Otwarcie sezonu turystycznego – pod takim hasłem odbyła się w piątek na płockiej plaży konferencja prasowa, podczas której władze regionu zachęcały do odpoczywania na Mazowszu. W trakcie spotkania zaprezentowano dwie niemapy – nowy pomysł na odkrywanie regionu. Na zaproszenie marszałka Adama Struzika w wydarzeniu wzięli udział warszawscy i płoccy dziennikarze oraz blogerzy, którzy tego dnia zwiedzali Płock i skansen w Wiączeminie.

Branża turystyczna po ponad rocznej przerwie wraca do normalności. Ostatnich kilkanaście miesięcy pandemii to czas obostrzeń i ograniczeń, skutecznie paraliżujących ruch turystyczny, również na Mazowszu.

Na co zwraca uwagę marszałek Adam StruzikPrzedłużająca się sytuacja pandemiczna sprawiła, że branża stanęła nad przepaścią. Już same liczby wiele mówią. Rok temu w szczycie sezonu, czyli w lipcu, sierpniu i wrześniu Mazowsze odwiedziło aż o 54 proc. turystów mniej niż w analogicznym okresie w 2019 r. – podkreśla. – Przed nami wakacje. Pokażmy nasz lokalny patriotyzm i wybierzmy Mazowsze na urlop czy weekendowy wypad. Nasz region ma wiele do zaoferowania. Urzekające krajobrazy, wspaniałe zabytki, liczne szlaki piesze i rowerowe oraz świetna kuchnia – to gwarancja dobrego wypoczynku z rodziną czy przyjaciółmi – dodaje.

Mazowsze pomaga

Samorząd Mazowsza dzięki wsparciu z UE w ubiegłym roku przekazał ponad 110 mln zł w formie dotacji oraz 80 mln zł w postaci pożyczek obrotowych dla firm związanych z branżą turystyczną i usługową. Jak zauważa Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystki urzędu marszałkowskiego:

Pomoc finansowa to nie wszystko. Z rozmów z przedstawicielami branży wiem, że dla wielu firm wsparcie Mazowsza  było jedyną szansą na przetrwanie. Dodatkowo chcąc wzmocnić branżę uruchomiliśmy w ubiegłym roku kampanię „Odpocznij na Mazowszu” skierowaną przede wszystkim do mieszkańców regionu. Chcieliśmy pokazać, że na Mazowszu wciąż jest wiele do odkrycia. Zatrzymać turystów w regionie i w ten sposób wesprzeć lokalnych przedsiębiorców. W tym roku kontynuujemy kampanię – uzupełnia.

 

Niemapa – nowy pomysł na zwiedzanie Mazowsza

Podczas konferencji prasowej zaprezentowane zostały także po raz pierwszy dwie niemapy. To ilustrowane kreatywne przewodniki po Mazowszu – jeden dla rodzin z dziećmi a drugi przygotowany z myślą o seniorach. Nietypowe mapy zostały przygotowane przez kolektyw Mamy Projekt na zlecenie samorządu Mazowsza.

 

Aby przyciągnąć turystów musimy ich ciągle zaskakiwać, stąd pomysł na pokazanie regionu w formie niemap. Wiele ciekawostek, atrakcyjna forma graficzna sprawią, że te przewodniki znajdą swoich wielbicieli. Niemapy będzie można znaleźć w naszych instytucjach kultury. Oczywiście mamy również wersję online – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

W nowych mazowieckich przewodnikach są pokazane nie tylko miejsca warte uwagi, ale też wyzwania, które podróżnicy mogą podjąć, wędrując po Mazowszu. Przy ich pomocy można poznać kulturę Kurpiów, codzienność mazowieckiej wsi czy nauczyć się rozpoznawać świdermajery. Niemapa to też propozycje dla smakoszy. Sójki mazowieckie, fafernuchy czy rejbaki to lokalne przysmaki, których warto spróbować. Niemapa dla seniorów to z kolei przewodnik z wyraźną czcionką, dużymi ilustracjami czy numerami telefonów do miejsc wartych zobaczenia, co zdecydowanie ułatwi seniorom podróżowanie po regionie.

 

Niemapy będzie można odebrać za darmo w instytucjach kultury prowadzonych przez samorząd województwa mazowieckiego. Wersja online jest dostępna na stronie: https://niemapa.pl/

Nowy sezon z nowym oddechem

Do wycieczek po Mazowszu i oczywiście odwiedzania mazowieckich instytucji kultury zachęcał także

 

Jan Rzeszotarski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Naszego skansenu nikomu nie trzeba przedstawiać, ale powiem tylko, że w tym roku jest jeszcze piękniej. Już jutro pokażemy wiatrak z Zalesia. Przez cały rok zapraszamy do skansenu, w tym roku świętujemy 50-lecie naszego muzeum. Z tej okazji przygotowaliśmy wiele atrakcji i niespodzianek. Wszystkie szczegóły znajdą Państwo na naszej stronie i na facebooku.

O jeszcze chwilę cierpliwości prosił

 

Leonrad Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. – Lada moment zaprosimy do naszych nowych muzealnych wnętrz. Jestem przekonany, że wszyscy będą zachwyceni zbiorami i ich aranżacją – przekonywał dyrektor.

 

Do nowego spojrzenia na najbliższą okolicę zachęcała także

 

Iwona Krajewska, prezes Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, autorka dzisiejszego spaceru dla dziennikarzy po Płocku  i nie tylko. – Wszyscy mamy nadzieję, że najgorsze już za nami. Odważnie patrzymy w przyszłość. Dla turystów, ale też i mieszkańców, którzy przez te ostatnie miesiące lockdownu stęsknili się za miastem przygotowaliśmy nasze spacery po Płocku. Pierwszy już jutro – zachęcała do udziału prezes.

 

Po konferencji prasowej warszawscy i płoccy dziennikarze oraz blogerzy zajmujący się turystyką wzięli udział w spacerze po Płocku. Zwiedzali z przewodnikami z Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej m.in. Bazylikę Katedralną, Małachowiankę – najstarszą szkolą w Polsce oraz Katedrę Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Odwiedzili również Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.

Autor: Marta Milewska Rzeczniczka Prasowa