Růžovsky vrch (619 m n.p.m.), najwyższa góra Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, nazywana bywa, ze względu na potężny kształt, „Děčínską Fudżi”. Czy wiecie, że tę nazwę nadał jej Hans Christian  Andersen?

Ten słynny duński baśniopisarz często odwiedzał ziemie czeskie podczas swych podróży po Europie.  Jeden ze swych pobytów w regionie Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii w roku 1831 opisał w relacji z podróży „Skyggebilleder af en Reise til Harzen, det sachsiske Schweitz“. Trasa jego podróży wiodła wówczas przez Hamburg, Halle, Lipsk, Miśnię i Drezno do Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii, gdzie przez Bramę  Pravčicką udał się do Hřenska, a następnie popłynął statkiem parowym po Łabie z powrotem do Drezna. Książka została wydana w Czechach w 2010 roku pod tytułem  „Zpráva o cestě do Saského Švýcarska“.

Andersen odwiedził podobno ziemie czeskie osiem razy. Po raz pierwszy w Czeskiej Szwajcarii gościł krótko, podczas swej pierwszej podróży. Ponowną podróż do Czech odbył w roku 1834, trwała osiem dni. Szczególnie urzekła go Praga i uzdrowisko Teplice, które wówczas przeżywało swój rozkwit. Zwiedził także miejsce bitwy z roku 1813 w pobliżu Chlumca. Po raz kolejny pisarz gościł na ziemiach czeskich w roku 1841, podczas dużej wyprawy, która zakończyła się w Konstantynopolu. Odwiedził wówczas grobowiec duńskiego astronoma Tycho Brahe w kościele Najświętszej Marii Panny przed Tynem w Pradze, Most Karola i odpłynął statkiem parowym Bohemia do Drezna.

Andersen przybył do Pragi ponownie w marcu 1846 roku. Po obiedzie w Pałacu Thunów na Malej Stranie, zorganizował spotkanie autorskie, następnie wyruszył nową trasą kolejową z Pragi, przez Ołomuniec, do Wiednia. Podczas kolejnej wycieczki do Czech, latem 1851 roku, gościł w Pradze, Teplicach i w Czeskiej Szwajcarii.

Tekst: Anna Gruszczyńska
Zdjęcia: Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism