Największy ośrodek narciarski na Słowacji – Jasna Chopok rozpoczął sezon zimowy 2019/2020! Od 7 grudnia można już jeździć na pierwszych naśnieżonych stokach.

Oficjalnie sezon zimowy w Jasnej rozpoczął się już 30 listopada od wielkiej imprezy „Winter Music Opening” w klubie „Happy End”. Ponad tysiąc osób bawiło się tam w rytmach muzyki grupy „The Beatles” oraz grupy „Slapdash Rockabilly”, której repertuar składa się głównie z rock&rollowych hitów. Niestety z braku śniegu narciarze na pierwsze zjazdy musieli poczekać jeszcze tydzień… 7 grudnia otwarto pierwsze naśnieżone nartostrady.

Największy na Słowacji.
Stacja Jasna na Chopoku (2024 m n.p.m.) to największy i najnowocześniejszy ośrodek narciarski na Słowacji. Jest poło­żona w parku narodowym Niskie Tatry w Dolinie Demianowskiej, ok. 90 km od granicy z Polską, a narciarze mają tu do dys­pozycji aż 50 kilometrów tras o różnym stopniu trudności. Działa tu prawie 30 wyciągów, które w ciągu godziny mogą prze­transportować ponad 30 tysięcy osób. Wśród nich jest gondola Funitel, która dzięki spe­cjalnej budowie może kursować nawet przy wietrze o prędkości do 120 km/godz. Dzięki nowo­czesnemu systemowi naśnieża­jący sezon trwa tu od początku grudnia do kwietnia. Rozbudowana jest też infrastruk­tura turystyczna. Na szczycie góry znajduje się kompleks „Rotunda”, a w nim m.in. restauracja oraz taras widokowy. Po całym dniu szusowa­nia wieczory najlepiej spędzać w klubie „Happy End” tuż przy dolnej stacji wyciągu, gdzie odbywają się dyskoteki.

Narty to nie wszystko.
Niedaleko od Chopoka znajdują się aż dwa duże aquaparki – Tatralandia (ok. 25 km) i Bese­nova (ok. 35 km). Oba czynne są przez cały rok. Najbardziej znana jest Tatralandia, znajduje się tam 14 basenów, z których dziewięć jest otwartych także zimą, zjeżdżalnie, sauny oraz łaźnie parowe. Zimą największym powodzeniem cie­szy się basen Tropical Pardise, w którym panuje klimat niczym na Karaibach, a woda ma ponad trzy­dzieści stopni Celsjusza. Są tam nawet prawdziwe palmy, z którym największa ma 10 metrów wysoko­ści. Jest też basen do nurkowania, w głębinach którego można szu­kać skarbu piratów. Można się też wybrać na naukę surfowania na sztucznej fali. Emocje są niesamowite, ponieważ na początku wszyscy się przewracają. Nikomu to jednak nie przeszkadza w dobrej zabawie. Aquapark Besenova jest mniej znany, ale równie atrakcyjny. Jest tu aż 9 basenów dostępnych przez cały rok, w których tem­peratura wody wynosi 27 – 39 stopni Celsjusza. Besenova to także jedno z największych cen­trów wellness & spa na Słowacji.

Tekst i zdjęcia: Mirek Mikulski