Koronawirus rozłożył branżę turystyczną na łopatki. Jako ekspertka, jak postrzega Pani przyszłość turystyki przyjazdowej do Niemiec
Rzeczywiście, skutki pandemii dla turystyki globalnej są dramatyczne. Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przewiduje spadek liczby przyjazdów zagranicznych w tym roku na poziomie 60-80%.
Niemcy, w porównaniu do innych krajów, stosunkowo dobrze poradziły sobie z kryzysem.
Należy jednak pamiętać, że turystyka przyjazdowa zależna jest nie tylko od naszej sytuacji wewnętrznej, ale także od rynków źródłowych.
Nawet jeśli wprowadzenie na rynek szczepionek zakończy się sukcesem, to ruch turystyczny będzie powracał do normy powoli. Potencjał linii lotniczych i firm hotelarskich będzie musiał być stopniowo odbudowany.
Ponadto nie można oczekiwać liniowego wzrostu. Latem 2020 r. doświadczyliśmy już znacznego spadku liczby zakażeń, a jesienią mieliśmy znów poważny regres, który do tej pory dotyka wiele krajów europejskich. Moim zdaniem powinniśmy być przygotowani na dłuższą fazę procesu zdrowienia turystyki.
Konkretnie oznacza to na podstawie najnowszych analiz ekspertów ekonomicznych, że faza ożywienia potrwa co najmniej do końca 2023 r. Podróże z Europy do Niemiec „odradzają się” szybciej niż z rynków zamorskich, a wyjazdy rekreacyjne szybciej niż segment podróży służbowych.


Czy znajduje Pani jakieś powody do optymizmu w obecnej sytuacji?
Jest wiele dobrych powodów. Najważniejszy: miliony ludzi czekają, aby móc ponownie beztrosko podróżować, odkrywać inne kraje, poznawać inne kultury, odbywać udane podróże służbowe i wymieniać się pomysłami podczas osobistych spotkań.
Badania przeprowadzone przez instytut badań rynkowych (IPK International) pokazują również, że w trakcie roku pandemicznego w wielu krajach znacznie wzrosła gotowość do wyjazdu za granicę.
Istnieją też powody, które w szczególny sposób dotyczą Niemiec jako celu turystycznego.
Anholt Ipsos Nation Brands Index (NBI) w 2020 r. po raz kolejny potwierdził doskonały wizerunek Niemiec, w tym rankingu zajęły pierwsze miejsce. Badanie zostało przeprowadzone w 20 krajach w terminie od 7 lipca do 31 sierpnia, czyli w środku pandemii.
Przy wyborze celu podróży bardzo ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo. Międzynarodowe badania wykazały, że Niemcy są klasyfikowane jako najbezpieczniejsze miejsce na świecie pod względem ryzyka infekcji koronawirusem. Ta ocena została potwierdzona w badaniach rynkowych przeprowa-dzonych od czerwca do września.

Co mogą Państwo zrobić, jako Niemiecka Centrala Turystyki, aby pobudzić turystykę w czasach koronawirusa?
Zdefiniowaliśmy różne kluczowe obszary działania, na których się skupiamy. Przede wszystkim bardzo dokładnie analizujemy rynki i poszczególne segmenty z punktu widzenia istniejących tam możliwości ożywienia. W tych miejscach skupiamy się na naszych działaniach marketingowych.
Prowadzi to bezpośrednio do drugiego celu działania: customer centricity, czyli troski o przyszłych klientów. Odnotowujemy nie tylko zwiększoną potrzebę poczucia bezpieczeństwa wśród podróżnych, ale także zwiększone zainteresowanie turystyką zrównoważoną. Te aspekty wykorzystujemy do podkreślenia profilu naszej marki.
Trzecim obszarem działania jest digital empowerment – zapewnianie przewagi konkurencyjnej dzięki innowacyjnemu marketingowi. W walce o nowe kierunki cyfryzacja jest atutem. Wraz z naszymi partnerami opieramy się na nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych – od chatbotów, które odpowiadają na pytania użytkowników za pomocą sztucznej inteligencji, poprzez wykorzystanie asystentów głosowych – aż po szerokie rozwiązania typu open data dla niemieckiej branży turystycznej.

Czy w wyniku pandemii koronawirusa pojawiają się nowe trendy wśród podróżnych, które mają wpływ na Niemcy jako cel podróży?
Zachowania klientów są zmienne niezależnie od koronawirusa, jednak pandemia przyspieszyła wiele procesów zmian.
Na przykład covid-19 spowodował, że zainteresowanie zrównoważonym rozwojem nabrało nowej dynamiki. Prawie 80% zagranicznych turystów z naszych najważniejszych rynków źródłowych może sobie wyobrazić, że pandemia koronawirusa doprowadzi do bardziej zrównoważonego rozwoju turystyki. W najnowszym badaniu związanym z covid-19, przeprowadzonym przez IPK International, 55% ankietowanych stwierdziło na początku pandemii, że wakacje zorientowane na przyrodę byłyby dla nich dobrą opcją wypoczynku, kolejne 21% chciałoby takiego urlopu w czasach pandemii.

Czy Niemcy są przygotowane na ten zmieniony popyt turystyczny?
Oczywiście. Zrównoważony rozwój to dla nas absolutnie podstawowa kwestia. W opublikowanym niedawno indeksie SDG (Sustainable Development Goals), który dokumentuje postępy poszczególnych krajów w realizacji celów na rzecz zrównoważonego rozwoju ONZ, Niemcy zajmują 5. miejsce na 166 krajów.
Respondenci NBI najczęściej wymieniają nas jako naród, który najlepiej sobie poradzi z zagrożeniem zmian klimatycznych w ciągu najbliższych pięciu lat. Mamy naturalne środowisko, dla którego wiele robimy. Jedna trzecia obszaru Niemiec znajduje się pod ochroną jako krajobraz naturalny: 16 parków narodowych, 16 rezerwatów biosfery UNESCO i 104 parki krajobrazowe.

Bayerischer Wald, Bayern, Deutschland – Baumwipfelpfad (Treetop Walk)

Czy ma to również odzwierciedlenie w ofercie turystycznej? Jakie zrównoważone formy wypoczynku w Niemczech może Pani szczególnie polecić?
Szczególnymi atrakcjami turystycznymi są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO:
Górna Dolina Środkowego Renu ze skałą Loreley, Stare Lasy Bukowe Niemiec czy Morze Wattowe na niemieckim wybrzeżu Morza Północnego.
Rodziny z dziećmi, miłośnicy kultury, którzy odkrywają historyczne miejsca oraz ambitni turyści wspinający się na szczyty górskie – wszyscy oni mają do dyspozycji około 200 000 km oznakowanych szlaków pieszych o różnym stopniu trudności. Ofertę uzupełniają regionalne atrakcje i turystyczne ciekawostki, takie jak ścieżki w koronach drzew i zwiedzanie z leśnikiem-przewodnikiem.
Rowerzyści rekreacyjni, szosowi i górscy odkrywają Niemcy na ponad 70 000 km długodystansowych szlakach rowerowych. Niezależnie od tego, czy podróżują sami, czy w towarzystwie fanów sportu, z rodziną, czy z przyjaciółmi – infrastruktura i usługi spełnią każde życzenie.
Ponad 1000 obiektów noclegowych, od ekocampingu po hotele gwiazdkowe, można znaleźć na stronie www.germany.travel/feelgood.
Jeśli popyt w segmencie wakacji przyrodniczych rośnie czy są obszary, które z powodu koronawirusa słabną?
Ogólnie rzecz biorąc, obszary które były dla Niemiec szczególnie ważne, są dotknięte powyżej średniej. Na przykład Niemcy są dla Europejczyków najpopularniejszym celem podróży kulturalnych i miejskich. Wiele dużych wydarzeń, które są siłą napędową tego segmentu nie mogło się odbyć w 2020 r. w ogóle lub odbyło się w ograniczonym zakresie. Z jednej strony liczymy, że takie wydarzenia jak Oktoberfest czy jarmarki bożonarodzeniowe w roku 2021 powrócą w dotychczasowym zakresie.
Z drugiej strony miasta i instytucje kulturalne podjęły wiele starań, aby pomimo pandemii umożliwić bezpieczny i urozmaicony wypoczynek w metropoliach.

