Wracamy do natury, uczymy się na nowo czerpać z jej darów, doceniamy zieloną przestrzeń, dobrodziejstwa przyrody, siłę lokalnych rzemiosł i tradycji. Zrównoważona turystyka nie jest chwilową modą, ale autentyczną potrzebą.

Niemcy już od kilku lat promują ten trend, a obecnie trwa kampania komunikacyjna Feel Good, która obejmuje miasta, regiony i obiekty zakwaterowania, angażujące się w zrównoważony rozwój turystyki. Ofertę tę podzielono na cztery segmenty tematyczne:  „Aktywność na łonie natury“, „Wiedza i wrażenia“, „Odpowiedzialne smakowanie“ oraz „Zrównoważone miejskie przeżycia“. Warto dodać, że 14 niemieckich kierunków turystycznych otrzymało certyfikat Zrównoważonego Celu Turystycznego od TourCert, a 1300 obiektów noclegowych spełnienia standardy zrównoważonej turystyki. Partnerem tejże kampanii są niemieckie koleje  Deutsche Bahn. Jeśli chcemy podczas zwiedzania Niemiec zostawić po sobie jak najmniejszy ślad węglowy – wsiądźmy do pociągu kategorii ICE i IC/EC (wszystkie zasilane są zielną energią!) lub na rower.

 

Zielono mi
Od plaż Bałtyku i Morza Północnego przez malownicze szlaki Saksonii, kanały i jeziora Brandenburgii po dziką przyrodę Lasu Bawarskiego – nasi zachodni sąsiedzi mają mnóstwo urokliwych zakątków w sam raz na urlop z dala od zgiełku i w kontakcie z naturą. Na turystów czekają szlaki piesze, rowerowe, wspinaczkowe, wypożyczalnie łodzi, kajaków, hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne oznaczone certyfikatem ekologicznym.

Świadome korzystanie z dóbr przyrody, wypoczynek wzgodzie z naturą, regionalna kuchnia – te założenia możnarealizować podczas pobytu w Niemczech, gdzie idea zrównoważonej turystyki jest silnie rozwijana i propagowana.

Malowniczych miejsc jest tam pod dostatkiem. Mają one – prócz niewątpliwych walorów krajobrazowych i relaksacyjnych – prawdziwą moc… spokoju i przywracania równowagi psychicznej. Po prostu Feel Good!

Zrób sobie krzesło
Magia drzewa, medytacje i leśny pejzaż – to czeka w rezerwacie biosfery Bliesgau. Realizowany jest tu projekt WaldWerken, który ma za zadanie przedstawić biologiczną różnorodność, pozwolić nacieszyć się energią lasu i poznać zagrożenia dla środowiska. Organizowane tu holistyczne kursy i zajęcia rekreacyjne wpisują się w turystykę zrównoważoną poprzez twórczą pracę na łonie natury;  uczestnicy warsztatów stolarskich własnoręcznie wykonują meble z zebranego drewna. Najpopularniejszym wyrobem jest krzesło. Wyjątkowa pamiątka z wakacji będzie służyła przez długie lata!

A może miód z pasieki? W Meklemburgii-Pomorzu Przednim można wybrać się na pszczeli szlak rowerowy albo na leśne ścieżki edukacyjne, uczestniczyć w warsztatach, odwiedzić Muzeum Pszczół, dowiedzieć się o bioróżnorodności łąk, poznać fenomen plastra miodu, zrozumieć dlaczego świat owadów jest tak ważny dla naszego środowiska.

A może gwiazdkę z nieba? To też możliwe, bo w Parku Narodowym Eifel (Nadrenia Północna-Westfalia) stoją teleskopy, organizowane są tu warsztaty astronomiczne. W nocy sięgamy gwiazd, a w dzień – pni drzew i liści podczas darmowej wycieczki zestrażnikiem parku. Warto odwiedzić jeszcze świetną wystawę „Sny o puszczy”  z wieloma eksponatami, tablicami interaktywnymi i stanowiskami do doświadczeń (w czterech językach). Schroniska, miejsca biwakowe, hotele usytuowane w parku i na jego obrzeżach spełniają standardy miejsc przyjaznych dla środowiska.

Taki mamy klimat
Potęga żywiołów co rusz daje znać o sobie. Skłania to do działań na każdym szczeblu – również wyborów urlopowych. Warto przy okazji poznać dzieje zmian klimatycznych na naszym globie. Wielce pouczająca będzie wizyta w  Klimahaus Bremerhaven 8°Ost– pierwszym na świecie obiekcie turystycznym dotyczącym klimatu i jego zmian. To niezwykłe centrum wiedzy i doświadczeń zbudowane w kształcie statku nad brzegiem Wezyry uhonorowano licznymi nagrodami (w tym UNESCO). Zwiedzający udają się w symulacyjną podróż dookoła globu wzdłuż 8 stopnia, odwiedzając 9 miejsc  na 5 kontynentach; od lodów Antarktydy przez przez las równikowy w Kamerunie  po rafy koralowe Samoa.

Innym ciekawym miejscem jest Klima Arena w Sinsheim(Badenia-Wirtembergia) – przestrzeń edukacji, dyskusji, wystaw interaktywnych, strefy gier i doświadczeń. Tu można  dowiedzieć się skąd pochodzi energia, którą wykorzystujemy w życiu codziennym, co ma wspólnego jej zużywanie ze zmianami klimatycznymi, dlaczego podnosi się poziom morza, jak robić zakupy, by chronić środowisko.

Tekst: Alina Woźniak

Zdjęcia: DZT, WakdWerken – Eike Dubois, Eifel Park, Klima Arena

Przydatne strony: