Jeśli nie wirtualna rzeczywistość, to może rozgrywka w Monopoly Mazowsze. To oferta dla każdego bez względu na wiek! Monopoly to jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Powstała w Stanach Zjednoczonych w czasach Wielkiego Kryzysu i wciąż przyciąga szerokie grono odbiorców. Obecnie powstają rożne jej odmiany, nawiązujące do ciekawych miejsc, wydarzeń historycznych czy motywów kulturowych. Wśród nich są już edycje poświęcone m.in.: Warszawie Retro, miastu Ciechanów, Bałtykowi czy Tatrom. Do tego grona dołączyło właśnie Mazowsze.

– Mazowsze doczekało się swojej edycji gry Monopoly. Staraliśmy się zachować jak najwięcej z realiów rozgrywki klasycznej edycji gry, jednocześnie dodając jak najwięcej elementów, które kojarzą się z kulturą, gospodarką, historią i przyrodą Mazowsza oraz oddają charakter regionu – powiedział Paweł Cukrowski, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim.

Aby stać się właścicielem Żelazowej Woli, Warszawskiej Kolei Dojazdowej, Kolei Mazowieckich czy Metra Warszawskiego wystarczy rzucić kostką. Możemy także kupić Elektrownię w Dębem, warszawskie Filtry, zamek w Czersku, Pojezierze Gostynińskie czy Brudzeński Park Krajobrazowy. Jeśli jednak będziemy mieli pecha – trzeba będzie zapłacić wysokie „janosikowe”.

Do gry dołączony został przewodnik, który przybliży graczom miejsca znajdujące się na mapie. Poznamy z nim na przykład historię skansenu w Sierpcu, dowiemy się, jakie miejsca można zwiedzić podczas wycieczki malowniczymi meandrami Wkry czy z którymi mazowieckimi miastami związani byli Zygmunt Krasiński i Witold Gombrowicz.

Aby zdobyć specjalną edycję gry Monopoly Mazowsze należy śledzić konkursy organizowane przez urząd marszałkowski i mazowieckie instytucje kultury.

Tekst: Marta Milewska
Zdjęcie: Dorota Olendzka