Przedstawiciele agencji marketingowej „visitBerlin”: Burkhard Kieker, prezes i Ralf Ostendorf, dyrektor regionalny & media relations, gościli w Warszawie w ramach czerwcowego Media Roadshow. Podczas konferencji Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT) wystąpili z prezentacją nt. najnowszych propozycji dla turystów w różnych segmentach gospodarki. 

Komunikacja – nowa infrastruktura
W ruchu przyjazdowym i wyjazdowym bardzo ważne jest funkcjonowanie od 31 października 2020 r. nowego lotniska BER Berlin Brandenburg Airport im. Willy’ego Brandta, zastępując Tegel i Schönefeld. Terminal łączy region ze wszystkimi centralnymi korytarzami transportowymi w Europie. Obecnie jego przepustowość wynosi 27 mln pasażerów rocznie, w przyszłości planowany jest wzrost. tej liczby. Lotnisko BER służy całemu regionowi, dlatego jest bardzo dobrze skomunikowane z pociągami podmiejskimi i regionalnymi. https://ber.berlin-airport.de/en.html

Natomiast stare lotnisko Tempelhof (zamknięte w 2008 r.) ze względu na ciekawą historię chętnie odwiedzają turyści w celach krajoznawczych, a także rekreacyjnych. Skłania do tego położony na tym obszarze duży park miejski.

Pozostając przy temacie komunikacji trzeba odnotować powstanie w grudniu 2020 r. nowej infrastruktury linii metra U5. Obecnie liczy ona 26 stacji w wyniku otwarcia 3 nowych, m.in. końcowej na dworcu głównym (Hauptbahnhof), łącząc zachodnią cześć Berlina ze wschodnią. Jest to typowa linia turystyczna, gdyż na jej trasie znajduje się wiele cennych obiektów, jak np.: Wyspa Muzeów, Dzielnica Rządowa, Katedra, Brama Brandenburska, Reichstag, Muzeum STASI, Muzeum Gier Komputerowych, Ogrody Świata, ZOO.

Forum Humboldta
Rok 2020 jest także bardzo ważny dla kultury Berlina, bowiem zakończono wieloletnią rekonstrukcję Zamku Miejskiego (Berliner Schloss). Stał się on siedzibą Forum Humboldta – kosmopolitycznego centrum kultury, sztuki i nauki, którego założeniem jest łączenie różnic. Obecny gmach stanowi połączenie barokowego pałacu z nowoczesną architekturą i liczy 30 000 m² powierzchni wystawienniczej. Z uwagi na wielkość jego otwarcie następuje sukcesywnie, np. w dniu 20 lipca zostanie udostępniony parter i pierwsze piętro. Z tej okazji odbędzie się start sześciu wystaw. Przez pierwszy rok wstęp do wszystkich tutejszych instytucji kulturalnych jest bezpłatny. Obiekt ma bardzo piękne położenie w samym sercu miasta, nad brzegiem rzeki Sprewy.

Historia tego miejsca jest bardzo interesująca. W pierwszej połowie XV w. rozpoczęto tu budowę zamku, który od 1701 r. był rezydencją królów Prus, a w latach 1871-1918 cesarzy niemieckich. W 1945 r. został on poważnie uszkodzony w wyniku alianckich bombardowań, następstwem tego było całkowite zburzenie jako symbolu „pruskiego imperializmu”. Na jego miejscu zbudowano Pałac Republiki, w którym mieściła się siedziba rządu NRD (1967-1990). Kilka lat po zjednoczeniu Niemiec, w 2006 r., podjęto decyzję o likwidacji tego budynku celem odbudowy zamku.

https://www.humboldtforum.org

Placówki kultury
Forum Humboldta to kulturalne centrum Berlina. Należy do tzw. Wyspy Muzeów, w zasięgu której funkcjonuje jeszcze siedem instytucji. Są to: Stare i Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa, Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego, James-Simon-Galerie oraz Berlińska Katedra. Pięć muzeów znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. O tym zaszczytnym wyróżnieniu zadecydował zarówno wysoki poziom urbanistyczny zabytkowych obiektów (z lat 1824-1930) jak i jakość zgromadzonych zbiorów.

Kolejny kompleks placówek to Forum Kultury – założenie urbanistyczno-architektoniczne z lat. 50. I 60 XX w. W jego skład wchodzą m.in.: Filharmonia, Sala Muzyki Kameralnej, Galeria Obrazów, Muzeum Sztuki Użytkowej. Ważnym wydarzeniem w tym roku będzie ponowne otwarcie Nowej Galerii Narodowej. 

Aplikacja „Going local Berlin”
Jest darmowa i prezentuje ponad 700 propozycji na zwiedzanie Berlina we wszystkich 12 dzielnicach. Dużo propozycji dotyczy turystyki aktywnej, m.in. szlaków pieszych i rowerowych, aktywności na wodzie.

https://www.visitberlin.de/en/going-local-berlin
Destynacja zdrowotna
Do Berlina na leczenie przyjeżdża rocznie około 21 000 pacjentów. Głównym powodem jest świetny poziom medycyny wysokospecjalistycznej. Szpitale są przygotowane na pacjentów z zagranicy dzięki współpracy z biurami zatrudniającymi wielojęzyczną obsługę. Wiadomości na ten temat zawiera poniższa strona, publikowana także w języku polskim.

www.berlin-health-excellence.com

Strona biura „visitBerlin” jest kopalnią informacji nt. Berlina we wszystkich turystycznych zakresach https://www.visitberlin.de

Majka Fudała

Zdjęcia:
1. Od lewej: Ralf Ostendorf, Burkhard Kieker i Tomasz Pędzik (dyrektor biura DZT w Warszawie), © DZT Warszawa
2. Forum Humboldta, fasady: południowa i wschodnia, © visitBerlin, Foto: Sönke Schneidewind
3. Wyspa Muzeów, wycieczka statkiem, © visitBerlin, Foto: Günter Steffen
4. Wioślarze na Jeziorze Weissensee, w tle fontanna, © visitBerlin, Foto: Philip Koschel
5. Turyści na rowerach przy Bramie Brandenburskiej, © visitBerlin, Foto: Pierre Adenis