Niezwykłe walory i atrakcyjność Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, potocznie nazywanej Jurą, stały się inspiracją dla gmin województwa małopolskiego i śląskiego leżących na tym obszarze, by się zjednoczyć we wspólnym celu: szeroko rozumianej promocji regionu i jego rozwoju. W efekcie pod koniec 1991 r. 15 z nich utworzyło Związek Gmin Jurajskich. Z biegiem lat do tego dobrowolnego stowarzyszenia dołączały kolejne gminy i dziś Związek zrzesza ich aż 33. Są to: Bukowno, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gołcza, Janów, Jerzmanowice-Przeginia, Lelów, Klucze, Koziegłowy, Kraków, Kroczyce, Łazy, Mstów, Myszków, Niegowa, Ogrodzieniec, Olsztyn, Pilica, Poraj, Poręba, Przyrów, Siewierz, Skała, Sławków, Sułoszowa, Trzebinia, Trzyciąż, Wielka Wieś, Włodowice, Zawiercie, Zielonki, Żarki, Żarnowiec. Siedzibą ZGJ jest Ogrodzieniec.

Swą działalność na rzecz regionu Związek kieruje przede wszystkim na promocję turystyczną Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej poprzez różnego typu wydawnictwa (przewodniki, albumy, mapy, foldery, ulotki), akcje promocyjne w mediach, udział w krajowych i zagranicznych targach turystycznych. Pomaga w nawiązywaniu kontaktów z partnerami z kraju i zagranicy zainteresowanymi inwestowaniem na terenie Wyżyny. Wspiera rozwój turystyki wiejskiej, dba o ochronę walorów przyrodniczych i kulturowych oraz rozwój infrastruktury turystycznej.

Ponieważ ZGJ jest zrzeszeniem gmin, dąży do ich gospodarczej i kulturalnej integracji na płaszczyźnie działalności lokalnych samorządów poprzez współpracę i wymianę doświadczeń z zakresu ich funkcjonowania, m. in. w opracowywaniu i popularyzowaniu budownictwa dostosowanego do miejscowego krajobrazu.

Związek Gmin Jurajskich powstał nie tylko po to, by pomagać gminom w promowaniu ich turystycznych terenów i obiektów, ale również aby pokazać Wyżynę Krakowsko-Częstochowską jako jednolity i spójny region turystyczny, w którym niewidoczne są granice administracyjne – międzygminne czy międzywojewódzkie.

Przynależność do ZGJ w wielu przypadkach wzmaga aktywność poszczególnych gmin w różnym rodzaju działań związanych z turystyką, pozwala podpatrywać doświadczenia tych gmin, które mają lepiej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Daje też możliwość, szczególnie małym gminom, profesjonalnej promocji, na którą indywidualnie gmina nie mogłaby sobie pozwolić.

Szukając informacji na temat regionu, który nas interesuje, często sięgamy po przewodniki. Są one bardzo różne. Pomagają lepiej zaplanować wyjazd, podpowiadają, które miejsca wybrać, jakich atrakcji nie można ominąć. Najczęściej opisują konkretne miejsca, zabytki, zawierają suche fakty historyczne, daty, liczby, czasem jakieś dodatkowe informacje, mapy i oczywiście zdjęcia. Zwykle mamy jednak poczucie, że czegoś im brakuje, że powinno znaleźć się tam coś więcej. Potrzebujemy jakiegoś rozwinięcia, szukamy czegoś nowego, innego, innowacyjnego.

Takim właśnie projektem, odpowiednim dla wymagających, poszukujących turystów, jest nowa publikacja wydana przez Związek Gmin Jurajskich „Jurajskie przygody. Turystyka aktywna: ludzie, pasje, historie”. Szukając informacji o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, nie można przegapić tej pozycji. Jest to publikacja dla osób, które poza tym, że chcą się dowiedzieć czegoś o danym miejscu, to chcą je także poznać, ale tak naprawdę, od każdej strony, dogłębnie, może czasem w zupełnie niestandardowy sposób.

Jura Krakowsko-Częstochowska kojarzy nam się głównie z zamkami znajdującymi się na Szlaku Orlich Gniazd. I słusznie – są to najbardziej charakterystyczne obiekty, którym z pewnością należy się uwaga każdego turysty. Są ważnym elementem naszej historii i tradycji, a do tego są piękne, nawet jeżeli zachowały się do naszych czasów tylko ich fragmenty. Ale co jeżeli znamy już większość tych miejsc, a chcielibyśmy odkryć je na nowo? Nic straconego! Jura żyje i wciąż się zmienia, otwierając coraz to nowe horyzonty dla zwiedzających.

W katalogu „Jurajskie przygody. Turystyka aktywna: ludzie, pasje, historie” znajdziemy krótkie i zwięzłe informacje na temat gmin należących do Związku Gmin Jurajskich z opisami najciekawszych miejsc i najważniejszych faktów, ale nie tylko. Podsumowaniem tych wszystkich informacji są wywiady z pasjonatami, którzy od wielu lat działają na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Są to ludzie, którzy zachęcają do poznawania tego pięknego regionu w najlepszy z możliwych sposobów – aktywnie.

W dziale „Aktywna Jura” znajdziemy informacje o tym, jak i gdzie biegać, co i kiedy zobaczyć na piechotę czy przemieszczając się rowerem. Ale nie tylko fani dwóch kółek znajdą tu coś dla siebie. Wydaje się, że aktywna Jura nie zna ograniczeń: narty, lotnie, nurkowanie, kajaki, jazda konna, wyprawy oroadowe, a nawet loty balonem – wszystko to można tu znaleźć bez większego problemu. Jak w raju poczują się tu miłośnicy wspinaczki skałkowej i grotołazi. O wszystkich tych atrakcjach opowiadają specjaliści, ludzie znający Jurę najlepiej. Polecają konkretne miejsca i trasy, podpowiadają, w jakiej porze roku, a czasem nawet porze dnia, najlepiej z nich skorzystać. Oferują konkretne, sprawdzone i rzetelne wskazówki.

Jura Krakowsko-Częstochowska to miejsce otwarte dla zwiedzających o każdej porze roku i dla ludzi w każdym wieku, nie ma tu żadnych ograniczeń. Przekonują nas o tym przewodnicy i instruktorzy opowiadający z pasją o rzeczach, którymi zajmują się na co dzień. Zobaczcie Jurę Krakowsko-Częstochowską ich oczami. Poznajcie ją i pokochajcie jak oni albo odkryjcie zupełnie na nowo. Nie ma wątpliwości, że każdy znajdzie tu coś dla siebie i odkryje nową przestrzeń dla swojej aktywności.

Link do publikacji: JURA DO DRUKU

WYDAWCA:
Związek Gmin Jurajskich
42-440 Ogrodzieniec, pl. Wolności 42
tel.: 32 673 33 64, fax 32 673 37 98
e-mail: biuro@jura.info.pl
www.jura.info.pl,
www.jura.travel,
www.orlegniazda.pl