Polonus przyzwyczaił nas do tego, że podróżuje się z nim nie tylko pewnie i wygodnie, ale także w ciekawe miejsca. W tym roku oferta połączeń poszerzyła się, między innymi o połączenie stolicy z jednym z najstarszych i najpiękniejszych polskich uzdrowisk – Szczawnicą. W związku z tym, w cyklu „Na trasie z Polonusem” zapraszamy na przejażdżkę w bajkowe Pieniny.
Warszawa – Szczawnica
Odległość: 465 km; bilety od 61,00 zł (również w usłudze „Bilet na SMS”)
Odjazdy z Dworca PKS Warszawa Zachodnia, godz.: 800 i 2030
Przyjazdy do Szczawnicy, godz.: 1700 i 535
Warszawa (0 km)
Historia Polski drzemie w zaułkach warszawskiego Starego Miasta, w salach Zamku Królewskiego, gmachach Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiej Akademii Nauk i Sejmu przy Trakcie Królewskim, prowadzącym do pałacu w Wilanowie. Do spacerów zachęcają parkowe alejki zabytkowych Łazienek, Ogrodu Saskiego, parku Skaryszewskiego. W Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Żydów Polskich multimedia urozmaicają ekspozycje, zamieniając zwiedzanie w przygodę z nauką i kulturą. Na murawie Stadionu Narodowego odbywają się nie tylko mecze, ale również targi, festiwale i koncerty gwiazd. W stale poszerzającej się ofercie gastronomicznej stolicy znajdziemy smaki wszystkich kuchni świata z coraz bardziej wyrafinowaną ofertą rodzimych potraw. Z wieży kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu, z balonu na uwięzi koło mostu Syreny oraz z najwyższej kondygnacji Pałacu Kultury ogarniemy wzrokiem całe miasto.
Białobrzegi (69 km)
Malowniczo położone nad Pilicą, w odległości zaledwie 30 km od Radomia, miasteczko rozwija się jako ośrodek wypoczynkowy.
Radom (103 km)
Leży nad rzeką Mleczną, dopływem Pilicy. Szczyci się wielowiekową historią, bo pierwszą wzmiankę o osadzie zamieszczono w kronikach już w połowie XII w. W okresie PRL miasto miało stać się ośrodkiem przemysłowym. Obecnie rozwija się wszechstronnie. Festiwal Gombrowiczowski czy Radomski Festiwal Jazzowy weszły na stałe do ogólnopolskiego kalendarium imprez.
Skarżysko-Kamienna (146 km)
Wygodna baza wypadowa na szlaki turystyczne regionu świętokrzyskiego. Ma tu siedzibę Muzeum Orła Białego, posiadające drugi co do wielkości w Polsce zbiór militariów, i oryginalne Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej z jedyną w obecnych granicach kraju repliką wileńskiej Ostrej Bramy. W rezerwacie archeologicznym Rydno prezentowane są ślady różnych kultur z okresu 14 tys. lat, w tym unikalne w skali europejskiej obiekty, takie jak najstarsza na kontynencie kopalnia hematytu.
Kielce (181 km)
Stolica regionu świętokrzyskiego była przez wieki własnością krakowskich biskupów, czego znakiem jest ich pałac, wciąż najbardziej imponująca z tutejszych budowli. Do miejskich ciekawostek należy Muzeum Zabawy i Zabawek. Nieczynne wyrobiska licznych kamieniołomów są dziś rezerwatami przyrody. Na Wietrzni w nowoczesnym pawilonie urządzono Geopark z multimedialną ekspozycją poświęconą dziejom Ziemi, odkryciom geologicznym i paleontologicznym. Wśród wapiennych ścian Kadzielni działa amfiteatr. Kluczową podmiejską atrakcją jest jaskinia Raj ze spektakularną szatą naciekową.
Busko-Zdrój (235 km)
Łączą się tutaj ponad 200-letnie tradycje lecznicze z nowoczesnym wyposażeniem obiektów sanatoryjnych. Wizytówką uzdrowiska są dawne łazienki, zbudowane przez warszawskiego architekta włoskiego pochodzenia Henryka Marconiego w 1836 r. Podstawą prowadzonych tu terapii są obfite źródła wód mineralnych oraz borowiny. W całym kraju dostępna jest butelkowana tutaj „Buskowianka”. Woda dodaje sił witalnych, przeciwdziała zmęczeniu, wspomaga przemianę materii, uspokaja, doskonale orzeźwia i gasi pragnienie.
Szczucin (275 km)
Miasteczko leży w malowniczej Kotlinie Sandomierskiej. Łatwo zapamiętać, zwłaszcza w kontekście podróży autokarowej, że właśnie tu ma siedzibę jedyne w Polsce Muzeum Drogownictwa. Tylko tutaj można obejrzeć stare maszyny i urządzenia do budowy i utrzymania dróg, walce, ciągniki, lokomobile. Jest także bogata kolekcja znaków drogowych, słupów kilometrowych, przyrządów pomiarowych, mundurów, dokumentów i makiet.
