Warsztaty gry na wiejskich instrumentach, śpiew, potańcówki w rytm ludowej muzyki w stodole. To tylko część atrakcji, które czekają na uczestników Kurpiowskiego Taboru. Wydarzenie odbędzie się w dniach 13-15 września we wsi Wolkowe, niedaleko Myszyńca. W ten sposób organizatorzy postanowili wskrzesić pamięć o lokalnym skrzypku – Stanisławie Pawelczyku.

Muzyka ludowa, w jej oryginalnym kształcie, jest w naszym kraju coraz bardziej popularna. Historia zatacza koło, a muzyka przebywa bardzo długą drogę, by w końcu wrócić do miejsca swojego pochodzenia. Idąc tym tropem, Nieformalna Grupa Działania “Kurpiowski Ruch Tradycji” oraz Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu postanowiły zorganizować Kurpiowski Tabor, czyli cykl warsztatów, wykładów, koncertów i potańcówek z muzyką ludową regionu. To, co różni tabor od festiwali muzycznych, to brak konwencjonalnego podziału na artystów i publiczność. Założeniem organizatorów taboru jest czynny udział we wszystkich wydarzeniach poprzez taniec, naukę śpiewu, gry i rzemiosła.

Skąd pomysł na zorganizowanie takiego wydarzenia? – W grudniu ubiegłego roku podczas koncertu zespołu „Janusz Prusinowski Kompania” w Warszawie usłyszałam, że muzycy zagrają utwór Stanisława Pawelczyka z Wolkowych, czyli ze wsi, z której pochodzę. Zaczęłam szukać informacji na temat skrzypka. Nie było to trudne zadanie – każdy z sąsiadów starszego pokolenia doskonale pamiętał tego muzykanta i jego wspaniałą grę. Udało mi się poznać rodzinę Pawelczyka, która dba o pozostałe po nim domostwo. Szybko zrozumiałam, że taki potencjał – historia, wspomnienia, twórczość, tradycyjny kurpiowski dom – nie mogą pozostać zapomniane. Poczułam, że chciałabym stworzyć przestrzeń, w którym pamięć o tej muzyce będzie żywa – mówi Joanna Turek, pomysłodawczyni Kurpiowskiego Taboru.

W wydarzeniu udział może wziąć każdy, nie tylko Kurp z dziada pradziada. Kurpiowski Tabor rozpoczyna się w piątek 13 września wieczorem – ogniskiem i potańcówką. Kolejnego dnia na uczestników taboru czeka cykl warsztatów, którym przez cały dzień towarzyszyć będzie tradycyjna muzyka na żywo oraz regionalne jedzenie. Sobota zostanie zakończona wieczorną potańcówką w stodole, gdzie grać będą lokalne kapele kurpiowskie. Ostatniego dnia posłuchać będzie można kurpiowskiego stan-upu, czyli gadek. Nie zabraknie również okazji do tańca. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/events/321461785403147/
Zapisy na warsztaty, noclegi i wyżywienie: https://forms.gle/9GzTyeMKqhC3xaki8
Kontakt: kurpiowskitabor@gmail.com