Koronawirus zmienił wiele planów, wymusił anulowanie lub zmianę terminów wielu wydarzeń. Jednak nowe technologie sprawiają, że niemożliwe staje się możliwe, a Polacy mogą zobaczyć włoski region Emilia Romagna, nie wychodząc z własnego domu. Tak jest w przypadku drugiej edycji Festiwalu Motor Valley, na który zaprasza Modena. Wydarzenie w wersji digital rozpocznie się już 14 maja i potrwa do 17 maja 2020 r. Dzięki temu będą mogli uczestniczyć w nim wirtualnie fani motoryzacji z całego świata!

Głównym tematem II edycji Festiwalu będą trendy technologiczne i rynkowe w branży motoryzacyjnej. Wydarzenie będzie również poświęcone wpływowi Covid-19 na świat motoryzacji, a konkretniej na obszar pojazdów elektrycznych, autonomicznych oraz cyfryzacji przemysłu.

O Festiwalu Motor Valley:
Włoski region Emilia Romagna uważany jest za „Dolinę Motoryzacyjną”, nazywaną Motor Valley, ze względu na ogromny wkład we włoski i światowy przemysł motoryzacyjny. Jest jedynym miejscem na świecie, w którym powstają prawdziwe perełki. To właśnie tam produkowane są słynne: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Ducati. Wszystkie te marki zgromadzone są w tym samym regionie, zaledwie kilka kilometrów od zabytkowych miast sztuki: Modeny, Bolonii i Parmy. W ubiegłym roku w regionie zorganizowano I edycję Motor Valley Fest. Inauguracyjny Festiwal odbył się pod gołym niebem, w najpiękniejszych zakątkach Modeny. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników oraz organizatorów, tegoroczna edycja zostanie przeprowadzona w cyfrowym formacie. To prawdziwa gratka dla każdego fana motoryzacji!

14 maja, czyli w pierwszym dniu Festiwalu, o godz. 9:30 zaplanowano konferencję otwierającą wielkie wydarzenie, która poświęcona będzie nowym realiom w sektorze samochodów sportowych oraz w łańcuchu dostaw. Dyskusja skoncentruje się na analizie przeprowadzonej przez firmę konsultingową McKinsey & Company oraz spostrzeżeniach dwóch liderów technologicznych i rynkowych: Markus Heyn, członka zarządu Robert Bosch GmbH, oraz Christian Richter, dyrektora ds. globalnej motoryzacji w Google. Będą oni badać kwestie związane z przyszłością mobilności, autonomicznej jazdy i cyfryzacji.

Ponadto w tym dniu wszyscy fani motoryzacji będą mogli wziąć udział w rozmowach okrągłego stołu, a także w spotkaniach z udziałem głównych graczy włoskiego i międzynarodowego świata motoryzacji.

Wśród prelegentów sesji otwierającej wydarzenie (obrad okrągłego stołu) znajdą się:

 • Louis Carey Camilleri (CEO Ferrari Spa)
 • Claudio Domenicali (CEO Ducati Motor Holding Spa)
 • Stefano Domenicali (prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini Spa)
 • Horacio Pagani (założyciel i główny projektant Pagani Automobili)
 • Andrea Pontremoli (CEO i Dyrektor Generalny Dallara)
 • Harald Wester (Dyrektor Techniczny FCA i Prezes Wykonawczy Maserati)

 

Następnie od godziny 13:00 przeprowadzonych zostanie 5 rozmów w blokach 30-minutowych. Będą to nagrane wcześniej dyskusje przedstawicieli branży motoryzacyjnej. Każda sesja będzie dotyczyła innego zagadnienia z obszaru włoskiej i międzynarodowej branży motoryzacyjnej.

Tematy sesji:

 1. Innowacje&Finanse
 2. Włoski łańcuch dostaw
 3. Energia elektryczna, wspólna mobilność i cyfryzacja usług
 4. Digitalizacja
 5. Projektowanie
 6. Wyścigi
 7. Bezpieczeństwo na drodze
 8. Talenty: strategia firm i instytucji w zakresie digitalizacji

 

14 i 15 maja zorganizowana zostanie również sesja poświęcona studentom i młodym perełkom z branży pod hasłem „Innowacje i Talenty”. Przedstawiciele z ponad 40 uniwersytetów, 30 start-upów i 15 firm wezmą udział w Talent Talks. To doskonała okazja do nawiązania kontaktów młodych osób z inwestorami i przedstawicielami największych firm z branży motoryzacyjnej. Firmy zainteresowane rolą mentora, mogą zarejestrować się na stronie: https://motorvalley.it/en/motorvalleyfest/innovation-talents/

Przy wsparciu Ministerstwa Infrastruktury i Transportu oraz Ministerstwa Innowacji Technologicznych i Cyfryzacji, w pierwszych dniach Festiwalu, Modena Automotive Smart Area (MASA) zorganizuje wydarzenie – Masa Day, poświęcone innowacjom technologicznym i współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim a przedsiębiorstwem.

