Od niemal dwóch dekad w Krośnie odbywa się Festiwal Kultur Pogranicza „Karpackie Klimaty”. Historia tego festiwalu pokazuje, jak pięknie się on rozwija, oferując mieszkańcom i przyjezdnym całą gamę wrażeń i, z roku na rok, coraz bogatszy program wydarzeń towarzyszących.

SZTUKA I SMAKI POGRANICZA
Klimaty – zorientowane na to, co Krosnu geograficznie najbliższe – to spotkanie z muzyką, tańcem i teatrem, sztuką i rzemiosłem ze wszystkich stron Karpat.

Cztery sceny zlokalizowane w różnych punktach krośnieńskiej starówki, a na nich goście z Polski, Słowacji, Czech i Węgier – ponad dwustu wykonawców prezentujących niezwykły przekrój muzyczny – od polskich, regionalnych pieśni i tańców bliskich mieszkańcom, po folkowe, bałkańskie czy klezmerskie klimaty.

Wąskie uliczki na trzy dni zamieniają się w swoistą galerię sztuki i dobrego smaku, a artyści-rękodzielnicy i rzemieślnicy snują opowieści o tym, co w Pograniczu najpiękniejsze i oferują każdemu cząstkę siebie i swojej pracy.

Swoje Karpackie Klimaty znajdują tu dorośli – rano odpoczywając od tłumów i zgiełku, a w ciągu dnia i wieczorami, spacerując po Krośnie z lampką wina w ręku. To tutaj, podczas Karpackich Klimatów, odbywa się największy, siedemnasty już, festiwal wina węgierskiego – Portius Festiwal. Na najmłodszych czekają Małe Klimaty – warsztaty, spektakle i opowieści o tym, jak barwne jest Pogranicze i jak cenna jest wiedza o nim.

To w Krośnie, niemal na każdym kroku, rzemieślnicy z wieloletnimi tradycjami kuszą wszystkie zmysły zapachem i smakiem świeżo pieczonego chleba, widokiem tyle co wytopionego (znanego na całym świecie) krośnieńskiego szkła.

Warto dobrze zaplanować koniec sierpnia i odwiedzić Krosno, by wziąć udział w festiwalu o niesamowitym potencjale integrującym, zaskakującym i łączącym wszystkie dziedziny sztuki, pokolenia i historie.

Partnerem wydarzenia Festiwal Kultur Pogranicza „Karpackie Klimaty” jest Podkarpackie.