Przed nami miesiąc niezwykłych spotkań z muzyką we włoskim regionie Trentino, w fascynującej górskiej oprawie. Festiwal Suoni delle Dolomiti (Sounds of the Dolomites), odbędzie się po raz dwudziesty szósty, edycja 2021 przyniesie ze sobą silne przesłanie ekologiczne. Na koncerty zarówno publiczność, jak i muzycy tradycyjnie dotrą pieszo, nie raz wyruszając w podróż o samym świcie. Podczas tej niezwykłej wycieczki górskiej artyści zabiorą w góry swoje instrumenty muzyczne, dzięki którym wykonają utwory, prezentujące pełny przekrój wszystkich gatunków muzycznych. Tegoroczny festiwal zapowie koncert w wykonaniu I Solisti Aquilani, w skład którego wchodzą tak wielkie nazwiska, jak: Gidon Kremer, Antje Wheitaas, Paolo Fresu, oraz Van Kuijk Quartet i Riot Jazz Brass Band z jego wybuchową energią.

Od 23 sierpnia nad górami Trentino, wpisanymi na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO rozebrzmieją I Suoni delle Dolomiti (dźwięki Dolomitów) – festiwal, który od dwudziestu sześciu lat reprezentuje najnowsze trendy w muzyce światowej, począwszy od tego, że wydarzenie organizowane jest z pełnym poszanowaniem otaczającej przyrody, przez bliski kontakt muzyków i publiczności z naturą, skończywszy na oprawie, łączącej sztukę i przyrodę. Muzycy i publiczność na własnych nogach przemierzają szlaki, które wiodą przez dorzecza, łąki i polany aż po szczyty, pod którymi znajduje się jedyna w swoim rodzaju scena. Zazwyczaj już pierwszego popołudnia płynąca z instrumentów muzyka wkomponowuje się w krajobraz tryneckich Dolomitów, rekompensując słuchaczom trudy wspinaczki. Dźwięki wchodzą w dialog z górską scenerią, odbijają się echem i lecą w dal wraz z podmuchem wiatru, co nadaje spektaklowi wyjątkowy charakter i czyni słoneczny dzień niepowtarzalnym. Ten nieprzeciętny projekt kulturalno-przyrodniczy był również świadkiem przemian dokonujących się na przestrzeni czasu oraz rodzącej się nowej wrażliwości ekologicznej i nowej pełnej szacunku i świadomości roli, jaką człowiek odgrywa w świecie przyrody. Festiwal Sounds of the Dolomites jest także wyrazem odczuwalnej w całej Europie potrzeby odrodzenia i oczekiwania na nową, lepszą rzeczywistość. Ten głód kontaktu z naturą i kulturą zainspirował edycję 2021, czyniąc ją tym samym zapowiedzią niezwykłego lata.

Poza lipcowym koncertem w wykonaniu I Solisti Aquilani, kalendarz festiwalu obejmuje okres od 23 sierpnia do 24 września, odkrywając przed gośćmi oblicze gór wypełnionych kolorami i krajobrazami, jak mało kiedy w ciągu roku, ale przede wszystkim – gór pełnych dostojnej ciszy.

Ideę tegorocznej edycji festiwalu zapowie planowane na 15 lipca spotkanie w Passo Lavazè, w zielonej dolinie Val di Fiemme. Miejsce koncertu jest o tyle piękne, co symboliczne – dolina przechowuje bowiem drewniany skarb – Skrzypcowy Las, z którego od stuleci lutnicy czerpią materiał do produkcji najwyższej klasy instrumentów muzycznych. Koncert odbędzie się w miejscu magicznego skrzyżowania pastwisk i lasów jodłowych, gdzie nadal widoczne są ślady po burzy Vaia, która w 2018 roku zniszczyła wiele obszarów leśnych w różnych częściach Alp. Jednocześnie jest to miejsce, w którym wyraźnie można dostrzec ślady zaangażowania społeczeństwa na rzecz odrodzenia jedności między ludźmi a Matką Ziemią. Zresztą związek człowieka z przyrodą od zawsze wyróżnia Trentino – region świadomy potrzeby chronienia środowiska naturalnego, szczególnie na alpejskim obszarze. Z tym samym przekonaniem i zaangażowaniem działają również uczestnicy wspomnianego koncertu:I Solisti Aquilani & Daniele Orlando to z jednej strony wspaniała, ponad półwieczna historia, z drugiej – troska o środowisko naturalne i otaczającą nas przyrodę. Nic więc dziwnego, że muzycy wybrali utwór Cztery pory roku Vivaldiego, jako punkt wyjścia do rozważań nad tym, jak relacje między człowiekiem a środowiskiem naturalnym ewoluowały na przestrzeni wieków, co zostało utracone lub zniszczone bezpowrotnie, a co można nadal uratować.

