Malutka, 316 km2 wysepka gdzieś na Morzu Śródziemnym, jak drobina kurzu osadzona na mapie, którą tak łatwo przeoczyć. Gdyby ktoś w przeszłości powiedział mi, że właśnie Wyspy Maltańskie staną się moim domem, na pewno bym nie uwierzyła. Przyleciałam w trakcie studiów, na kilkumiesięczne “pracujące wakacje” i jakoś się przedłużyły… Tak o 17 lat!  Malta została nie tylko moim domem, ale i sposobem na życie. Tutaj kończyłam studia i rozpoczęłam karierę zawodową, założyłam rodzinę. Od prawie dwóch dekad bacznie obserwuję metamorfozę wyspy, poznając jej historię, kulturę, zwyczaje i mieszkańców. I właśnie o Wyspach Maltańskich chciałabym Wam dzisiaj opowiedzieć – o tym, co sprawia, że są tak niezwykłe.

MODA NA MALTĘ
Jeszcze kilkanaście lat temu o Malcie mało kto słyszał. Kojarzyła się głownie z Zakonem Maltańskim, szkołami językowymi i pięknymi plażami. Na wyspę jednak ciężko było się dostać. Długie i drogie loty z przesiadkami uniemożliwiały częste wizyty w Polce. Sytuacja zmieniła się wraz z rozpoczęciem przez Ryanair regularnych lotów pod koniec 2006r. , a wkrótce potem dołączeniem linii Wizzair. To była prawdziwa rewolucja. W ciągu kilku lat linie low-cost opanowały rynek maltański, oferując całoroczne bezpośrednie połączenia do kilkunastu krajów Europy, w tym 6 miast w Polsce – Warszawy, Katowic, Gdańska, Wrocławia, Krakowa i Poznania.
Zniknięcie granic, tych naziemnych i podniebnych, sprawiło, że drzwi do Europy stanęły otworem. W obie strony. Wraz w wejściem Wysp Maltańskich do Unii Europejskiej w 2004 r. przyjęto cztery swobody wspólnego rynku Unijnego – przepływu towarów, usług, kapitału i osób. Zgodnie z nimi, wszyscy obywatele Unii Europejskiej otrzymali m.in. prawo do podróżowania, pracy i nauki w dowolnym kraju Wspólnoty bez konieczności posiadania wiz czy zezwoleń. Równocześnie, dużo tańsze bilety i pojawienie się nowych tras lotniczych otwierały ogromne możliwości zarówno dla Malty, jak i samych Maltańczyków. Niedługo później narastające napięcie polityczne i ataki terrorystyczne w Egipcie, Turcji czy Tunezji zwróciły oczy turystów i biznesu na bezpieczną Maltę, która wkrótce stała się nową, nieodkrytą jeszcze destynacją w Europie – nie tylko wakacyjną. Tym samym rozpoczęła się “moda na Maltę”. A wraz z nią intensywny rozwój wyspy.

MORZA SZUM, WINA ŁYK…
Malta jest długa na 27 km i szeroka na 14.5 km. To mała wyspa, ale dla większości jej mieszkańców niewielkie rozmiary rekompensuje prawie 200-kilometrowa linia brzegowa. Chociaż na wyspie brakuje długich, piaszczystych plaż, to skaliste lub kamieniste wybrzeże z wieloma metalowymi drabinkami umożliwia bezproblemową kąpiel w czystej morskiej wodzie. Morze jest nieodłączną częścią życia Maltańczyków. Morze i wino. Ani jednego, ani drugiego nie może zabraknąć w ich codziennym życiu. Nieustanne grillowanie, długie niedzielne obiady z rodziną lub przyjaciółmi, weekendowe plażowanie lub dni spędzone na łodzi to na Malcie normalność. Maltańczycy są zrelaksowani do granic możliwości, życzliwi z natury i niesamowicie otwarci na przyjeżdżających turystów.

WSZĘDZIE BLISKO
Na Malcie ciężko o samotność. Gęstość zaludnienia na 1km2 to ok.1,562 osób! Liczba ta plasuje Maltę na 7. miejscu w światowym rankingu ludności. Bliskie odległości między miasteczkami wielkością przypominającymi polskie dzielnice, łatwy dostęp do transportu publicznego i sprawnie działające aplikacje taksówek na telefon typu Bolt (Uber na Malcie nie istnieje), uprościły jeszcze bardziej możliwość częstego spotykania się z bliskimi, szybkiego wypadu na plażę czy kolację z przyjaciółmi. Większość z nas do pracy chodzi piechotą i nie ma potrzeby używania aut.
Życie toczy się wokół większych i popularniejszych miast jak Sliema, St. Julian’s, Valletta czy Bugibba. Piętrzące się jedna przy drugiej restauracje, bary, nadmorskie promenady, deptaki, hotele i sklepy zapełnia strumień ciekawych wyspy przyjezdnych, tworząc atmosferę nieustannej zabawy. Udziela się to wszystkim, nie pozostawiając wiele czasu na narzekanie!

ANGIELSKI NAS ŁĄCZY
Malta jest jednym z czterech krajów w Europie, obok Wielkiej Brytanii, Irlandii i Gibraltaru, z angielskim jako oficjalnym językiem narodowym.
Kiedy w 1800 roku Wyspy Maltańskie stały się kolonią brytyjską, angielski stał się kolejnym językiem używanym na wyspie, który w momencie uzyskania niepodległości w 1964 r. przyjęto jako drugi obok maltańskiego oficjalny język kraju. Po Anglikach pozostał również brytyjski system edukacji, co tłumaczy dostępność oraz popularność szkół językowych i kursów angielskiego na Malcie. Według “Times of Malta” tylko w 2018 roku na naukę angielskiego pod palmami, przyjechało na wyspę prawie 87,000 turystów!

