W mieście nad Czarną Hańczą zmienicie zdanie. Dacie się też porwać rytmom bluesa, dowiecie się, co to jest molenna, odkryjecie suwalskie murale, a także poplażujecie nad zalewem Arkadia. To nie koniec atrakcji.
Lokalizację drugiego co do wielkości miasta województwa podlaskiego, założonego XVII w. przez kamedułów wigierskich, poetycko określają słowa refrenu jego oficjalnego hymnu: „Kraino w słońcu jezior / I puszczy i obłoków / Rodzinne moje miasto / Nad Czarnej Hańczy wodą”. Z kolei bliskość granic z Litwą, Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej i Białorusią przypomina o wielokulturowości, jaka je naznaczyła i do dziś jest obecna nie tylko w zabytkach.

Bitne ludy, różne wiary
Do XIII w. władali tą ziemią Jaćwingowie, bałtycki lud – waleczny, acz nad frontalne starcie stawiający szybkie ataki łupieżcze na tereny wroga, o czym opowiadają: wystawa stała w suwalskim Muzeum Okręgowym i coroczny Jaćwieski Festiwal Archeologiczny w… Szwajcarii, ale tej na przedmieściach Suwałk (edycja 2021 r. – 3 i 4 września). Akt nadania ziemi wigierskiej kamedułom z 1667 r., jak również dokumenty świadczące o wielokulturowości miasta można obejrzeć w Archiwum Państwowym. To nie lada gratka, podobnie jak spacer po Cmentarzu Siedmiu Wyznań, gdzie spoczywają obok siebie katolicy, ewangelicy, prawosławni, staroobrzędowcy, żydzi i muzułmanie, wizyta w 100-letniej, drewnianej molennie – największej świątyni staroobrzędowców w Polsce – czy kościele Najświętszego Serca Jezusa, pierwotnie cerkwi prawosławnej, a od 1915 r. funkcjonującego jako kościół rzymskokatolicki.

Klasycyzm i krasnale
Ta ostatnia świątynia znajduje się na dwukilometrowej ścieżce klasycystycznej, prowadzącej głównie przez centralną arterię suwalskiej starówki – ul. Kościuszki – po licznych zabytkach reprezentatywnych dla tego stylu architektonicznego. Są wśród nich: absolutne must see –konkatedra św. Aleksandra, ratusz i dawny odwach, dom rodziny Miłoszów – naszego noblisty, dom Lechosława Marszałka – autora bajek o Bolku i Lolku – czy dom urodzonej w Suwałkach Marii Konopnickiej – teraz muzeum poetki i bajkopisarki z Zaułkiem Krasnoludków, gdzie król Błystek wraz ze swoją świtą i niania Anusia przeprowadzą wasze dzieciaki przez przygodę w bajkowym świecie. Jaką? Musicie to odkryć sami! Zaułek inicjuje Baśniowy Szlak Suwalszczyzny, zaś figury 10 krasnoludków, wykonane wg ilustracji Jana Marcina Szancera, na szlaku turystycznym „Krasnoludki są na świecie” zdobią najciekawsze turystycznie zakątki miasta. Maria Konopnicka ma też pomnik na placu swojego imienia.
W Suwałkach, w kamienicy na wspomnianej ścieżce klasycystycznej przyszedł na świat również wybitny przedstawiciel szkoły monachijskiej, malarz Alfred Wierusz-Kowalski, posiadający stałą wystawę w Muzeum Okręgowym i … mural prezentujący postać artysty na bloku nr 18 przy ulicy jego imienia. Suwalskie malowidła street art z postaciami bajek, ale też postaci związanych z miastem nad Czarną Hańczą są jedną z jego wizytówek.

Bluesman na Chłodnej
Jego rzeźba przypomina o kultowym Suwałki Blues Festiwal, organizowanym od 2008 r. przez miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury, podobnie jak Aleja Gwiazd Bluesa, upamiętniająca minione edycje imprezy. Obie atrakcje wieńczą ul. Chłodną, będącą aluzją do określenia Suwałk jako polskiego bieguna zimna. Niech Was to nie zniechęca, zwłaszcza że ostatnio najniższe temperatury w kraju notowane są w Górach Izerskich, a latem mnóstwem słońca będziecie się rozkoszować nad zalewem Arkadia – sztucznym zbiornikiem zasilanym przez Czarną Hańczę. Popływacie w nim bezpiecznie pod okiem ratowników z suwalskiego WOPR oraz OSiR, a w pobliżu pogracie na kortach tenisowych, poszalejecie na rowerze na wytyczonych ścieżkach lub w profesjonalnym skateparku.