Festiwal Wszystkie Mazurki Świata to muzyczny karnawał w sercu Warszawy, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu. To koncerty i potańcówki z udziałem najlepszych kapel wiejskich, wybitnych muzykantów i ich uczniów. To warsztaty, zajęcia dla dzieci i pokazy produkcji ludowych instrumentów. Na koniec Noc Tańca – 10 godzin świetnej muzyki, ponad 30 kapel i taneczne szaleństwo do rana. Najbliższa, wiosenna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 21-26 kwietnia 2020 r.

Kim są uczestnicy festiwalu? Jakich ludzi „przyciąga” to wydarzenie?
Uczestnikami festiwalu są osoby w każdym wieku – od 0 do 100 lat, choć mam poczucie że dominuje młodzież. Każdy znajduje coś dla siebie – od Małych Mazurków gdzie króluje wspólna zabawa dzieci i rodziców, poprzez warsztaty tańca, gry na instrumentach i śpiewu umożliwiające rozpoczęcie osobistej przygody z muzyką tradycyjną, po specjalne koncerty i szalone Noce Tańca do białego rana.

To co łączy osoby z wszystkich pokoleń przybywające na Mazurki to zainteresowanie autentyczną muzyką, prawdziwymi historiami, szacunek do Wiejskich Mistrzów, chęć poznawania, uczenia się i osobistego zaangażowania. Wszystkie Mazurki Świata to – poza wszystkim – festiwal dla miłośników tańca. Niektórzy potrafią dosłownie „przetańczyć” cały festiwalowy tydzień.

Festiwal ma bogatą przeszłość. Już od 10 lat w Warszawie, europejskiej metropolii, tysiące ludzi bawi się  przy muzyce tradycyjnej… Jak wygląda odbiór muzyki wiejskiej w mieście?
Na pierwszej edycji festiwalu w 2010 miałem wrażenie że publiczność przeżyła „szok poznawczy”, stykając się właściwie po raz pierwszy z autentyczną, dziką, przejmującą muzyką w wykonaniu braci Gaców czy śpiewaczek z Gałek Rusinowskich. Drugim szokiem było jak wyszli uczestnicy warsztatów skrzypcowych i zagrali wraz z Janem Gacą do tańca na Nocy Tańca – że tak można i że ta muzyka jest rzeczywiście „polskim bluesem”, no i że tańczenie do takiej muzyki granej na żywo to niesamowite doświadczenie. Od tamtej pory grono miłośników i wykonawców tej muzyki bardzo się poszerzyło, powstało wiele młodych kapel, a ludzie szukają okazji żeby spotkać się, muzykować i tańczyć, są okresy poza festiwalem, kiedy potańcówki w różnych punktach Warszawy organizowane są nawet parę razy w tygodniu. Myślę że w epoce kontaktów wirtualnych i wszechobecnego kreowania wizerunku mnóstwo ludzi szuka „normalności”, realnego spotkania, międzypokoleniowej wspólnoty, która zdarza się poprzez muzykę tradycyjną.

Jak będzie wyglądał program wiosennej edycji festiwalu?
Festiwal rozpoczniemy we wtorek 21 kwietnia od Małych Mazurków, czyli warsztatów, spektakli i zabawy skierowanych do najmłodszych, wieczorem tego dnia taneczny Klub Festiwalowy dla najmłodszych, debiutujących kapel z różnych stron Polski.

Od środy do piątku całe dnie będą wypełnione warsztatami dla początkujących i zaawansowanych, Będą tańce w różnych regionów Polski, Białorusi, Francji, Szwecji i dalekich Wysp Zielonego Przylądka (gdzie również tańczy się mazurki), śpiew i nauka gry na różnych instrumentach – mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Przygotowaliśmy oczywiście specjalne koncerty. W środę królować będzie śpiew i tańce z Białorusi, na czwartek przewidzieliśmy taneczny koncert „Dialogi na Tańca Polskie” pokazujący jak różnie mogą wyglądać tańce o tych samych nazwach w tradycji wiejskiej i dworskiej. Na piątek planujemy koncert, który będzie ilustrować ideę festiwalu, czyli Wszystkie Mazurki Świata – od Skandynawii, przez Polskę po Francję i Cabo Verde – grane, śpiewane i tańczone. Po każdym koncercie otwieramy Klub Festiwalowy, w którym muzycy koncertujący danego wieczoru oraz specjalnie zaproszone zespoły grają do tańca.

Finałem festiwalu jest sobota, czyli Targowisko Instrumentów, pełne nie tylko twórców najdziwniejszych instrumentów i dźwięków przez nie wydawanych, ale też najróżniejszych koncertów, warsztatów, prezentacji, zabaw i baśni dla dzieci.

Forteca Kręglickich, która daje gościnę festiwalowi, zamienia się tego dnia w zaczarowany zamek pełen niesamowitych melodii. Wieczorem o 19.00 rozpoczynamy zaś Noc Tańca, na której gra ponad 30 najlepszych kapel z Polski i zagranicy, tańczy się w kilku salach, wodzireje pomagają włączyć się w taniec i która trwa do świtu.

Więcej szczegółów na stronie internetowej www.festivalmazurki.pl