Skierowany jest do  mazowieckich producentów żywności, a  jego pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie wytwórców wyróżniających się wysoką jakością produktów, kultywowaniem i popularyzowaniem mazowieckiej tradycji kulinarnej, a także oryginalnym podejściem do żywności i przetwórstwa.

W ciągu trzynastu lat historii konkursu zgłoszonych zostało około 1500 produktów, z czego ponad 200 otrzymało Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Konkurs na najlepszy produkt roku 2020, wzorem poprzednich edycji, skierowany jest zarówno do firm komercyjnych, jak i do podmiotów czy organizacji zajmujących się wytwarzaniem żywności na mniejszą skalę. Dlatego mogą w nim wziąć udział również: koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, gospodarstwa agroturystyczne, gospodarstwa ekologiczne czy osoby fizyczne. Ważne, by uczestnicy mogli potwierdzić swoją działalność posiadanymi certyfikatami, dyplomami, zaświadczeniami lub innymi dokumentami np. potwierdzającymi prezentację produktu na targach, wystawach, imprezach lokalnych i regionalnych. Mogą być to chociażby informacje w kronikach czy lokalnych mediach.

Producenci żywności z całego Mazowsza będą oceniani w dwóch grupach: przedsiębiorcy oraz producenci indywidualni. Będą rywalizować w ośmiu kategoriach: wyroby piekarnicze, wyroby cukiernicze, przetwory mięsne i produkty pochodzenia zwierzęcego, ryby i przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne, produkty mleczarskie, miody oraz napoje (alkoholowe i bezalkoholowe).

Zgłoszony produkt powinien charakteryzować się wysoką jakością produkcji, innowacyjnością, kultywowaniem i popularyzowaniem mazowieckiej tradycji kulinarnej, a także oryginalnym podejściem do tematu żywności i przetwórstwa. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić tylko jeden produkt w danym roku.

Zgłoszenia do konkursu w tegorocznej edycji należy składać do 31 marca br. Wypełniony formularz trzeba przesłać na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, ul. Skoczylasa 4, 03-469 Warszawa, bądź pocztą elektroniczną na adres: wydzialrolnictwa@mazovia.pl. Wszystkie dokumenty konkursowe dostępne są na stronie www.mazovia.pl.
Wśród laureatów z poprzednich lat są między innymi:

• Bio-pączki
Piekarnia Gzik działa na polskim rynku już od ponad 75 lat. Jest firmą rodzinną, obecnie zarządzaną przez czwarte pokolenie piekarzy. W piekarni znajdziemy pieczywo pszenne i wieloziarniste przygotowywane w oparciu o recepturę wypracowaną z biegiem lat, a także wyroby cukiernicze, w tym pączki, ciastka francuskie i drożdżowe oraz tradycyjne ciasta polskie. Piekarnia Gzik jest członkiem Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.
„Piekarnia Gzik” Violetty Gzik-Janiak
ul. Traugutta 7,  96-500 Sochaczew,
tel: 46 862 18 66
email: biuro@pieczywoekologiczne.pl, https://pieczywoekologiczne.pl
• Jagody z borówką
„Smaki i Aromaty” Anna Langowska to firma, która powstała z miłości i pasji do gotowania oraz kultywowania polskiej tradycji. Konfitury wytwarzane są ręcznie, w małych partiach produkcyjnych. Wzbogacane są przyprawami np. kardamonem czy kolendrą lub smakowym dodatkiem alkoholu: nalewki, rumu czy żubrówki. Nie zawierają sztucznych polepszaczy. To kwintesencja natury w przepysznej odsłonie.
Anna Langowska
tel.: (+48) 604 525 722
e-mail: anna.langowska@op.pl

• Syrop malinowy
Krokus to niewielka rodzinna firma ulokowana w ciekawym turystycznie regionie przełomu Wisły, w pobliżu Kazimierza Dolnego, Puław i Czarnolasu. Istnieje od 1993 roku. Przedsiębiorstwo dostarcza klientom tradycyjne polskie przetwory wytwarzane domowymi metodami. W ofercie znajdują się m.in. syropy z soku odsączonego z owoców, a nie z koncentratu, powidła bez dodatku cukru (same owoce przetarte i zagęszczone), tradycyjne, owocowe i słodkie konfitury, polskie kompoty, marynowane jędrne warzywa i grzyby leśne w delikatnej słodko-kwaśnej zalewie, kiszonki z polskimi świeżymi przyprawami i wiele innych doskonałych produktów.
Krokus Przetwórnia Owoców i Warzyw
Pająków 25B, 26-704 Przyłęk
tel.: (+48) 677 50 23
www.przetwory.com

