Marzycie o wyjeździe do urokliwego kurortu nad Morzem Bałtyckim, ale obawiacie się tłumu turystów? Szukacie miejsca oferującego zarówno możliwość zwiedzania zabytków, jak i beztroskiego wypoczynku na piaszczystej plaży? Postawcie na kameralne Darłowo i okolice! W Sercu Polskiego Wybrzeża trudno się nie zakochać…

Darłowo i Darłówko – morskie klimaty z nutą historii
Darłowo to niespełna 14-tysięczne miasto w województwie zachodniopomorskim. Słynie z szerokich plaż oraz leczniczego mikroklimatu. Trafia w gusta wielbicieli błogiego leniuchowania na piasku a także uprawiania sportów. Pływanie, siatkówka, badminton, rejsy motorówką to jedne z atrakcji. Nie można też zapomnieć o złocie Bałtyku – bursztynie. Może przy odrobinie szczęścia uda się go tutaj znaleźć?

Pasjonaci historii mogą wyruszyć szlakiem zabytków. Jednym z nich jest gotycki Zamek Książąt Pomorskich. Jego budowę rozpoczęto w 1352 r. za panowania księcia Bogusława V. 30 lat później przyszedł tu na świat Eryk Pomorski. Przeszedł do historii jako zdetronizowany król Norwegii, Danii i Szwecji, który został piratem… Czyżby ukrył część skarbów w Darłowie?
Niemniej zaskakujące losy dotyczą jego krewnej – księżnej Zofii. Nieszczęśliwa żona Eryka II zakochała się w rycerzu Janie z Maszewa. Według legendy przybiegał on nocą tajemnym przejściem do sypialni ukochanej, zwanej dziś „Białą Damą”. Te i pozostałe historie można poznać w zamkowym muzeum. W Darłowie warto zobaczyć ponadto: ratusz, Bramę Wysoką, pomnik rybaka, galerię ryb Morza Bałtyckiego oraz port

Po intensywnym zwiedzaniu pora na rejs tramwajem wodnym po Wieprzy lub podróż statkiem „Król Eryk I” cumującym przy rozsuwanym moście. Stąd łatwo dostać się do Darłówka z 22-metrową latarnią oraz Parkiem Wodnym „Jan” z morską wodą.

Dąbki – klimatyczna baza dla kuracjuszy
Kąpieli można zażyć nie tylko w Darłówku, ale też w oddalonych o około 9 km Dąbkach. Uzdrowisko nad Morzem Bałtyckim i jeziorem Bukowo to dobre miejsce dla rodzin szukających bezpiecznej przystani. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą tu skorzystać z hoteli i sanatoriów oferujących lecznicze zabiegi na górne i dolne drogi oddechowe oraz kręgosłup. Przyjeżdżają tutaj kuracjusze na turnusy w ramach NFZ i turyści potrzebujący chwili wytchnienia na łonie natury.
Wodniakom polecam Centrum Sportów Wodnych w Dąbkach. Na terenie przystani żeglarskiej znajdują się pomosty do cumowania jachtów i łodzi motorowych, slip oraz dźwig do cumowania łodzi, wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego, rowerów oraz łodzi.

Paproty, Wicie, Krupy – edukacja poprzez zabawę
Warto wybrać się do Paprotów. Wieś słynie z wierzbowych labiryntów. Można wziąć tu udział w rodzinnych grach edukacyjnych i nauczyć się rozróżniać wybrane gatunki roślin i zwierząt. Każdy wróci stąd naładowany pozytywną energią.
W Wiciu jest geograficzny środek polskiego wybrzeża, tu brzeg morski charakteryzuje się dobrze zachowanymi wydmami białymi i szarymi oraz lasami nadmorskimi. A Jezioro Kopań to obszar Natura 2000.
Kto chciałby poczuć dodatkowo ducha zdrowej rywalizacji, powinien odwiedzić Park Edukacji i Rozrywki „Leonardia” w Krupach. To prawdziwe królestwo gier na świeżym powietrzu z około 100 drewnianymi układankami. Jest w czym wybierać!

Fort Marian w Malechowie – gratka dla fanów historii i motoryzacji
Atrakcji nie zabraknie też w Muzeum Militarno-Historycznym w Malechowie, gdzie można zobaczyć kolekcję odrestaurowanych pojazdów z całego świata – motocykli, ciężarówek, czołgów i wielu innych. Przejażdżki Hummerem i Fordem MUTT oraz strzelanie na prawdziwej strzelnicy to niezapomniane doświadczenia.
W Darłowie i okolicy nie sposób się nudzić, o czym warto przekonać się samemu. Zatem komu w drogę, temu… Zachodniopomorskie!

Tekst: Karolina Laskowska
Zdjęcia: Dorta Olendzka