Euroregion Glacensis w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy
– część wschodnia” zaprasza do zwiedzania nowo oznakowanego szlaku turystycznego grzbietami gór na pograniczu czesko-polskim.

W ramach współpracy 18 podmiotów zostało odnowionych i stworzono nowe transgraniczne połączenia historycznego szlaku pieszego, jak również zrealizowane zostały nowe inwestycje w postaci wież i tarasów widokowych oraz punktów informacji turystycznej.
Przedstawiamy dziś Państwu kilka z nich.

Taras widokowy Guzowata
gmina Radków
Lokalizacja (492 m n.p.m.) na Górze Guzowatej niedaleko od domków letniskowych, nad zbiornikiem wodnym w Radkowie w miejscu istniejącego kiedyś punktu widokowego, który nie przetrwał do naszych czasów.
Konstrukcja – drewniany taras został wybudowany w kształcie elipsy.
Oferuje przepiękny widok na Góry Stołowe, Zalew Radkowski i Broumovskie Ściany. Do platformy można się dostać drogą asfaltową prowadzącą od ul. Grunwaldzkiej w Radkowie oraz leśną oznakowaną ścieżką, która prowadzi od strony zalewu. Na terenie przyległym do tarasu powstała mała infrastruktura turystyczna w postaci drewnianych ław i stołów, stojaków rowerowych oraz tablic informacyjnych z mapą pogranicza oraz opisem atrakcji turystycznych.
GPS: 50°30’15.616”N, 16°22’23.906”E

Wieża widokowa Czerniec
Międzylesie
Wysokość wieży – 23,4 m
Wysokość platformy widokowej – 21,4 m
Lokalizacja – góra Czerniec (891 m n.p.m.), w gminie Międzylesie. W miejscu, w którym dawniej stała platforma widokowa.
Konstrukcja – drewniana z drzewa modrzewiowego. Z podestu widać panoramę Gór Bystrzyckich i Masyw Śnieżnika z Krowiarkami. Można zobaczyć Dolinę Dzikiej Orlicy, czyli Góry Orlickie z Suchym Vrchem i Bystrzyckie, a przy dobrej pogodzie widać szczyty Gór Stołowych oraz Rów Górnej Nysy i panoramę Kotliny Kłodzkiej, a jeszcze dalej Góry Sowie i Góry Bardzkie, Góry Złote, a nawet Borówkową Górę oraz Góry Hanuszowickie. Na wzniesienie można wejść z dwóch stron: z Niemojowa i z Gniewoszowa.
GPS: 50°11’20.571”N, 16°34’45.872”E

Wieża widokowa na Orlicy,
Duszniki-Zdrój
Wysokość wieży – 25,5 m
Wysokość platformy widokowej – 17,7 m
Lokalizacja – ok 50 m od szczytu Orlicy (1084 m n.p.m.) przy samym pasie granicznym, po polskiej stronie szczytu.
Konstrukcja – drewniana, ale podstawa jest kamienna (łupek). Dolna część wieży może stanowić schronienie dla wędrowców. Są tu ławy ze stołami, miejsce postojowe dla rowerów, a osłonięte pomieszczenie chroni przed wiatrem, deszczem lub śniegiem.
Z trzech podestów spoczynkowych można zobaczyć Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe, Sowie, Bardzkie, Masyw Śnieżnika oraz wiele innych. Przy bardzo dobrych warunkach pogodowych można podziwiać Karkonosze, jest też szansa zobaczyć oddaloną o ponad 60 kilometrów w linii prostej Śnieżkę. Wieża jest dostępna dla każdego turysty, bez względu na jego stopień zaawansowania w turystyce górskiej. Do wieży można dostać się szlakiem zielonym od Kamienia Rübartscha w zachodniej części Zieleńca (gm. Duszniki-Zdrój) lub szlakiem czerwonym biegnącym częściowo po czeskiej stronie i przechodzącym przez szczyt Serlich oraz Zielony Garb.
GPS: 50°21’11.704”N, 16°21’38.261”E

Wieża widokowa  Feistův
Wysokość wieży – 26 m
Wysokość platformy widokowej – 25 m
Lokalizacja –  w górnej części ośrodka narciarskiego Hartman. ok 1 km od Olešnice w Górach Orlickich.
Konstrukcja – na metalową siedmiopiętrowa wieżę wejść można po 140 schodach. Konstrukcja obudowana jest drewnem i na górze ma ośmiokątną platformą widokową.
Z góry można podziwiać widoki na Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie, Orlicę i zbiornik Rozkoš. Przy dobrej pogodzie można dojrzeć kolejne nowe wieże widokowe Gór Orlickich, na szczycie Šibeník w Novym Hrádku oraz po polskiej stronie Orlicy.
GPS: 50°22’41.351”N, 16°19’3.134”E

Wieże widokowe (CIT)
na Šibeniku
Wysokość wieży – 47 m
Wysokość platformy widokowej – 32 m
Lokalizacja – na wzniesieniu Šibeník, (655 m n.p.m.), na obrzeżach Gór Orlickich, ok. pół kilometra od czeskiego miasteczka Nový Hrádek. Konstrukcja – 183 stopni spiralnych schodów wijących się wokół masztu, który był pozostałością po farmie wiatrowej. Natomiast w dawnej stacji transformatorowej stworzono nową informację turystyczną, oba obiekty łączy kładka.
Z wieży roztacza się widok na Karkonosze, prawie całe wschodnie Czechy, Hradec Králové, Kuněticką Horę koło Pardubic, Góry Żelazne, Masyw Czesko-Morawski oraz północno-zachodnią część Gór Orlickich, a przy dobrej widoczności także na Kaňk koło Kutnej hory i Jeszted.
GPS: 50°21’47.208”N, 16°15’13.029”E

Wieża widokowa
Velká Deštná
Wysokość wieży – 18,64 m
Wysokość platformy widokowej – 17,34 m
Lokalizacja – na Wielkiej Desztnej (1115 m n.p.m.), najwyższym szczycie Gór Orlickich.
Konstrukcja – ma kształt nieregularnego pięciokąta, wysokość 18 m i 96 schodów, jej drewniana obudowa symbolizuje deszcz na wietrze. Portal wejściowy wieży widokowej i betonowa podstawa nawiązują do obiektów fortyfikacji militarnych.
Z platformy widokowej można podziwiać przepiękną panoramę Karkonoszy, Park Narodowy Góry Stołowe, Ściany Broumowskie, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika oraz Jesioniki. Przy dobrej widoczności można oglądać całą ziemię rychnovską i zobaczyć zamek Kunětická hora oraz wieże chłodnicze elektrowni w Chvaleticach.
GPS: 50°18’4.743”N, 16°23’51.527”E