Jak można sobie wyobrazić wakacje w mieście w czasach pandemii?
Atrakcyjne turystycznie miasta mają zwykle równie atrakcyjne okolice, na przykład Berlin ze Szprewaldem i Marchią Brandenburską, Frankfurt z regionem Taunus i Rheingau czy Hamburg i Brema z pobliskim wybrzeżem Morza Północnego. Z regionów wakacyjnych można wybrać się na przyjazne środowisku, wygodne i nieskomplikowane wycieczki jednodniowe ze zwiedzaniem krajoznawczym i zakupami w mieście. Same miasta oferują również szeroki wachlarz alternatywnych ofert turystycznych na wodzie, w parkach, na terenach zielonych i w ogródkach piwnych.
Ostatnie badania przeprowadzone przez European Travel Commission wykazały, że „entuzjaści życia w mieście” są pierwszymi, którzy chcą ponownie podróżować. Życie miejskie w Niemczech to nie tylko historyczne budynki i muzea. To jest też sposób życia.

Copyright: Olaf Malzahn

A co z podróżującymi służbowo? Niemcy to także wielkie targi i konferencje.
Ten segment pozostanie sporym wyzwaniem jeszcze przez długi czas. Rzeczywiście udział podróży służbowych w turystyce przyjazdowej do Niemiec w 2019 r. był ponadprzeciętnie wysoki i wynosił 23% w skali międzynarodowej. Po pierwsze dlatego, że jesteśmy wiodącą lokalizacją targów na świecie, a po drugie dlatego, że Niemcy zajmują znaczącą pozycję jako miejsce konferencji w Europie.
Właśnie w tych obszarach spodziewamy się poważnych zmian. W przyszłości z pewnością na popularności zyskają substytuty, takie jak wirtualne formaty wydarzeń i eventy hybrydowe.

Od jakich rynków oczekuje Pani, że wszystko będzie takie samo jak wcześniej?
Nie sądzę, aby znowu było tak samo jak wcześniej. Nawet jeśli będziemy mogli ponownie podróżować bez ograniczeń, to czujność i ostrożność, będą wpływać na nasze wrażenia z podróży.
Ogólnie rzecz ujmując, rynki nam bliskie odbudowują się szybciej niż rynki dalekie. W przypadku rynków zagranicznych linie lotnicze ponownie zwiększą swój wolumen dopiero wtedy, gdy zauważą odpowiedni popyt. Ze względów ekonomicznych i ekologicznych wysoki wskaźnik wykorzystania będzie odgrywał jeszcze większą rolę niż dotychczas.
Jednak widzimy również, że wielu podróżnych bardzo precyzyjnie określa warunki, w jakich będą ponownie podróżować. Do najważniejszych punktów należy znaczny spadek liczby zakażeń w kraju docelowym, dostępność szczepionek i możliwości podróżowania, których nie ograniczają przepisy dotyczące kwarantanny.
Mając na uwadze bliski termin wprowadzenia szczepień mamy nadzieję na znaczne ożywienie międzynarodowego popytu już w 2021 r. Marka “Reiseland Deutschland – Germany Simply Inspiring” przeprowadzi nas także i przez ten trudny czas.

***

Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) to narodowa izba turystyki Niemiec z siedzibą główną we Frankfurcie nad Menem.
Centrala zajmuje się promowaniem Niemiec, jako kraju turystycznego na zlecenie Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii (BMWi), które wspiera ją na mocy uchwały niemieckiego Bundestagu.
DZT zajmuje się tworzeniem strategii i produktów oraz działaniami marketingowymi w celu dalszego umocnienia pozytywnego wizerunku Niemiec za granicą jako celu podróży oraz wspierania niemieckiej turystyki przyjazdowej.
DZT posiada 31 przedstawicielstw zagranicznych na całym świecie.
Bliższe informacje można znaleźć w internetowym centrum prasowym na stronie www.germany.travel/presse.

Tekst: Majka Fudała

Hamburg, Lower Saxony, Germany – Spreicherstadt