Dąbrowa Tarnowska (293 km)
Największa miejscowość Powiśla Dąbrowskiego. Przystanek na Szlaku Architektury Drewnianej za sprawą zachowanego kościoła Wszystkich Świętych z XVIII w. Węzeł szlaków rowerowych prowadzących między innymi do oryginalnej wsi Zalipie, w której domy i budynki gospodarcze są malowane w kwiaty.
Tarnów (315 km)
Miasto u progu karpackiego pogórza z dumnym ratuszem na rynku i gotycką kolegiatą kryjącą bezcenne zabytki sztuki sakralnej. Do niepowtarzalnych miejskich atrakcji należy stała wystawa w Muzeum Etnograficznym. Jako jedyna w Polsce poświęcona jest historii i kulturze Romów. Dużym prestiżem cieszą się tutejsze festiwale, a wśród nich kwietniowy festiwal Musica Poetica, wrześniowy Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej Sacra Ecclesiae Cantio oraz listopadowy International Jazz Contest.
Nowy Sącz (385 km)
Jest jednym z najstarszych miast małopolskich, pełnym wspaniałych kościołów i kamienic. Leży w widłach Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej, nieopodal ujścia Popradu do Dunajca. Na peryferiach Nowego Sącza rozsiadł się Sądecki Park Etnograficzny – skansen, w którym tradycje kultury regionalnej tworzą niepowtarzalny klimat. Autokary Polonusa jadą stąd do Krynicy dwiema trasami. Po północnej stronie Beskidu Sądeckiego – doliną Kamienicy. Droga po południowej stronie gór prowadzi doliną Popradu przez uzdrowiska rozwijające się tutaj od XIX w. ze względu na najbogatsze w Europie zasoby wód mineralnych zwanych szczawami. Przejeżdżamy przez malownicze i ciekawe miejscowości wypoczynkowo-uzdrowiskowe: Piwniczną, Żegiestów, Wierchomlę i Muszynę.
Stary Sącz (394 km)
To jedno z najpiękniejszych miast Małopolski. Średniowieczny układ urbanistyczny, zachowana niemal bez zmian zabudowa małomiasteczkowa przywodząca na myśl ryciny sprzed stu lat i cenne zabytki powodują, że warto się tu zatrzymać. Najcenniejszym zabytkiem jest klasztor Klarysek związany z postacią św. Kingi, księżnej, która została mniszką. Cały region zawdzięczał jej niebywały rozkwit w XIII wieku. W czasie kanonizacji św. Kingi w 1999 roku uroczystą mszę świętą odprawił tu Jan Paweł II. Drewniany, pięknie rzeźbiony ołtarz, który zachowano na podmiejskich błoniach, wciąż cieszy się wielkim zainteresowaniem turystów.
Łącko (446 km)
Słynie przede wszystkim z regionalnego trunku co, to „daje krzepę i krasi lica, a jest to Łącka Śliwowica”. Do produkcji wykorzystuje się tylko śliwki węgierki, a śliwowica, żeby dobrze smakowała, musi mieć minimum 70% alkoholu. Śliwowica Łącka oraz jabłka łąckie znajdują się na Liście Produktów Tradycyjnych województwa małopolskiego. Co roku w maju w Łącku odbywa się radosne, folklorystyczne Święto Kwitnącej Jabłoni.
Krościenko nad Dunajcem (459 km)
Malowniczo położone nad Dunajcem, pomiędzy Gorcami, Pieninami a Beskidem Sądeckim, jest dogodną bazą letnich i zimowych wypadów w góry. Tutejszy mikroklimat nie ma sobie równych w Polsce, sprzyja wypoczynkowi i rekonwalescencji. Dunajec bystrym nurtem kusi kajakarzy, a przystań flisacka w Krościenku jest alternatywnym wobec Szczawnicy zakończeniem tradycyjnego spływu tratwami przez Przełom Pieniński. Spacerując po rynku w Krościenku, należy zwrócić uwagę, jak wybiegają z niego uliczki. Ten układ zachował się z czasów, gdy król Kazimierz Wielki nadał prawa miejskie centralnej miejscowości gminy
Szczawnica (465 km)
Zachwyca położeniem pomiędzy lesistymi Beskidami a pełnymi kwietnych łąk Małymi Pieninami. Zabytkowe centrum uzdrowiska zbudowane zostało w typowym dla początku XIX wieku stylu szwajcarskim, a miejscowe parki zachęcają do spacerów. Kuracjuszy i turystów przyciągają źródła leczniczych wód mineralnych, malownicze okoliczne góry, a także tradycyjna atrakcja Szczawnicy – spływ przełomem Dunajca. Na Palenicę, z której szczytu rozciąga się wspaniała panorama Pienin i Tatr, prowadzi nowoczesna kolej krzesełkowa. Wyjątkowo ciekawa trasa spacerowa biegnie wzdłuż Dunajca do słowackiego Czerwonego Klasztoru, gdzie mieszkał „Latający Mnich” Cyprian. W drugą stronę warto udać się do tajemniczego Wąwozu Homole lub na Górę Jarmutę, która kryje w swych zboczach stare sztolnie poszukiwaczy cennych kruszców.
www.pkspolonus.pl; wyszukiwarka połączeń: pksbilety.pl
Tekst był publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze kwiecień-maj 2015, na str. 70-73.