Najbardziej znana z nich to Koukounaries, która ogłoszona została trzecią najpiękniejszą plażą basenu Morza Śródziemnego. Jeśli doda się do tego fakt, że wyspa znana jest ze swego kwitnącego i pełnego wigoru życia nocnego, oczywistym wydaje się, że miejsce to przyciąga tysiące młodych turystów każdego roku!

Niezależnie od tego, czy chcesz ukryć się przed tłumem i zaczerpnąć oddechu lub tańczyć aż do utraty sił – Skiathos, ze swoim naturalnym pięknem i szalonym życiem nocnym to prawdziwa gratka dla odwiedzających, a zwłaszcza dla młodych ludzi szukających wolności i zabawy w rytm ulubionej muzyki! Deptak przy Old Harbour to najlepsze miejsce dla imprezowiczów! Wieczorami, bary i kluby tętnią życiem i pełne są roztańczonej młodzieży a zabawa często przeciąga się do białego rana! Zabawę można tez kontynuować w okolicach Ammoudia (przy drodze prowadzącej na lotnisko), gdzie miłośnicy rozrywki bawią się w dużych klubach na świeżym powietrzu! Barwne wydarzenia kulturalne, koncerty i wystawy sztuki organizowane przez całe lato nadają szczególny charakter wakacjom na wyspie!

Zwiedzanie miasta Skiathos
Stolica Skiathos, największa miejscowość na wyspie, to nowoczesny kurort z doskonałym zapleczem turystycznym. Miasto jest stosunkowo młode – przyjmuje się, że powstało około 1829-30 roku w miejscu starożytnej osady. Sercem miasta i jego głównym punktem jest naturalny port, który od wieków odgrywał decydującą rolę i nadawał rytm życiu mieszkańców stolicy wyspy. Dziś pełni on głównie funkcję popularnej przystani dla jachtów i łodzi żaglowych, będąc jednocześnie miejscem emanującym charakterystyczną dla wyspy kosmopolityczną atmosferą. Spacer po brukowanych miejskich uliczkach to okazja by podziwiać uroki lokalnej architektury z jej krytymi czerwoną dachówką domami o bielonych ścianach i pięknymi, kuszącymi feerią barw ogrodami. Widok malowniczego portu, którego spokojnych wód strzegą dodatkowo cztery maleńkie, tonące w zieleni wysepki, to obraz zapadający w pamięć wszystkich goszczących na Skiathos. Nie przegapcie też okazji by odwiedzić Bourtzi – to niewielki, porośnięty bujną roślinnością półwysep, na którym wciąż stoją jeszcze ruiny weneckiej fortecy. Twierdza została założona w 1207 roku przez braci Gizi, ale została zniszczona w 1660 roku, kiedy admirał Morozini podbił wyspę. Miejsce to, pachnące żywicą zdobiących je sosen, uznawane jest dziś za jedno z najbardziej romantycznych na Skiathos, również ze względu na roztaczający się stąd wspaniały widok na zatokę.

Sporady, wyspa Skiathos, przystań w miejscowości Hora, fot. Y.Skoulas, źródło: www.visitgreece.gr

Sporady, wyspa Skiathos, przystań w miejscowości Hora, fot. Y.Skoulas, źródło: www.visitgreece.gr

Oprócz Bourtzi, koniecznie odwiedźcie też funkcjonujący dziś jako muzeum – rodzinny dom urodzonego i wychowanego na Skiathos, Alexandrosa Papadiamantisa – słynnego greckiego pisarza którego pamięć czci się tu co roku specjalnymi obchodami w dniach 3-4 stycznia i 4 marca. Warto również zwiedzić świątynię Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z czterema funkcjonującymi przy niej muzeami oraz półwysep Kastro (czyli zamek) – rodzaj naturalnej twierdzy, która w XIV wieku stała się schronieniem dla mieszkańców nękanych przez powtarzające się napady piratów. Dziś zapierające dech w piersiach naturalne piękno Kastro przyciąga tu wielu odwiedzających.

