Od kilkunastu tygodni znów możliwy jest ruch turystyczny między Polską i Saksonią. Przy zachowaniu wielu obowiązujących w tym landzie restrykcji, jak noszenie maseczek, zachowanie odstępu, poluzowano szereg obostrzeń. Pozwala to na funkcjonowanie wielu tutejszych atrakcji i obiektów noclegowych.
Oferta Drezna i Krainy Łaby, położonych zaledwie ok. 100 km od polskiej granicy, doskonale wpisuje się w ogólnoświatową tendencję w czasie epidemii koronawirusa do planowania urlopu blisko od domu. Tym bardziej, że istnieje możliwość szybkiego dojazdu tam dzięki autostradzie biegnącej z Wrocławia.

Corinne Miseer– dyrektor zarządzająca Dresden Marketing GmbH, DMG (oficjalna organizacja marketingowa miasta i regionu) gwarantuje: „Połączenie atrakcji miejskich z ofertami regionu, jakie mamy w Dreźnie i Krainie Łaby, to doskonała alternatywa dla typowego wypoczynku na plaży, a propozycje destynacji mogą wypełnić cały urlop, zarówno turystom indywidualnym jak i rodzinom”.
DMG w celu ułatwienia informacji dla polskich turystów uruchomiła w ramach własnej strony – nowy polskojęzyczny serwis online: https://www.visit-dresden.travel/pl/
Jest on na bieżąco aktualizowany i posiada także linki do teraźniejszych rozporządzeń władz Saksonii i Niemiec dot. ochrony przed koronawirusem. W razie pytań można kontaktować się również z DMG.

Ponowne spotkania z Dreznem, jego kulturą i sztuką
Dla zwiedzających otwarte są już największe atrakcje miasta, jak np. zbiory w kompleksie Zwinger: światowej sławy Galeria Obrazów Starych Mistrzów z kolekcją rzeźb, Zbiory Porcelany czy Salon Matematyczno-Fizyczny. Swoje podwoje otworzył zwiedzającym częściowo Zamek Rezydencyjny, gdzie znów można podziwiać słynne skarbce Zielone Sklepienie: Nowe i Historyczne. To drugie udostępnione po długiej przerwie z powodu wielkiej kradzieży, która miała miejsce jesienią 2019 r. W obiekcie dostępne są również odtworzone apartamenty reprezentacyjne Augusta II Mocnego.
Na swoje przedstawienia zapraszają Opera Sempera i drezdeńskie teatry. Zwiedzających przyjmują ponownie: Kościół Marii Panny Frauenkirche, Muzeum Transportu, rotunda Panometer Dresden, Szklana Manufaktura Volkswagena, multimedialna wystawa o Twierdzy Drezno „Festung Xperience” pod Tarasami Brühla. Po mieście kursują już turystyczne piętrowe autokary, a rejsy po Łabie wznowiły popularne parostatki floty Sächsische Dampfschifffahrt.

W celu ożywienia atmosfery Drezna i wsparcia miejscowych artystów, kultury i handlu od 18 lipca do 5 września (od czwartku do soboty) jest realizowany projekt pt. „Drezdeńskie Wyspy Kultury 2020“. Miejscem wydarzeń jest dwanaście małych scen w śródmieściu miasta, nazwanych „wyspami“. Połączone ze sobą tworzą Trasy – Kultury i Shoppingową. https://www.visit-dresden.travel/kulturinseln/
Dla miłośników muzyki niezwykłym przeżyciem będą koncerty znamienitej orkiestry Filharmonii Drezdeńskiej, występującej w ramach „Nocy Filmowych nad Łabą” https://filmnaechte.de/location/dresden/.
W internecie inspirujący kontakt z destynacją oferują panoramy 360° (także venues eventowe!) https://dresden360.com/

Kraina Łaby – aktywny wypoczynek
Wyraźną tegoroczną tendencją jest zainteresowanie wypoczynkiem aktywnym na łonie przyrody. Tutejszy teren, poprzecinany ścieżkami i trasami rowerowymi, doskonale się do tego nadaje. Propozycje tras wycieczek zawiera podstrona na portalu Komoot:  https://www.komoot.de/user/dresdenelbland.
Wyjątkowych wrażeń dostarczą podróże zabytkowymi kolejkami wąskotorowymi (Lößnitzgrundbahn i Weißeritztalbahn) oraz pływanie szlakami wodnymi na kajakach, tratwach lub parostatkach.

Zwiedzając Krainę Łaby nie można oczywiście ominąć takich jej pereł jak Miśnia z Manufakturą Porcelany i Zamkiem Albrechtsburg, winnice na stokach nad Łabą czy leżący na wyspie pałac Moritzburg, gdzie w tym roku z okazji 350-tej rocznicy urodzin Augusta II Mocnego została otwarta specjalna wystawa poświęcona mitowi i legendom, jakie powstały przez wieki wokół tego saksońskiego księcia elektora i króla Polski (czynna do 1.11.2020 r.).
Każdy turysta, odwiedzający Drezno i Krainę Łaby, wyjedzie stąd z najlepszymi wspomnieniami.

Opracowanie: Majka Fudała
Zdjęcia: archiwum Dresden Marketing GmbH