Wirtualna przestrzeń obecnie daje nam mnóstwo możliwości do samorozwoju i poszerzania kręgu zainteresowań. Mając na uwadze panujące trendy, tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki udostępnia wirtualne wycieczki po ośmiu muzeach, które mu podlegają. W salach muzealnych zdigitalizowanych w 3D miłośnicy historii i sztuki mogą wybrać się na zwiedzanie wybranych obiektów w panoramie 360 stopni oraz przyjrzeć się z bliska eksponatom.

Oto lista tureckich muzeów, które możemy zwiedzić również wirtualnie:

Stanowisko archeologiczne Göbeklitepe
Göbeklitepe uznawane jest za najstarsze w historii miejsce kultu utworzone przez ludzi. W 2018 roku obiekt ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W najstarszej warstwie wykopalisk znajdują się monumentalne filary w kształcie litery T, które mierzą nawet 6 metrów wysokości i ważą do 40 ton – na wielu z nich znajdują się płaskorzeźby przedstawiające ludzi, zwierzęta lub abstrakcyjne motywy. Podczas wirtualnej wycieczki po Göbeklitepe możemy zdalnie odkrywać jego teren za pomocą platformy internetowej.

Muzeum Cywilizacji Anatolijskich
Położone w stolicy Türkiye (Turcji) – Ankarze, Muzeum Cywilizacji Anatolijskich składa się z dwóch zabytkowych budynków, w których znajdują się unikalne eksponaty. Muzeum przeszło renowację w 2014 roku i oferuje podróż w czasie dzięki wirtualnym wycieczkom, animacjom i replikom filarów w kształcie litery T z Göbeklitepe, a także innym artefaktom. W 1997 roku Muzeum Cywilizacji Anatolijskich otrzymało tytuł “Muzeum Roku”.

Muzeum Samsun Gazi
Nazwa tego obiektu związana jest z postacią Mustafy Kemala Atatürka oraz jego przybyciem do miasta Samsun w maju 1919 roku. Wydarzenie to uznawane jest za początek wojny o niepodległość Türkiye (Turcji). Budynek został podarowany Mustafie Kemalowi Atatürkowi przez mieszkańców Samsun 12 czerwca 1926 roku. W górnej sali muzeum, w której znajduje się 191 eksponatów, zobaczyć można również woskowe rzeźby 18 towarzyszy Atatürka, którzy razem z nim przybyli do Samsun.

Muzeum Republiki w Ankarze
Muzeum Republiki w stolicy Türkiye (Turcji), czyli Ankarze w latach 1924–1960 służyło jako budynek Parlamentu Tureckiego.Muzeum poświęcone jest w dużej części m.in. postaci i działaniom Atatürka. Można zobaczyć tu fotografie z kadencji pierwszych trzech prezydentów, ich przedmioty osobiste, a także uchwały i ustawy przyjęte przez ówczesny Parlament.

Muzeum Efezu w İzmirze
Jedno z najważniejszych muzeów w Türkiye (Turcji), które organizuje liczne wydarzenia kulturalne oraz ciągle przyciąga dużą liczbę zwiedzających. Do eksponatów Muzeum Efeskiego należą m.in. marmurowy posąg Artemidy i figury innych mitologicznych bogów. W części bazarowej na dziedzińcu muzeum możemy zobaczyć jak wyglądało życie handlowe dawnych anatolijskich miast oraz różne wyroby dawnego rzemiosła artystycznego.

Muzeum Wojny o Niepodległość w Ankarze
Muzeum Wojny o Niepodległość w Ankarze szczególnie spodoba się osobom zainteresowanym historią tego okresu. W swoich salach posiada m.in. dokumenty, broń i obrazy z czasów wojny o niepodległość oraz sale ekspozycyjne.

Muzeum Troi w Çanakkale
Niezwykle atrakcyjne Muzeum Troi przedstawia jej historię podzieloną na siedem części. Poprzez odzyskane z wykopalisk i zgromadzone na przestrzeni lat artefakty możemy przyjrzeć się z bliska historii tej starożytnej cywilizacji.  Życie mieszkańców Troi oprócz rzeźb, sarkofagów i przedmiotów codziennego użytku obrazują także wyświetlane filmy i animacje.

Muzeum Etnograficzne w Ankarze
Muzeum to posiada w swoich zbiorach wspaniałe dzieła sztuki tureckiej od epoki Seldżuków po czasy teraźniejsze – m.in. przykłady narodowych strojów, ozdób, obuwia, ręczników, a także dywanów i gobelinów z różnych regionów Türkiye (Turcji). Zobaczyć można tu również bogatą kolekcję obejmującą łuki, strzały, pistolety, muszkiety, miecze, a także przedmioty związane z kultem religijnym.