Chorwacja jest państwem z największą liczbą pozycji na Liście reprezentatywnego niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO. Dzięki współpracy Google Arts & Culture z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną stworzono specjalnie dedykowaną stronę internetową dostępną w języku angielskim. W przedsięwzięciu uczestniczą także Muzeum Sztuki i Rzemiosła z Zagrzebia oraz Muzeum Sinjskiej Alki, które w ten sposób dołączyły do ponad 2000 instytucji kultury z ponad 80 państw świata biorących udział w projekcie Google Arts & Culture.

Projekt podzielony jest na cztery sekcje: rzemiosło, ludowe pieśni i tańce, uroczystości oraz tradycyjne potrawy.

Jednym z przykładów dziedzictwa, które znajdują się w projekcie koronki z nici agawy, które wyplatają jedynie zakonnice z Klasztoru Benedyktynek w miejscowości Hvar. Kolejnym jest turniej rycerski Sinjska Alka odbywający się nieprzerwanie od ponad 300 lat na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami. Niezwykle ekscytujące i barwne wydarzenie przyciąga co roku wielu gości. Obowiązkowa jest też transmisja telewizyjna. Warto zwrócić uwagę również na Wyścigi Osłów w miejscowości Tribunji, które odbywają się co roku w pierwszy dzień sierpnia. Zarówno osły, jak i ich jeźdźcy muszą pochodzić, zgodnie z tradycją z tej miejscowości. Njemo kolo z terenów Dalmatyńskiej Zagory jest przykładem tańca bez muzyki. Z kolei klapa to nic ich innego jak wielogłosowy śpiew a capella. Element kulinarny przedstawiają štrukli potrwa, którą można jeść zarówno jako przystawkę, jak i główne danie albo deser.

Obecnie turyści poszukują tego co oryginalne i nowoczesne, a kulturowa różnorodność Chorwacji jest dobrem wartym pokazania całemu światu. Cieszy mnie fakt, że dzisiaj istnieją nowoczesne rozwiązania, które mogą przybliżyć Gościom na całym świecie nasze niematerialne dziedzictwo kultury. Chorwacja to przecież ogromne bogactwo przyrodnicze oraz spuścizna historyczna i kulturowa. Mam nadzieję, że projekt stanie się inspiracją w planowaniu przyszłych podróży do Chorwacji” powiedziała Minister Turystyki i Sportu Republiki Chorwacji, Nikolina Brnjac.

Ten innowacyjny koncept ma na celu promocję niematerialnego dziedzictwa Chorwacji. W jego ramach przedstawiliśmy 25 niematerialnych tradycji, które, jestem pewien, przyczynią się do dalszej promocji naszego kraju jako bogatego w kulturę kierunku turystycznego. Dziedzictwo kulturowe to jeden z ważnych motywów przyjazdów Gości poza głównym sezonem turystycznym” powiedział Dyrektor Generalny Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, Kristjan Staničić.

Wiele z pokazanych tradycji jest doskonale znanych Polakom, natomiast wiele ich zaskoczy. Mam nadzieję, że ten sposób prezentacji chorwackiego niematerialnego dziedzictwa kulturowego przyczyni się do pogłębienia wiedzy, a tym samym poznania Chorwacji i Chorwatów z zupełnie innej strony” powiedziała Dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, Agnieszka Puszczewicz.

Tekst: Chorwacka Wspólnota Turystyczna
przedstawicielstwo w Polsce
Zdjęcia: Muzeum Sinjskiej Alki,Luka Smuk, Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Sanjin Kaštelan / Chorwacka Wspólnota Turystyczna