MALTA NA SPORTOWO
Ponad 300 słonecznych dni w roku, ciepły klimat ze średnią temperaturą 16 stopni w zimie i 30 w lato. Między listopadem a marcem Wyspy Maltańskie pokrywają się intensywną, śródziemnomorską zielenią. Brak śniegu zastępują kwitnące kwiaty i pachnące jak polską wiosną trawy.  Nadmorskie promenady zapełnią się biegaczami, chodziarzami, a widok salutujących słońcu porannych joginów nikogo już nie dziwi.
Paradoksalnie, na ulicach mocno rzuca się w oczy nadwaga rodowitych mieszkańców wyspy. Według raportu WHO (Światowa Ogranizacja Zdrowia) z 2018 r., niemal 1/3 populacji Malty jest otyła. Na szczęście trend na sportowy tryb życia zakorzenia się w lokalnej kulturze coraz widoczniej. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił prawdziwy boom na sportowe wakacje na Malcie. Coraz więcej osób wybiera Wyspy Maltańskie nie tylko na relaks i zwiedzanie, ale przede wszystkim, aby chociaż na kilka dni zamienić mury siłowni na trening pod gołym niebem, wdychając morską bryzę. Wczasy fitness i joga, maratony biegowe czy regaty morskie stają się nową alternatywą dla turystów oprócz plaż szukających odrobiny adrenaliny i chęci poznania innych amatorów aktywnego wypoczynku.
W 2019 roku polska załoga Ocean Challenge Yacht Club na jachcie “Aragon” zajęła drugie miejsce w klasie największych jachtów IRC 1 w jednych z najważniejszych i najtrudniejszych regat na świecie – Rolex Middle Sea Race 2019 na Malcie.

MALTA JAK W FILMIE
Wyspy Maltańskie wielokrotnie służyły za plan filmowy dla międzynarodowych, w tym hollywoodzkich, megaprodukcji. Unikalna architektura, przystosowana do produkcji kinowych infrastruktura, możliwość komunikacji w języku angielskim, łatwy dostęp do morza czy dodatkowo bodźce finansowe oferowane filmowcom przez MTA (The Malta Tourism Authority), sprawiły, że wyspę na swoją lokalizację filmową wybierali najlepsi reżyserowie, w tym: Robert Altman (Popeye), Michael Bay (13 godzin) czy Kevin Reynolds (Hrabia Monte Christo). Razem z nimi przyjeżdżały takie gwiazdy jak Russell Crowe, Madonna, Tom Hanks, Orlando Bloom, Sharon Stone, Eric Bana. Niejednokrotnie ulicami Valletty lub Gozo spacerował Brad Pitt z Angeliną Jolie, którzy pomieszkiwali na Malcie np. w trakcie kręcenia “World War Z” czy “Nad morzem”.

Na Wyspach Maltańskich kręcono również polskie produkcje. Rozpoznamy je w scenach z filmu “Nie kłam kochanie”,  serialu “Kryminalni” czy programów rozrywkowych jak “You can dance” lub “Projekt Lady”. Lista ekranizacji filmowych z Maltą w tle jest długa, ale chyba najbardziej kojarzy się ona z hitowym serialem “Gra o Tron”.

MULTIKULTUROWO, A BEZPIECZNIE JAK NIGDZIE
Ostatnie 15 lat bardzo zmieniły społeczeństwo Malty. Małe rozmiary wyspy, wspaniały klimat, życzliwość lokalnych mieszkańców, a przeze wszystkim poczucie bezpieczeństwa sprawiło, że na Malcie zaczęli tłumnie osiadać obcokrajowcy. Wyspa, która od wielu lat plasuje się w pierwszej dziesiątce najbezpieczniejszych krajów świata i w pierwszej trójce Europy (obok Islandii i Liechtensteinu) z jednonarodowej populacji, której w 2005 roku tylko 97% stanowili maltańczycy, w ciągu 15 lat przeszła ogromną transformację. Szacuje się, że w 2019 prawie 21% ludności Wysp Maltańskich stanowili ekspaci! Słychać i widać to szczególnie na ulicach miast, gdzie dźwięki przeróżnych języków nakładają się na siebie i wzajemnie, ale łączy je zawsze jedno. Smiech o który tak łątwo na Malcie, brzmi tak samo. W każdym języku.

Tekst: Marta Dreyfus-Starzyk
Zdjęcia: z domowego archiwum Marty Dreyfus-Starzyk

O AUTORCE
Marta Dreyfus-Starzyk, poznaje Maltę od 2002 roku. Pasjonatka podróży i aktywnego stylu życia, starająca się czerpać z życia jak garściami, a przede wszystkim dostrzegać piękno i możliwości otaczającego nas świata.
Przedsiębiorca, założycielka m.in. Fitness4Malta (wczasy Fitness i Joga na Malcie), Ready4Malta (Wyjazdy dla Grup i Firm na Wyspy Maltańskie), Angielski-Malta.pl (Wczasy Językowe na Malcie),  Społka-na-Malcie.pl (pomoc prawna) czy PlanyNaWakacje.pl (Zaplanuj urlop od A do Z).
Marta jest również jedną z bohaterek serialu dokumentalnego “Sukces nie zna granic”.