W poszukiwaniu rajskich plaż
Na wyspie znajduje się ponad 60 wspaniałych plaż, wśród których szczególnie znana to położona w południowo-zachodniej części wyspy plaża Koukounaries zwana również Golden Sand. Plaża Koukounaries, prócz kryształowo czystej, spokojnej lazurowej wody słynie też z rozciągającego się wzdłuż jej brzegu bujnego piniowego lasu oferującego plażowiczom cieniste schronienie oraz z ukrytego pośród drzew jeziorka Strofilia, które ze względu na swą unikalną wartość ekologiczną objęte zostało ochroną. Działa tu popularny wśród młodzieży camping. Lokalnymi przysmakami kuszą też liczne tawerny, a spragnieni znajdą wytchnienie w tętniących życiem kawiarenkach i barach. Poszukiwacze przygód i miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą też wynająć tu łódź, zagrać w tenisa na jednym z licznych kortów hotelowych bądź spróbować swych sił w sportach wodnych. Po drodze na Koukounaries warto odwiedzić też plaże Megali Ammos oraz Achladies – słyną z wyjątkowo czystych wód i malowniczych tawern położonych nad brzegiem morza.

Sporady, wyspa Skiathos, plaża Koukounaries, fot. Y.Skoulas, źródło: www.visitgreece.gr

Sporady, wyspa Skiathos, plaża Koukounaries, fot. Y.Skoulas, źródło: www.visitgreece.gr

Banana (lub inaczej zatoka Krassa) to cudowna plaża otoczona piniowym lasem, przyciągająca rzesze młodych ludzi dzięki swym dogodnym warunkom do uprawiania sportów wodnych oraz szalonym imprezom, które trwają w kawiarniach i barach przez cały dzień i całą noc! Pobliska, siostrzana plaża, tzw. Small Banana to idealna propozycja dla tych, którzy pragną uniknąć tłumów i szukają zacisznego i spokojnego miejsca do kąpieli. Kryształowe wody i zapach żywicy rosnących nieopodal drzew piniowych szybko wprowadzą was w wakacyjny błogostan. Zwolennicy kameralnych miejsc pragnący uniknąć gwaru powinni również sprawdzić zachodnią część wyspy: plaże Mandraki, Elia, Agkistros oraz Megalos i Mikros Aselinos to idealne miejsca by oddać się plażowemu leniuchowaniu.

Sporady, miejscowość Hora na wyspie Skiathos, fot. Y.Skoulas, źródło: www.visitgreece.gr

Sporady, miejscowość Hora na wyspie Skiathos, fot. Y.Skoulas, źródło: www.visitgreece.gr

Położona w północno-wschodniej części wyspy plaża Lalaria uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Grecji. Wznosząca się na brzegu monumentalna ściana białych wapiennych skał, wyściełające całą plażę śnieżnobiałe okrągłe kamyczki (zwane po grecku lalaria) i bezkresny błękit wody składają się w jeden, niezapomniany i oszałamiający swym naturalnym pięknem obraz. Na plażę dostać się można jedynie od strony morza – łodziami odpływającymi codziennie z portu Skiathos.

Ruszamy na szlak
Miłośnikom przyrody i pieszych wędrówek Skiathos oferuje 25 szlaków o łącznej długości 197 kilometrów ( szlaki są oznakowane a trasy zaplanowane na wędrówki trwające od 1 do 6 godzin). Warto podjąć trud, ruszyć na szlak i odkryć dziewicze piękno interioru -wyspa odwdzięczy się nam uroczymi widokami. Po drodze znajdziecie wiele wspaniałych miejsc by nieco odpocząć lub zorganizować piknik. Jednym z najpiękniejszych jest szlak wiodący od Asélinos przez klasztor Kounistra, plażę Mikros Asélinos i Alygaries, i kończący się na plaży Kehria. Ci, którzy wybiorą szlak Agia Eleni – Krifi Ammos lub Madraki –Elia- Agkistro, będą mieli okazję odkryć jedne z najpiękniejszych plaż, jakie można znaleźć na Skiathos.