– mówi Aliaksei Bogdanovich, szef departamentu komunikacji i PR Komitetu Organizacyjnego II Igrzysk Europejskich Mińsk2019 (MEGOC)

Anna Kłossowska:  Od 30 tys. do 70 tys. osób może odwiedzić Mińsk i Białoruś w czasie II Igrzysk Europejskich, które odbędą się 21-30 czerwca b.r. w stolicy kraju. Na jakie udogodnienia i atrakcje mogą liczyć przyjeżdżający?
Aliaksei Bogdanovich: Przede wszystkim między 10 czerwca a 10 lipca turyści z ważnym biletem na Igrzyska mogą wjechać na Białoruś bez wizy. I nie dotyczy to tylko Polaków, ale obywateli 74 krajów. Władze Mińska zainwestowały w nowoczesny, elektryczny transport autobusowy, co pozwoli gościom na szybkie i ekologiczne poruszanie się po mieście. Ale to nie wszystko. Igrzyska są dla nas nie tylko wydarzeniem sportowym, w którym weźmie udział ponad 4 tys. sportowców z 50 krajów, rywalizujących o 200 medali w 15 konkurencjach sportowych, a także kwalifikację do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 r. Dla nas to wydarzenie ma również wymiar kulturalny. Stanowi zachętę do odkrycia walorów turystycznych Białorusi: naszych zamków, dzielonej z Polską, Puszczy Białowieskiej zamieszkałej przez żubry, muzeów, folkloru chociażby poprzez noclegi w agroturystykach, tak już popularnych wśród obcokrajowców z zachodniej Europy. Stąd pomysł, aby pozwolić na ruch bezwizowy przez cały miesiąc, a nie tylko w czasie zmagań sportowych.

AKŁ: Czy przygotowana została specjalna oferta turystyczna na ten czas?
AB: Oficjalnym touroperatorem Igrzysk jest państwowa firma Centrekurort. To największy na Białorusi podmiot w branży turystycznej, działający na rynku od 15 lat. Dla planujących przyjazd na Igrzyska Centrekurort stworzył specjalny portal rezerwacyjny II Igrzysk Europejskich w Mińsku – Vetliva. Poprzez niego można zarówno kupić bilety na poszczególne zawody, jak i zarezerwować noclegi, transfery, a także skorzystać z bogatej oferty pakietów turystycznych i wycieczek zorganizowanych. https://minsk2019.vetliva.by/en/

AKŁ: Może Pan podać przykłady takich wycieczek?
AB: Na przykład „Tajemnice białoruskich zamków”, czyli tour po obiektach UNESCO, podczas którego zobaczymy podziemne korytarze i duchy oraz walki rycerzy. Inną propozycją jest przejażdżka największą na świecie wywrotką, gigantem Biełaz w ramach wyjazdu do gospodarstwa rolniczego. Dla smakoszy idealnym wyborem będzie gastrotour do Dudutek, gdzie skosztują specjały naszej kuchni. Ale na tym nie koniec.

AKŁ: To znaczy?
AB: Specjalne oferty wycieczek przygotowało też mińskie centrum informacji turystycznej. Warto nabyć MinskCard uprawniającą do licznych zniżek do obiektów czy bezpłatnego transportu publicznego. Do wyboru jest 5 rodzajów kart: Economy, VIP, Premium, Luxe and Business https://minskpass.by/en/card/

AKŁ: O ile może wzrosnąć turystyka przyjazdowa na Białoruś w efekcie Igrzysk i opcji miesięcznego ruchu bezwizowego na całą Białoruś?
AB: Przypominam, że już od początku stycznia 2018 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące ruchu bezwizowego na Białoruś. W myśl postanowień Dekretu nr 462 Prezydenta Republiki Białorusi z dnia 26 grudnia 2017 r. bez wymogu posiadania wizy i wyłącznie w celu turystycznym przebywać można w Parku „Kanał Augustowski” oraz strefie turystyczno-rekreacyjnej „Brześć”. Obszar parku obejmuje: miasto Grodno oraz  rejon grodzieński. Warto wiedzieć, że Grodno nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej, dzięki czemu zachowało wiele zabytków z przeszłości. Z kolei strefa turystyczno-rekreacyjna „Brześć” obejmuje:  miasto Brześć oraz rejony brzeski, żabinkowski, kamieniecki, pużański oraz świsłocki (administracyjnie należący do obwodu grodzieńskiego). W wyniku tej decyzji do samego Grodna przyjechało w ubiegłym roku o 100 tys. turystów więcej niż w 2017 r. Mamy więc nadzieję, że Igrzyska sprowadzą do nas znacznie więcej amatorów odkrywania pięknych zakątków Białorusi.

Rozmawiała Anna Kłossowska