9 listopada przypada 30. rocznica otwarcia granicy NRD do Republiki Federalnej Niemiec. „Pokojowa rewolucja” i upadek Muru Berlińskiego po niecałych jedenastu miesiącach zaowocowały zjednoczeniem Niemiec, które nastąpiło 3 października 1990.

Z okazji 30. rocznicy upadku Muru Berlińskiego i zjednoczenia Niemiec zaplanowano w całym kraju wiele projektów i inicjatyw. Także turyści z zagranicy mogą razem z Niemcami świętować te historycznie ważne momenty.

Liczne wystawy tematyczne, publikacje i formaty multimedialne, a także uroczystości i konferencje upamiętniają wydarzenia historyczne, które przyczyniły się do zakończenia zimnej wojny. Na przykład stała wystawa „Nasza historia. Dyktatura i demokracja po 1945” w ramach Forum Historii Współczesnej w Lipsku ukazuje aktualne perspektywy dotyczące historii NRD, Pokojowej Rewolucji, upadku Muru Berlińskiego, ponownego zjednoczenia i procesu współistnienia Wschodu i Zachodu.

Dom Historii (Haus der Geschichte) w Bonn prezentuje zwiedzającym proces zjednoczenia Niemiec jako część składową wspólnego europejskiego i międzynarodowego rozwoju. Fundacja Kanclerza Willy’ego Brandta organizuje dwie wystawy w Lubece pod roboczymi tytułami „Podzielone miasto – Berlin 1945 – 1989” oraz „Willi Brandt i Mur”.

Od jesieni 2018 do stycznia 2020 r. można oglądać wystawę „Walking through Walls“ w renomowanym berlińskim domu wystawienniczym Gropius Bau. Wystawa tematyczna, na którą składają się prace około 30 międzynarodowych artystów współczesnych, oferuje globalne spojrzenie na fizyczne i psychologiczne efekty wspólnego życia w podzielonych społeczeństwach. Projekt „Quervernetzung Grünes Band” to różnorodne projekty realizowane wzdłuż dawnej granicy wewnątrzniemieckiej, np. 50 wycieczek z przewodnikiem czy nowe szlaki piesze w tzw. Zielonym Pasie (pasie zieleni wzdłuż dawnej niemiecko-niemieckiej granicy). Więcej informacji na stronach www.visitberlin.de i www.germany.travel.