Warsztaty projektowania gier, konkursy na koncepcję gry dla studentów i uczniów, wykłady profesjonalnych twórców gier, wystawy, koncerty i pokazy – to główne aktywności, które przez cztery lata odbywały się w ramach „Festival of Art and Independent Games LAG ”.

Od października 2015 do września 2019 na uczelniach w Cieszynie, Trnavie i Ostravie realizowany był projekt LAG FEstiwal Sztuki i Gier- Niezależnych. Przez cztery lata na partnerskich uczelniach odbywały się warsztaty projektowania gier oraz konkursy dla uczniów i studentów na projekt gry. Raz w rokun na cieszyńskim rynku spotykali się studenci i pasjonaci gier podczas Festiwalu LAG a do Cieszyna przybywali eksperci i artyści oraz młodzież zainteresowana gamingiem. To międzynarodowe przedsięwzięcie, współtworzone jest przez trzy ośrodki naukowe: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet w Ostrawie oraz Uniwersytet Cyryla i Metodego w Trnavie – od 2016 r. w ramach projektu LAG. Pomysłodawcy postawili na zakrojoną na szeroką skalę próbę przybliżenia niezwykle nowatorskiej dziedziny, jaka jest realizowana na działającym od 2012 roku w Cieszynie na Wydziale Artystycznym UŚ kierunku studiów – „Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej”.

Ambicją organizatorów projektu była edukacja młodego pokolenia, dla którego świat AR/VR jest środowiskiem naturalnym i to zadanie, niewątpliwie, się powiodło. Wydarzenia przyciągnęły wielu uczestników. Eksperci m.in. z Francji, USA, Meksyku, Holandii, Belgii, Japonii czy Słowacji na konferencjach i warsztatach przybliżyli problematykę branży gier od strony projektowej, biznesowej oraz artystycznej. Oprócz spotkań z profesjonalistami młodzi gamerzy mogli w trakcie czterech edycji LAG Arena, wykazać się swoją kreatywnością w konkursie na projekt gry skierowanym dla uczniów w kategorii indywidualnej i drużynowej. Kilkaset prac z całego świata spłynęło na konkurs na plakat pt. „Świat wirtualny – świat realny”, który był dodatkowym wydarzeniem finałowej edycji „święta gamerów” oraz na wcześniejsze wystawy plakatu.

Zwieńczeniem Festiwalu co roku były koncerty LAG MUSIC. Publiczność mogła wysłuchać ścieżek dźwiękowych z kultowych gier, a także muzyki elektronicznej prezentowanej przez Vj-ów i artystów scen niezależnych.

Interdyscyplinarność nowego medium oraz rozwój kultury wizualnej gamingu, wykorzystywanej coraz powszechniej np. w reklamie, pozwala mieć nadzieję na powstanie kolejnego równie niezależnego, wizjonerskiego projektu.

Wszystkie projekty gier, które powstały na warsztatach projektowania gier GAME JAM w latach 2016-2019
https://www.youtube.com/channel/UC828v1-b0BnSJ8jKb2sVmWA/videos

Festival of Art and Independent Games
Uniwersytet Śląski
Wydział Artystyczny
www.lagfestival.us.edu.pl

Projekt „Festival of Art and Independent Games” jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.