Lubisz odkrywać nowe miejsca, szukasz ciekawej miejscówki, która pozwoli ci miło spędzić czas? Zapraszamy do Elbląga. Tu spotkasz życzliwych ludzi, dobrze i smacznie zjesz, zapewnisz sobie bezpieczny relaks lub aktywny wypoczynek. Co wolisz. Wpadnij do nas na choć na trochę, a… będziesz chciał tu wracać.

Elbląg ma ponad 780 lat. To jedno z najstarszych w Polsce z przebogatą historią, którą warto poznać. Na przestrzeni wieków miasto było prastarym portem wikingów, później hanzeatycką potęgą handlową, stolicą Państwa Zakonu Krzyżackiego, a także jednym z głównych ośrodków Prus Wschodnich, a następnie jednym z najważniejszych miast Rzeczpospolitej. „Złoty wiek” Elbląga przypada na XVI i XVII stulecie. Wówczas miasto było głównym polskim portem morskim.


Nówka-starówka
Ten, bogaty i prężny ośrodek handlowy, szczycił się przepiękną starówką, która w niczym nie ustępowała np. gdańskiej. Niestety, tragicznym w dziejach Elbląga okazał się finał II wojny światowej. Ciężkie walki w trakcie zdobywania miasta przez armię radziecką i zniszczenia dokonane już po jego zajęciu sprawiły, że w gruzach legło 70 proc. zabytkowej części Elbląga. Nieliczne pozostałe budynki były mocno uszkodzone. Zostały rozebrane, a odzyskane cegły wykorzystano przy odbudowie m.in. Warszawy i Gdańska. W miejscu starego miasta pozostał pusty plac.

W latach 60-tych próbowano tam wybudować osiedle z tzw. wielkiej płyty, planom sprzeciwiali się mieszkańcy Elbląga dążący do odtworzenia starego miasta. Ich upór i wytrwałość przyniosły skutek, choć musieli wykazać się cierpliwością. Odbudowa starówki ruszyła w połowie lat 80-tych XX wieku i trwa do dzisiaj. I tak jedno z najstarszych miast w Polsce – starsze niż Warszawa, Toruń, czy Olsztyn – ma… najmłodszą starówkę w kraju.
Miasto powstaje jak feniks z popiołu. „Nówka starówka” jest odbudowywana w duchu spektakularnej i unikalnej w wymiarze międzynarodowym retrowersji. Odbudowę poprzedzają szerokopłaszczyznowe, interdyscyplinarne badania archeologiczno-architektoniczne, nie stosowane nigdzie wcześniej na taką skalę. W efekcie Elbląg jest jednym z najlepiej przebadanych archeologicznie miast w Europie. Prowadzone od ponad 30 lat prace wykopaliskowe dały niesamowite efekty i ukazały nieznane dotychczas relikty podziemnego miasta. 

Umożliwiły poznanie dawnego świata elblążan za pomocą odkrytych reliktów – zachowanych przedmiotów – przenosząc nas w bardzo atrakcyjną podróż w czasie, odkrywającą tajemnice dawnego Elbląga. Setki tysięcy odnalezionych artefaktów można dzisiaj oglądać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Wśród nich są m.in. okulary z XV w. (najstarsze znalezione w Europie), czy giterna z XV w. (jeden z trzech tego typu instrumentów zachowanych na świecie).


Statkiem po trawie
Centralnym punktem Starego Miasta jest katedra św. Mikołaja, z najwyższą wieżą po prawej stronie Wisły (97 m). W wieży znajduje się punkt widokowy, wejście na niego zajmuje około 10 minut.  W sercu starówki rozpoczyna się także podróż Kanałem Elbląskim. To jedyna na świecie działająca droga wodna z systemem pochylni i śluz, dzięki którym statki pokonują blisko 100-metrową różnice poziomu terenu. Obecnie trwa procedura wpisania Kanału na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przejażdżka statkiem „po trawie” – prawda, że brzmi kusząco. 

Elbląg jest wyjątkowym miastem pod jeszcze jednym względem – to otwarta galeria sztuki. W różnych miejscach miasta znajduje się ponad 50 form przestrzennych i rzeźb, które powstają tu od lat 60-tych ubiegłego wieku. W Elblągu swoją pierwszą plenerową instalację stworzyła np. Magdalena Abakanowicz. 

Spacer po mieście ułatwi darmowa aplikacja „Elbląg szlaki” – do pobrania w Sklepie Play i App Store.