Dzień MASA, koordynowany przez Uniwersytet w Modenie i Reggio Emilia (UNIMORE),  zorganizuje sesje tematyczne, od testów technologii wspomagania i autonomicznego prowadzenia pojazdów, po łączność VtX i bezpieczeństwo cybernetyczne. Planowane są również wirtualne pokazy z udziałem m.in. Politechniki
w Turynie, Uniwersytetu w Chalmers, Business Sweden, Agencji Inteligentnej Mobilności SMA, Volvo, Urzędu Miasta Modeny oraz niektórych najważniejszych włoskich i europejskich firm. Będą to eksperymenty
z najbardziej zaawansowanymi technologiami inteligentnej mobilności.

15 maja, o godzinie 10:30, odbędzie się wydarzenie „#Meccatronicocercasi: Innowacje na drogach w sektorze pojazdów przemysłowych” . Będzie to rozmowa przedstawicieli przedsiębiorstw z regionu Emilia Romagna ze studentami na temat możliwości zatrudnienia i oferowanych szkoleń w sektorze motoryzacyjnym.

W dniach 16 i 17 maja, wszyscy miłośnicy motoryzacji będą mieli szansę odbyć wirtualne wizyty w muzeach wielkich producentów samochodów Emilia-Romagna. Wydarzenie zostanie przeprowadzone na żywo na Facebooku. Widzowie będą mogli nie tylko cieszyć się z udziału w wycieczce, ale także zadawać pytania na żywo w czasie rzeczywistym.

Terminy wirtualnych wizyt:

 1. 16 maja
 • 11:00-11:30 – Akademia Dallara;
 • 15:30-16:00 – MUDETEC – Muzeum technologii motoryzacyjnej Lamborghini);
 • 17:30-18:00 – Muzeum Enzo Ferrari (MEF) w Modenie.
 1. 17 maja
 • 10:00-10:30 – Muzeum Ducati;
 • 12:30-13:00 – Muzeum Ferrari w Maranello;
 • 15:30-16:00 – Maserati Innovation Lab;
 • 17:30-18:00 Muzeum Horacio Pagani.

Wirtualne wyścigi z udziałem mistrzów e-sportu:

Wyścig Ducati e-Race odbędzie się w sobotę 16 maja o godz. 14:00. W konkursie weźmie udział kilku e-zawodników Ducati, w tym gwiazda e-gamerów Andrea Saveri, Mistrz e-Sportu MotoGP 2019 i oficjalny zawodnik Ducati Team, oraz Davide Gallina, nowy oficjalny zawodnik z Ducati Pramac.

Tego samego dnia od godziny 16:00 David Tonizza i Enzo Bonito, kierowcy symulatorów FDA Hublot Esports Team – dywizji sportów wirtualnych Ferrari Driver Academy – poprowadzą spotkanie coachingowe dla wszystkich uczestników Festiwalu. O 16:00 rozpoczyna się również finał Dallara Esports Championship – obowiązkowy punkt programu dla wszystkich fanów gier.

Wszystkie wyścigi odbędą się na platformie Assetto Corsa i będą transmitowane na cyfrowych kanałach social-media Motor Valley Fest. Uczestnicy mogą zapłacić za udział w wydarzeniu dowolną sumę – wpływy przeznaczone zostaną na wsparcie szpitali w Parmie i Bergamo.

Ponadto uczestnicy Festiwalu będą mogli wziąć również udział w wirtualnej wycieczce po torach wyścigowych Motor Valley: Imola, Modena, Varano, i tor Marco Simoncelli World Circuit w Misano. Przez cały okres trwania Festiwalu dla fanów motoryzacji zorganizowane zostaną także wizyty w mieście Formigine ze znanymi mechanikami F1.

Festiwal Motor Valley zakończy się „Apertitalk” 17 maja o godz. 21:00. Wydarzenie zorganizowane przez TedxModena będzie dotyczyło zmian w dziedzinie motoryzacji i perspektywy rozwoju mobilności. Wśród gości znajdą się: Tommaso Ebhardt (pisarz i szef Bloomberg News w Mediolanie), Marco Fainello (inżynier mechanik i dyrektor techniczny Danisi Engineering), Luca Dal Monte (pisarz i były szef komunikacji w Maserati i Pirelli) oraz Luigi Orlandini (przewodniczący imprez w Cannosa i ekspert od wyścigów samochodów klasycznych).

Jak wziąć udział w wydarzeniu?

Osoby, które chciałyby wziąć udział w wirtualnym wydarzeniu Motor Valley Fest – w języku włoskim i angielskim – mogą zarejestrować się bezpośrednio pod następującym linkiem:

https://motorvalley.it/en/event/motor-valley-fest-opening-session/

Więcej informacji:

O Festiwalu Motor Valley: www.motorvalleyfest.it

O regionie Emilia Romagna: www.emiliaromagnaturismo.it/en

Szczegółowy program dostępny jest na stronie http://motorvalley.it/en/motorvalleyfest/