Festiwal Szalone Dni Muzyki  zagości w Warszawie (27-29.09.2019) po raz dziesiąty. Koncerty odbędą się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej oraz tradycyjnie w namiocie usytuowanym przed obiektem (tam wstęp wolny).

Motto tegorocznego festiwalu „Kartki z podróży” zachęca do muzycznej podróży po wszystkich kontynentach. Uczestnicy festiwalu będą mogli w ciągu 3 dni wysłuchać 57 koncertów w wykonaniu blisko 1000 artystów. A w tę niezwykłą podróż zabiorą nas znani kompozytorzy – podróżnicy, których utwory były zainspirowane  nie tylko wędrówkami  po Europie, ale też  kulturą charakterystyczną dla innych kontynentów.

Wysłuchamy dzieł m.in. : Mozarta, Liszta i Rimskiego-Korsakowa, który będąc oficerem marynarki wojennej opłynął cały świat, a jego Szeherezada należy do najpiękniejszych utworów zainspirowanych podróżami. Ale  „rekordzistą” wśród kompozytorów czerpiących natchnienie z podróży był francuski kompozytor  oraz  dyrygent własnych utworów – Camille Saint- Saëns. Odbył on 179 podróży do 27 krajów co znalazło przełożenie w jego bogatej twórczości.

Wydarzeniem specjalnym Festiwalu będzie emisja filmu Fritza Langa Metropolis z roku 1927 wpisanego w roku 2001 na Listę UNESCO „Pamięć Świata”.

Przystępne ceny biletów, możliwość wykupienia karnetów dedykowanych poszczególnym blokom tematycznym, a także specjalny program dla dzieci, sprawia, że warszawska edycja Festiwalu Szalone Dni Muzyki cieszy się niesłabnącym powodzeniem publiczności. (www.szalonednimuzyki.pl)