• Nalewka malinowa
Mała, rodzinna firma z Ciechanowa zajmuje się podtrzymywaniem tradycji wytwarzania owocowych i ziołowych nalewek. Założenie firmy w 2008 roku poprzedziły eksperymenty z recepturami w ramach rodzinnej pasji. Tradycyjne, domowe metody produkcji obejmujące odpowiednio długie leżakowanie oraz korzystanie z najwyższej jakości surowców sprawiły, że nalewki Longinus szybko zyskały uznanie klientów. W lokalnym sklepie i sprzedaży internetowej dostępne są między innymi nalewki z aronii, wiśni, mirabelki, tarniny, róży, głogu, orzecha włoskiego czy „nalewka Szeptuchy” – z czarnego bzu.
Longinus – Rafał Dziliński
www.nalewki.net

• Miód rzepakowy z klonem i wierzbą
Na terenie pasieki występują liczne łęgi nadrzeczne, olsy, zadrzewienia przydrożne. Stąd w miodach państwa Milewskich można wyodrębnić obecność pyłków wierzby, klonu i akacji. Miód rzepakowy jest typowym, tradycyjnym miodem pozyskiwanym na Mazowszu. Jest unikalny dzięki zawartości pyłków roślin występujących w proekologicznym gospodarstwie, prowadzonym w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku.
Pasieka Miodomilowy Las
Bogna i Marcin Milewscy, ul. Mickiewicza 8
05-120 Legionowo
legionowo8@wp.pl

• Chleb żytni z ziarnem
Piekarnia Hanna Milewska działa na rynku województwa mazowieckiego od 1987 roku. Jest to firma rodzinna podtrzymująca tradycję rzemiosła piekarskiego. Jako jedna z niewielu pozostaje wierna tradycji wypieku chleba na naturalnym zakwasie w piecu ceramicznym, co gwarantuje niepowtarzalny smak i aromat chleba. Pieczywo wyrabiane jest metodą opartą na wielofazowym procesie fermentacji ciasta. Piekarnia specjalizuje się w wypieku pieczywa z przewagą mąki żytniej, tj. chleba żytniego z ziarnem.
Piekarnia Hanna Milewska
ul. Ciechanowska 4, 06-430 Sońsk

• Pierś gęsia z Łysobyk
Dzięki najwyższej jakości surowca użytego do produkcji wyrobów wędliniarskich produkty cieszą się popularnością wśród klientów. Gęsina pochodzi z własnego chowu gęsi owsianej. Od wiosny gęsi są naturalnie wypasane na wolnym wybiegu, jesienią – dodatkowo dokarmiane są owsem.
Gavi Save Grażyna Więch
Ossów, ul. Matarewicza 80, 05-230 Kobyłka
tel.: (+48) 608 069 179

• Sery zagrodowe
Sery zagrodowe to rodzinne gospodarstwo rolne, które prowadzi produkcję mleka. Krowy wypasają się na czystych łąkach, gdzie zioła i polne rośliny tworzą barwną mozaikę. Trzy lata temu po kilku eksperymentach właściciele otrzymali pyszny ser w procesie dojrzewania, co pozwoliło im na opracowanie własnych receptur w produkcji serów podpuszczkowych. Sery są cennym źródłem wielu składników, ale przede wszystkim białka o wysokiej wartości biologicznej, łatwo przyswajalnego wapnia i witamin z grupy B oraz A i D. Dobrą jakość produktów może potwierdzić członkostwo gospodarstwa w Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. W ofercie sery świeże, dojrzewające, twarogowe, masło i napoje mleczne.
Agnieszka Piętka
Kolonia Pogorzel 6,  08-445 Osieck
tel. kom. (+48) 502 769 814
e-mail: agnieszka-pietka1977@wp.pl