1 lipca rząd Czarnogóry otworzył granice Czarnogóry dla obywateli wszystkich państw-członków Unii Europejskiej, w tym Polski. Nie obowiązują obostrzenia, nie trzeba przedstawiać wyników testów na obecność koronawirusa.

Czarnogóra była ostatnim krajem w Europie, do którego dotarł COVID-19 i pierwszym, który oficjalnie ogłosił się wolnym od koronawirusa (od 24 maja nie odnotowano tam żadnego aktywnego przypadku). Szybka reakcja rządu, wprowadzenie restrykcyjnych środków zapobiegawczych i społeczna solidarność przyniosły efekty.

Pomimo globalnego załamania branży turystycznej (…) mamy nadzieję, że wkrótce sytuacja zdrowotna na świecie ustabilizuje się. W Czarnogórze w pełni zostały wdrożone przepisy i środki, zalecane przez właściwe światowe organy ds. zdrowia. Przykładamy szczególną wagę do części dotyczącej bezpieczeństwa gości. Jesteśmy gotowi do zapewnienia najwyższej jakości usług dla wszystkich odwiedzających nasz kraj. Pokazaliśmy, że jako państwo jesteśmy silni i zaangażowani w ochronę zdrowia w Czarnogórze, a tym samym w tworzenie bezpiecznego miejsca dla obywateli i turystów – powiedziała Željka Radak Kukavičić, dyrektor zarządzająca Narodowej Organizacji Turystycznej.

Obecnie, po przymusowej przerwie, wprowadzane są nowe procedury, mające zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom. Dotyczy to głównie hoteli, restauracji i plaż. Wzmożono kontrolę sanitarną, zwiększono dostęp do detergentów i środków dezynfekujących, a leżaki i parasole są tak rozmieszczane, by zachowana została odpowiednia odległość.

Co 10 dni przeprowadzany jest dodatkowy monitoring jakości wody morskiej.

Turyści korzystają już z unikatowej aplikacji Montenegro Beaches na iOS. Zawiera ona bazę plaż i obiektów turystycznych, dopasowanych do geolokalizacji użytkowników. Mogą oni znaleźć (nawet w trybie offline) najbliższe miejsce bezpiecznego wypoczynku, informacje o możliwościach dotarcia tam, o jakości wody, okolicznych restauracjach (z możliwością zamówienia stolika).

Narodowa Organizacja Turystyczna Czarnogóry promuje swój kraj na wielu płaszczyznach, m.in. poprzez kampanię „W bliskości z naturą”.

Ten bałkański kraj ma się czym szczycić; oszałamiające krajobrazy morza i gór, urok zabytkowych miast i tradycyjnych wsi, głęboko wciśnięte w ląd zatoczki otulone zielonymi wzgórzami, urozmaicone wybrzeże, strome stoki, tajemnice przeszłości, stare klasztory, wyborne smaki lokalnego jadła, malownicze plaże nad Adriatykiem.

Więcej informacji o Czarnogórze: www.montenegro.travel.

Alina Woźniak, foto: Narodowa Organizacja Turystyczna Czarnogóry