To niewielkie bawarskie miasteczko słynie nie tylko w Europie z Misteriów Pasyjnych. W tym roku miała się odbyć już 42. edycja tego wydarzenia, w ramach którego przygotowano 103 inscenizacje w terminie od 16 maja do 4 października, przewidywano udział 450 000 widzów z całego świata.
Niestety w wyniku zaistniałej sytuacji z pandemią koronawirusa Misteria zostały odwołane, a premierę przeniesiono na 21 maja 2022 r.
Od 6 kwietnia istnieją 2 możliwości uzyskania rekompensaty za zakupione bilety i świadczenia (noclegi, wyżywienie) poprzez anulowanie ich i otrzymanie zwrotu kwoty zakupu lub zamiany tegorocznych rezerwacji na 2022 r.
Informacje i formularze do wypełnienia znajdują się na stronie: www.passionsspiele-oberammergau.de

Początek Misteriów sięga 1633 r., kiedy na tym terenie toczyła się wojna trzydziesto-letnia. Wówczas w obliczu szerzącej się w Oberammergau zarazy dżumy i licznych przypadków śmierci, mieszkańcy zwracając się do Boga o uchronienie ich od tej choroby, obiecali wystawianie misteriów religijnych o męce i śmierci Pana Jezusa. Jak głosi legenda, epidemia wygasła i już pierwsze Misteria przygotowano w 1634 r., kolejne w 1640 r., następne co 10 lat. Tylko trzykrotnie zostały odwołane: w 1770 r. na skutek ogólnego zakazu obowiązującego w Bawarii, w 1920 r. ze względu na dużą liczbę ofiar I wojny światowej (przeniesiono na 1922 r.), w 1940 r. z powodu II wojny światowej.


Zgodnie ze złożonym zobowiązaniem, Misteria Pasyjne wystawiane są przez mieszkańców Oberammergau i uczestniczenie w tym projekcie uważają oni za zaszczyt. Już na kilkanaście miesięcy przed jego terminem cała społeczność tym żyje, ponieważ wymagane jest podjęcie wielu działań, w tym wybranie obsady i intensywne próby. Jest zasada, że do głównych ról wybiera się po 2 odtwórców. Największe szanse na występy mają obywatele tu urodzeni lub zameldowani co najmniej 20 lat oraz cieszący się dobrą opinią. Warto podkreślić, że pomimo wielkiego zaangażowania nie otrzymują oni wynagrodzenia.

W 2010 r. w sztukach wzięło udział ca 2 400 osób, tj. prawie połowa tutejszej ludności.
W wyniku ciężkiej pracy twórców powstaje wielkie widowisko, cenione za: wspaniałą grę artystów, perfekcyjną choreografię, teatralną scenografię, efekty specjalne i muzykę skomponowaną na jego potrzeby. Utwory wykonuje orkiestra, licząca ponad 100 osób.
Główną sceną Misteriów jest Teatr Pasyjny na świeżym powietrzu z zadaszoną widownią. Obiekt może pomieścić 4 500 widzów i uznawany jest za największy na świecie, ogromna scena pozwala na występ 800 artystów jednocześnie.

W Oberammergau znajduje się wiele akcentów związanych z Misteriami, np. liczne domy z pięknymi freskami o tematyce religijnej. Uroku miejscowości dodaje Kofel (1342 m n.p.m.) – szczyt Alp Bawarskich, widoczny w oddali.

Informacje nt. wydarzeń w Niemczech: http://www.germany.travel

Tekst: Majka Fudała
Zdjęcia: Archiwum Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT) i Passionsspiele Oberammergau. fot. Konrad Wothe, Kienberger, Simon Bauer