Ziemia Zlinska i Luhačovicka zwyciężyły z projektem „Well, well … Uzdrowisko Luhačovice“ w czeskiej edycji konkursu EDEN na „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne” w kategorii turystyka zdrowotna i wellness.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się dwanaście projektów. Wśród finalistów znalazły się projekty „Szumawskie uzdrowisko ziołowe“ (Kašperské hory), „Great Spas of Europe“ (Franciszkowe Łaźnie), „Thermalium Teplice“ (Rudawy), „Ziemia Broumovska, medytacje, joga i magiczny Adršpach“ (Ziemia Broumovska), „Resort Svatá Kateřina“ (Wysoczyzna) i „Well, well … Uzdrowisko Luhačovice“ (Ziemia Luhačovicka i Zlínska). Nagrodę EDEN 2019 otrzymały Luhačovice, leżące w regionie Moraw Wschodnich.

Miasto słynie z secesyjnych budynków z początku XX wieku, dzieła znanego architekta Dušana Jurkoviča. W ciągu zaledwie trzech lat wybudował tu dwanaście obiektów. Do dnia dzisiejszego zachowało się osiem budynków, które podziwiają turyści z całego świata. Tutejsze, raczej słone wody, o wysokiej zawartości minerałów, pomagają w leczeniu chorób układu oddechowego, ruchu, cukrzycy i innych dolegliwości. Niektóre źródła nadają się do picia, inne są odpowiednie do inhalacji, a jeszcze inne do kąpieli. Najsłynniejszym źródłem jest Vincentka, którego popularność sięga już końca XVII wieku.

Więcej informacji: www.czechtourism.com