem Szkudlarkiem i Wojciechem J. Gubałą, którzy przybliżą Gościom postać podkowca małego i zaproszą do obserwacji wylotu nietoperzy z cerkwi. Jedną z atrakcji będzie również nocna wycieczka na nasłuchiwanie sów z ornitologiem z pasją, Tomaszem Baziakiem. W międzyczasie organizatorzy zapraszają do wciągającej przyrodniczej gry festiwalowej, w której można wygrać ciekawe nagrody, na animacje i zabawy dla dzieci, malowanie buziek, do stoisk z lokalnym rękodziełem i regionalnym jedzeniem.

Finał konkursu plastycznego
Wiele osób będzie również z niecierpliwością czekało na finał ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Mój Nocny Lotnik”. „Z całej Polski nadesłano prawie tysiąc prac! Wiele z nich to prawdziwe arcydzieła! Wybranie najlepszej będzie dla Jury nie lada wyzwaniem” – twierdzi dyrektor ***Hotelu Wierchomla Ski&Spa Resort, Katarzyna Śmigowska.

Wyjątkowa impreza
Organizatorami imprezy są ***Hotel Wierchomla Ski&Spa Resort oraz Baba z Gór, czyli Zuzanna Długosz.
Patronat nad Festiwalem objęły: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Piwniczna, Miejski Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdrój, Sądeckie Centrum Informacji o Podkowcu Małym, Kraina Podkowca, Stowarzyszenie „Górale Karpat”, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody Pro Natura oraz Radio RDN Nowy Sącz.

Więcej informacji: https://www.wierchomla.com.pl/1-czerwca