Oddajemy w Państwa ręce publikację „Smaki i Smaczki Gminy Sabnie”, która powstała w ramach projektu „Bon dla Seniora”, zrealizowanego dzięki wsparciu nansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Władz Gminy Sabnie. Jest ona zwieńczeniem lokalnej inicjatywy pn. „Pojedynek Seniorów na Smaki” oraz tegorocznego konkursu kulinarnego na „Najlepszą Potrawę Tradycyjną”. Zebrane przepisy są także zapisem wielu rozmów z najstarszymi mieszkańcami gminy, pamiętającymi czasy, gdy na wsiach w każdym domu pieczono chleb, a przed odkrojeniem pierwszej kromki znaczono go krzyżem.
Publikacja jest zbiorem przepisów na najbardziej charakterystyczne dania i desery przygotowane z lokalnych produktów według tradycyjnych receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Ważne miejsce w niej zajmuje również chleb, który dawniej otaczano wielkim szacunkiem. W niniejszej publikacji znajdziecie Państwo przepisy na proste i smaczne potrawy regionalne, których składnikiem były ziemniaki, kasze, kapusta, mąka i dary lasów. Znalazły się tutaj również produkty, znajdujące się na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz te, które zostały docenione w trakcie licznych konkursów kulinarnych, odbywających się na Mazowszu.
Wydaniu tej publikacji przyświecał cel odnalezienia, zebrania i zachowania dziedzictwa wielowiekowej tradycji mieszkańców naszej gminy, a także zachęcenie do dalszych poszukiwań, kulinarnych eksperymentów oraz wykreowania tradycyjnych dań w nowych odsłonach. Mamy nadzieję, że publikacja zainspiruje Państwa do odkrywania atrakcji, jakie kryje w sobie podróż do korzeni jednego z najpiękniejszych zakątków ziemi mazowieckiej – Gminy Sabnie, a także smakowania najlepszych tradycyjnych i lokalnych specjałów oraz spotkania z mieszkańcami gminy, słynącymi z polskiej gościnności. To wyjątkowe miejsce na Mazowszu, znajduje się na wschód od Warszawy, w powiecie sokołowskim. Zaskakuje nie tylko niczym nieskażoną przyrodą, ale także znakomitymi warunkami do uprawiania turystyki aktywnej i kulturowej. Nieodłącznym elementem dziedzictwa kulturowego jest kuchnia regionalna oraz pielęgnowanie tradycji.
Zapraszamy Państwa w podróż kulinarną, w której poza najlepszymi smakami z dzieciństwa, doświadczymy luksusu przebywania blisko natury, delektowania się zapachem łąk oraz wszechobecną ciszą, zakłócaną jedynie przez ptasie koncerty. Bez wątpienia tylko w takiej podróży możemy odkryć prawdziwy smak przygody.

Barbara Tekieli – koordynator Klubu Seniora „Cetynianki i Jaćwingowie”

Link do broszury: broszura_OK (1)