Idea powołania do życia Archipelagu Roztocze to powstanie atrakcji turystycznej, w której w unikatowy i niekonwencjonalny sposób możemy zobaczyć piękno i walory roztoczańskiej krainy. Założeniem Archipelagu jest dostarczyć wspaniałej rozrywki dla mieszkańców Roztocza i wszystkich gości odwiedzających Roztocze.

Archipelag Roztocze mieści się w połowie drogi pomiędzy Tomaszowem Lubelskim a Zamościem w miejscowości Budy, na wzgórzu blisko dawnej klinkierni. Całe założenie zajmuje ponad cztery hektary. Jest to obiekt rekreacyjno – edukacyjny, na który składa się budynek o powierzchni blisko 2000m2 zawierający Empirię Zmysłów i Żywiołów Roztocza i Restaurację Ignis oraz sąsiadujące z budynkiem place tematyczne: Osada Rzemieślnicza, Park Miniatur Kresowych, Park Zabaw Kreatywnych oraz Dolina Czasoprzestrzeni.

Atrakcje jakie tutaj możemy zobaczyć przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych. W części miejsc rodzic lub dziadek opowie ciekawostki i historie dziecku lub wnukowi, a w innym miejscu to wnuk wytłumaczy dziadkowi jak obsługiwać atrakcje Empirii

Park Miniatur Kresowych od Ziemi Lwowskiej po Krym
Park Miniatur Kresowych to przedstawiona w skali 1:30 trasa podróży przez Kresy Wschodniej Rzeczypospolitej. W widłach dwóch słynnych rzek: Dniestru i Dniepru zobaczymy nie tylko słynne zamki, rezydencje czy pałace ale również interesujące obiekty inżynieryjne czy miejsca nawiązujące do powieści Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza albo do słynnych zwycięskich bitew oręża Polskiego. Nazwy Zbaraża, Kamieńca Podolskiego czy Chocimia wywołują w w większości gości drżenie serca. Naszą „podróż” zaczynamy od Ziemi Lwowskiej aby następnie przez Wołyń, Podole udać się aż do Ziemi Kijowskiej, na Zadnieprze i wreszcie przez słynne Dzikie Pola aby odwiedzić Zaporoże i półwysep Krymski na Morzu Czarnym. Warto wspomnieć, że jesteśmy w cieniu Chorągwi z tamtych czasów co nadaje dodatkowego klimatu.

Miniatury są wykonane z niezwykłą dokładnością i naturalna kolorystyką. Dodatkową wartość Parku stanowi możliwość zobaczenia nie tylko jak wyglądają aktualnie te obiekty, ale mamy możliwość zobaczenia czegoś co zmiotły z powierzchni ziemi wichry historii. Przykładami takich miejsc są Wysoki Zamek we Lwowie, Zamek na Górze Bony w Krzemieńcu czy część Żmijowych Wałów – Wał Trajana. Zadbano również o takie szczegóły jak użycie przy aranżacji kamieni pochodzących z Podola i Krymu oraz posadzenie roślin z tamtych miejsc.

Empiria Zmysłów i Żywiołów Roztocza – Augmented Reality
Po odwiedzeniu miejsca nasyconego nostalgią i historią przechodzimy w zupełnie inny świat – czyli do ultranowoczesnej i innowacyjnej Empirii Zmysłów i Żywiołów. Na powierzchni ponad 1200m2 można się oddać eksploracji otaczającego nas świata ze szczególnym uwzględnieniem Roztocza przy pomocy nowoczesnej technologii Rozszerzonej i Wirtualnej Rzeczywistości (Augmented and Virtual Reality).

Zabawę zaczynamy od Strefy Zmysłów gdzie w kapsułach poświęconych określonym zmysłom mamy możliwość doświadczania dźwięków, faktur, barw, a nawet zapachów i smaków. Dodatkowo odwiedzając kolejne kapsuły przy pomocy specjalnych czujników RFID zbieramy dane do naszej Autorskiej Pamiątki z Archipelagu Roztocze.

W dwukomorowej kapsule słuchu oprócz przeróżnych interakcji z dźwiękami przyrody ożywionej i nieożywionej mamy możliwość skomponowania swojej własnej roztoczańskiej melodii, którą następnie możemy wysłać na adres mailowy. Z uwagi na istotną rolę zmysłu wzroku w naszym życiu w Kapsule Wzroku napotkamy szczególnie dużo instalacji tak pomyślanych aby pomóc nam w wybraniu własnego ulubionego koloru. Mamy możliwość oglądać barwy żywiołów świata nie tylko „własnymi” oczami, ale i oczami zwierząt. Część z nich następnie możemy wirtualnie spotkać w AR Panoramie, a całość uzupełnia spektakularna projekcja sferyczna na kopule o średnicy 6 metrów. Warto tutaj zatrzymać się na kilka minut aby w niej się zagłębić. Mnogość doznań pogłębia delikatny półmrok dzięki, któremu pełniej odbieramy wszystkie wrażenia.

Po odwiedzeniu Strefy Zmysłów płynnie przechodzimy do Strefy Żywiołów, którą rozpoczyna Sala Powietrza. Możemy tutaj władać wiatrem i możemy spojrzeć w gwiazdy. Nieboskłon w specjalnych lunetach jest oddany przy pomocy oryginalnych zdjęć z Agencji NASA, a dodatkowo gdy nakierujemy nasz przyrząd na określone gwiazdozbiory czy planety wyświetlają nam się ich nazwy. Kolejnym miejscem jest Sala Ziemi, która jest sektorem bardzo wymagającym fizycznie i intelektualnie ponieważ łączymy tutaj żywioły Ognia i Ziemi, kształtujemy rzeźbę ziemi w Wirtualnej/Realnej Piaskownicy oraz odkrywamy tajemnice Ziemi bawiąc się w paleontologa.

Za Salą Ziemi zobaczymy Sale Ognia i Wody, których atrakcją jest między innymi władanie ogniem. Możemy formować jego kształt, kierunek a nawet zmienić jego barwę przy pomocy odpowiednich związków fizycznych. Dodatkowo będziemy walczyć ze skutkami porzucenia w lesie butelki szklanej czy poznawać i władać siłą niszczycielskiego tornada.

Podsumowaniem Strefy Żywiołów są Sale Projekcyjne gdzie na pożegnanie każdy z żywiołów nas otoczy ze wszystkich stron i Drukarnia 3D do żelek gdzie spotka nas smakowa niespodzianka. Uzupełnieniem przygody ze zmysłami i żywiołami Roztocza są duża sala zabaw dla mniejszych dzieci, laserowy tor przeszkód, pokoje zagadek i możliwość odbycia wycieczki rowerem po Roztoczu.

Po tych licznych atrakcjach możemy wstąpić do pięknie zaaranżowanej Restauracji Ignis z sala taneczną, która przystosowana jest również do organizacji większych spotkań – nawet do 300 osób – eventów, spotkań firmowych, wesel czy uroczystości rodzinnych. Warto tam spróbować dań z gęsiny czy innych interesujących kulinarnych niespodzianek.

Obiekt powstał we współfinansowaniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

www.archipelagroztocze.pl