Biorąc pod uwagę korzystny rozwój sytuacji zdrowotnej we Francji i w Europie oraz zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej przedstawionymi wczoraj, Francja zniesie wszystkie ograniczenia ruchu na swoich wewnętrznych granicach europejskich 15 czerwca rano (0:00) ( (lądowe, powietrzne i morskie) wprowadzone w celu zwalczania pandemii COVID-19.

Od 15 czerwca osoby z krajów europejskich (państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Watykanu) będą mogły wjechać Terytorium francuskie bez ograniczeń związanych z walką z COVID-19, jak miało to miejsce przed 18 marca 2020 r. W szczególności ci podróżni nie będą musieli nosić obraźliwego międzynarodowego dokumentu podróży, aby wjechać na terytorium Francuski. Dla przypomnienia, ludzie z obszaru europejskiego są także zwolnieni z dwutygodni po przybyciu do Francji.

Jednak na granicach z Hiszpanią i Zjednoczonym Królestwem nadal będą obowiązywać wzajemne ograniczenia:

  • Hiszpania zdecydowała się utrzymać do 21 czerwca swoje ograniczenia ruchu związane z COVID-19, a także wymóg czternastu pasażerów lotniczych z krajów europejskich. W porozumieniu z władzami hiszpańskimi Francja utrzyma obecnie obowiązujące ograniczenia do 21 czerwca. Do tej daty pasażerowie lotniczy z Hiszpanii będą zapraszani na dwa tygodnie po przylocie do Francji.
  • Wielka Brytania postanowiła wprowadzić czternastodniowy obowiązek w dniu 8 czerwca dla podróżnych z Francji. Od 15 czerwca podróżni z Wielkiej Brytanii nie będą już podlegać ograniczeniom wjazdowym związanym z walką z COVID-19, ale do odwołania zostaną zaproszeni obserwować dwa tygodnie po ich przybyciu.

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej przedstawionymi wczoraj i zainspirowanymi francuskimi propozycjami, Francja przystąpi również do stopniowego otwierania zewnętrznych granic Schengen od 1 lipca. Otwarcie to będzie odbywać się stopniowo i różnie w zależności od sytuacji zdrowotnej w różnych krajach trzecich i zgodnie z procedurami, które zostaną przyjęte do tego czasu na poziomie europejskim.

Biorąc pod uwagę wyzwania związane z atrakcyjnością uniwersytetów, zagraniczni studenci, niezależnie od kraju pochodzenia, będą mogli przyjechać do Francji, a warunki ich przyjmowania zostaną ułatwione. Ich wnioski o wizę i dokument pobytowy będą traktowane priorytetowo.

Jean-Yves Le Drian, minister ds. Europy i spraw zagranicznych
Christophe Castaner, minister spraw wewnętrznych