Podróż po niesamowitych miejscach, wspaniałe atrakcje, spora dawka adrenaliny i niezapomniane imprezy… a to wszystko w ramach projektu Wspólne Dziedzictwo / Společné dědictví

Stolica polskiej piosenki
Opole  imponuje bogatym dziedzictwem kulturowym i zabytkami wysokiej klasy a to, co w historii najcenniejsze, łączy z nowoczesnością. Miasto położone malowniczo nad Odrą zostało przyłączone do Polski 1020 lat temu. W tak wiekowym grodzie nie brak interesujących zabytków, jak Wieża Piastowska, pozostałości Zamku Piastowskiego, XIV-wieczny kościół św. Trójcy i klasztor Franciszkanów. Spacerując ulicą Studzienną, koniecznie trzeba spojrzeć pod nogi – ten bruk pamięta rządy Piastów!
Od 1963 r. jest tu organizowany Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Ostatnio Amfiteatr 1000-lecia, w którym odbywa się festiwal, został przekształcony w Narodowe Centrum Piosenki, gdzie koncerty odbywają się przez cały rok. Mieści się tu też jedyne i niepowtarzalne Muzeum Polskiej Piosenki. Zwiedzając miasto, warto się udać nad Młynówkę – stare koryto Odry, przejść przez Zielony Mostek, zwany Groszowym i dotrzeć do Opolskiej Wenecji, gdzie domy wyrastają prawie z wody.

Prudnik w pigułce
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Prudnik był dawniej największym i najbogatszym miastem Górnego Śląska. Był też bardzo prężnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego, a piękne góry i zabytkowe budowle były świadkami wielu ciekawych historii, które warto odkryć. Najstarszy zabytek Prudnika to Wieża Zamkowa – pozostałość średniowiecznego zamku, zbudowanego pod koniec XIII wieku przez Czechów. Warto też zobaczyć XIX-wieczną willę rodziny Frankel nazywaną „Białym Domem”. Prudnik był kiedyś „miastem tkaczy i szewców, więc warto odwiedzić Centrum Tradycji Tkackich i Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Najstarsze uzdrowisko z wodami leczniczymi
Dla wielbicieli wodolecznictwa, uzdrowisk i wskakiwania do zimnej wody oraz zachwycających, górskich widoków i czystego powietrza Uzdrowisko Jesenik – Lazne to miejsce idealne. Leży w Republice Czeskiej tuż przy polskiej granicy. Miasto posiada naprawdę ciekawą historię. Tutaj można się dowiedzieć, skąd pochodzi nazwa „prysznic”! Na szczególną uwagę zasługuje ścieżka kuracji wodnej. Wysiłek fizyczny połączony z gwałtownym ochładzaniem ciała źródlaną wodą działa cuda. Dzisiaj każdy może za darmo skorzystać ze ścieżki znajdującej się w pobliżu sanatorium Priessnitz.

Nie tylko plan filmu „Jasminum”
Zamek w Niemodlinie to perła Opolszczyzny. Dzisiaj to też ważne centrum historii i kultury. W 1313 roku rodzina księcia Bolesława I wzniosła zamek, aby bronić ziem opolskich. Miał burzliwą historię i zaledwie od pięciu lat udostępniany jest zwiedzającym. Planów jest sporo i widoczne już są efekty prac remontowych. Zamek powoli podnosi się z ruiny. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to za parę lat będzie tu prawdziwa perełka. W piwnicach jest już prezentowana część kolekcji ikon. W 2017 roku obiekt zwyciężył w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej w kategorii  Top Zamki i Pałace w Polsce.

www.tourism-pl-cz.eu

https://www.facebook.com/INTERREGWDSD/

https://www.youtube.com/channel/UCQjHElWhup45wGHLy8h9WZQ