Podczas majowej konferencji on-line Niemieckiej Centrali Turystyki pani Anke Haub – Manager Tourismus Marketing ze spółki Tourismus+Congress – przedstawiła przygotowanie Frankfurtu do sezonu urlopowego. Po długim okresie zamrożenia gospodarki turystycznej z powodu Covid-19 miasto oczekuje na gości, oferując im szeroki wachlarz różnych atrakcji. Są one związane zarówno z jego wielowiekową historią i kulturą jak również z warunkami naturalnymi. Położenie po obu stronach rzeki u stóp pasma górskiego Taunus (najwyższy szczyt Grosser Feldberg 881,5 m n.p.m.) to gwarancja ciekawych, malowniczych widoków. Jeszcze inna strona metropolii to centrum z nowoczesnymi drapaczami chmur, gdzie leży europejski obszar finansowy, nazywany „Mainhattan”.
Niewątpliwym atutem, decydującym o wyborze Frankfurtu jako celu wakacyjnego wyjazdu, jest bardzo dobra komunikacja ze wszystkimi głównymi miastami w Niemczech i w Europie: pociągiem, autostradą lub samolotem. Tu znajduje się największy port lotniczy Niemiec, a czwarty w Europie. W rozkładzie lotów jest około 250 światowych destynacji.
Segment noclegowy to ok. 300 hoteli różnych kategorii, łącznie ok. 60 000 łóżek.

Skarby kultury
Dzięki bogatej ofercie kulturalnej, reprezentującej wysoki poziom, Frankfurt przyciąga turystów krajowych i zagranicznych. W mieście funkcjonuje ok. 40 scen teatralnych i 60 muzeów. Wśród nich jest wiele instytucji o światowej randze, jak słynna Stara Opera, Teatr Angielski (największy angielskojęzyczny w Europie poza Wielką Brytanią). Muzeum Städel jest wyjątkową placówką ze względu na bogate zbiory sztuki europejskiej w postaci 3000 obrazów i 600 rzeźb, pochodzących z okresu 700 lat. Najbliższa przyszłość to dwie ważne wystawy: pt.: „Becoming Rembrandt” (6.10.2021-30.01.2022) i pt.: „Renoir” (2022).

Muzeum Städel, #visitfrankfurt, Holger UllmannKolekcja Muzeum Sztuki Stosowanej obejmuje 5000 lat różnych kultur, z kolei Schirn Kunsthalle prezentuje międzynarodową sztukę od XIX w. do czasów współczesnych. Na jesień 2022 r. planowana jest tu wystawa pt.: „Chagall”.
Te trzy instytucje wchodzą w skład tzw. „Nabrzeża Muzealnego” (Museumsufer) – projektu zajmującego teren po obu stronach rzeki Men. Jego początki sięgają końcówki lat siedemdziesiątych, kiedy powstała koncepcja zespołu muzealnego pod hasłem „Kultura dla wszystkich”. Obecnie funkcjonuje tu 37 placówek muzealnych o różnej tematyce, ich lista cały czas się wydłuża, np. w tym roku będzie otwarte Muzeum Nowoczesnej Muzyki Elektronicznej (MOMEM). Często zbiory są eksponowane w zabytkowych, pięknie odrestaurowanych obiektach, co stanowi dodatkowy atut dla zwiedzających.
W ostatnim tygodniu sierpnia planowane jest coroczne wydarzenie pt.: „Festiwal Museumsufer” (https://www.museumsufer.de).
Organizatorzy zapraszają w tym roku też na inne imprezy, wśród których są: Festiwal nad Menem (pierwszy weekend sierpnia), Festiwal Cydru – tradycyjnego wina jabłkowego (sierpień), Frankfurckie Targi Książki (październik), Jarmark Bożonarodzeniowy (koniec listopada – 22 grudnia).