W poniedziałek, 23 sierpnia w Malga Canvere w Val di Fiemme, program festiwalu otworzy jeden z najbardziej znanych międzynarodowych muzyków i najwybitniejszy na świecie aktywnie koncertujący skrzypek – Gidon Kremer, który wystąpi przy akompaniamencie Kremerata Baltica. Swój koncert zagrają w hołdzie dla Astora Piazzolli i jego muzyki, z okazji setnych urodzin artysty. I o ile tango Piazzolli będzie inspiracją dla pierwszego koncertu, to repertuar występów zaplanowanych na piątek 27 sierpnia w Val di Fassa w miejscowości Buffaure stanowić będzie czysta klasyka tanga, inspirowana twórczością Carlosa Gardela. Główną postacią tego wydarzenia będzie akordeonista Lionel Suarez, wraz z którym w Trio Gardel zagrają: wiolonczelista Vincenta Segala i perkusista Minino Garay.

Środa 25 sierpnia będzie w całości poświęcona skrzypcom i jednemu z najwybitniejszych i najbardziej uznanych wirtuozów tego instrumentu. W cieniu szczytów Pale di San Martino pojawi się Antje Weithaas – charyzmatyczna postać o wielkiej wrażliwości muzycznej, którą można dostrzec w jej wykonaniach i interpretacjch bardzo szerokiego repertuaru, począwszy od XVIII wieku po dzień dzisiejszy. Z kolei Ai Prati Col zaproponuje muzykę Johana Sebastiana Bacha i Ysaÿe.

Trydencki festiwal I Suoni delle Dolomiti składa w tym roku hołd wielu postaciom ze świata muzyki.

W poniedziałek 6 września słuchacze wraz z artystami oczekiwać będą na wschód słońca na górskim balkonie Col Margherita w Val di Fassa. Z urzekającym widokiem na liczne dolomickie szczyty w tle, odbędzie się wtedy spotkanie pod znakiem Ludwika van Beethovena, w związku z obchodami 251. rocznicy jego urodzin. Powitanie pierwszych promieni słońca z instrumentami w dłoniach przypadnie w udziale Kwartetowi Lyskamm oraz skrzypaczce Sarze Marzadori i wiolonczeliście Paolo Bonominiemu. Hołd dla przyrody, wybrzmiewający w nutach VI Symfonii „Pastoralnej” dopełni tekst Sandro Cappelletto, który opowie o Beethovenie, bezsprzecznym geniuszu, ale będzie to narracja o nim jako prywatnej osobie, widzianej oczami jego siostrzeńca Karola.

W piątek 3 września w przepięknej scenerii jezior Bombasel, pojawi się przybywający bezpośrednio z wielokulturowej sceny Manchesteru Riot Jazz Brass Band. Dziewięciu członków zespołu: trzy trąbki, trzy puzony, perkusja, suzafon (instrument dęty), pod dyrekcją MC Chunky’ego, to obietnica czystej przyjemności i doskonałej zabawy. Dzięki porywającym rytmom, energii i urzekającemu brzmieniu, artyści na pewno zarażą publiczność swoją pasją do wszystkiego, co sprawia, że słuchaczom serca zaczynają bić szybciej.

W środę 22 września w Val di Fiemme w miejscowości La Porta wydarzenia artystyczne skupią się wokół twórczego dialogu między sztuką popularną a kulturą ludową. Chór Sasso Rosso, od pięćdziesięciu lat interpretujący repertuar rodem z Trentino i Alp, spotka się z Virtuosi Italiani, zespołem muzyków klasycznych, występującym na scenach najważniejszych włoskich teatrów. Pomimo różnych programów, muzycy zjednoczą swoje siły i talenty, aby uczcić Arturo Benedettiego Michelangeliego: słynnego mistrza i wyśmienitego pianisty, który skomponował m.in. liczne utwory dla chórów górskich, obecne chociażby w repertuarze chóru Val di Sole.

Nie mogło też zabraknąć w kalendarium festiwalu miejsca dla grupy młodych acz już uznanych międzynarodowych artystów. Są to Nicolas Van Kuijk (skrzypce), Sylvain Favre-Bulle (skrzypce), Emmanuel François (altówka) i Anthony Kondo (wiolonczela), którzy w 2012 roku w Paryżu utworzyli kwartet Van Kuijk. Szybko zdobyli uznanie, między innymi zdobywając I miejsce w „Międzynarodowym Konkursie na Kwartet Smyczkowy” w Wigmore Hall w Londynie oraz I miejsce i Nagrodę Publiczności na „Chamber Music Competition” w Trondheim w Norwegii, jak i zwyciężając we Francji, w konkursie „Fnapec-Musiques d’Ensembles”. Zespół wystąpi w środę 15 września we wspaniałej oprawie Roda de Vael w Val di Fassa, z programem poświęconym Edwardowi Griegowi i Feliksowi Mendelssohnowi.

Tekst i zdjęcia: PressTrentino