Odkrywanie historiiWschodnia pierzeja placu Römerberg i stary kościół św. Mikołaja, #visitfrankfurt, Holger Ullmann

Nabrzeże Muzealne przenika się z Nowym Starym Miastem, liczącym 7000 m² powierzchni. Jego odbudowa zakończyła się dopiero w 2018 r., a nazwa nawiązuje do wybudowania 20 nowych obiektów i 15 rekonstrukcji budynków, pochodzących z XV-XVIII wieku. Centrum Starówki jest plac Römerberg. Tutejsza katedra cesarzy swoją nazwę zawdzięcza koronacjom niemieckich królów i cesarzy rzymskich.
Stąd bardzo blisko do Domu Goethego, który jest rekonstrukcją pierwotnego budynku, zniszczonego w czasie II wojny światowej. Był on miejscem urodzenia poety w dniu 28 sierpnia 1749 r. i jego zamieszkania do 1775 r., skąd wyprowadził się do Weimaru, ale do Frankfurtu wracał wielokrotnie. Obok znajduje się muzeum ze zbiorami m.in. rękopisów i portretów artysty, a także eksponaty odtwarzające atmosferę ówczesnych lat. Na turystycznym szlaku tej najbardziej słynnej postaci miasta warto odwiedzić też piękną restaurację Gerbermühle, gdzie poeta był częstym gościem, czy drewnianą Wieżę Goethego o wysokości 45 m, z której rozciąga się piękny widok.Dom Goethego, #visitfrankfurt, Holger Ullmann

Przyroda
Turystyczny pobyt w tym mieście na pewno usatysfakcjonuje miłośników przyrody, ponieważ aż 50% obszarów miejskich zajmują tereny zielone, w tym: ponad 50 parków i ogrodów (m.in. ZOO, Ogród Palmowy z pawilonem tropikalnym)oraz 75 km szlaków rowerowych i pieszych. Po Menie kursują statki, z pokładu których podczas wycieczki są widoczne piękne widoki.

Oferty pakietowe
Biuro Tourismus+Congress przygotowało ciekawe pakiety na krótkie pobyty weekendowe(cena od 60 €). W wyborze są m.in.: wizyty w wybranym muzeum, w Ogrodzie Palmowym lub skosztowanie frankfurckich specjałów, np. potraw z zielonym sosem, wina cydr, kołacza, kiełbasek frankfurckich.
W pakiecie wykupuje się także karty uprawniające do zniżek.

https://www.frankfurt-tourismus.de/Uebernachten-Hotels/pauschalen-kurzreisen wochenende

Karty zniżkowe
Frankfurt Card, np. jednodniowa: dla 1 os. – 11 €, dla grupy max. 5 osób – 23 €. Katy gwarantują bezpłatną komunikację środkami transportu publicznego po mieście, w tym z i na lotnisko. Zniżki w muzeach, sklepach, restauracjach.
Karta Frankfurt-Ren-Men (RheinMainCard) od 32 €. Ważna przez 2 dni, zniżki w ponad 70 miejscach rekreacyjnych i kulturalnych, komunikacja środkami transportu publicznego na całym obszarze rzek Renu i Menu.

Jeśli karty zamawiane są przez biuro podróży, otrzymuje ono prowizje.

www.frankfurt-tourismus.de/frankfurtcard

www.frankfurt-rhein-main.de

Tekst: Majka Fudała
Zdjęcia nr 1: Panorama miasta, #visitfrankfurt, Holger Ullmann
Zdjęcie nr 2: Muzeum Städel, #visitfrankfurt, Holger Ullmann
Zdjęcie nr 3: Wschodnia pierzeja placu Römerberg i stary kościół św. Mikołaja, #visitfrankfurt, Holger Ullmann
Zdjęcie nr 4: Dom Goethego, #visitfrankfurt, Holger Ullmann
Zdjęcie nr 5: Ogród Palmowy, #visitfrankfurt, Holger Ullmann