Festiwal Beskidzkie Kociołki minął pod znakiem wspaniałej atmosfery i dobrego humoru, którego nie zakłóciły ogromne strugi deszczu.
9 kwietnia 2022 w Gorlicach w Restauracji Kaflarnia spotkało się 10 drużyn, które wystąpiły w trzech kategoriach: profesjonaliści, amatorzy i drużyny szkolne.
– I miejsce w kategorii PROFESJONALIŚCI zdobyła drużyna słowacko – węgierska w składzie Józsi Mundi i Miška Mundi za danie o niespotykanym smaku.
– I miejsce w kategorii AMATORZY zdobyła drużyna Stara Baśń Grybów w składzie Anna Rola i Krzysztof Broński za danie Strawa Smoka Grynbosa.
– I miejsce w kategorii DRUŻYNY SZKOLNE zdobyła drużyna ze Szkoły w Krościenku w składzie Joanna Aleksiewicz i Wojciech Gabryś za danie Gulasz Zbójnicki
Oczywiście nikt nie wyszedł z pustymi rękami, puchary za I, II i III miejsce w dwóch pierwszych kategoriach ufundowało Euro-Toques Polska
W kategorii DRUŻYNY SZKOLNE puchary ufundowane zostały przez Miasto Gorlice, Fundacja PrzyGotujmy dla zdobywcy I miejsca przygotowała szkolenie kulinarne
Zdobywcy I miejsca w trzech kategoriach dostali kociołki elektryczne od Stalgast oraz produkty od Jasiołka Wędliny Tradycyjne Domowe wszyscy uczestnicy otrzymali torby z prezentami od Astra Coffee and More pamiątkowe przywieszki z góralską parzenicą i logo Festiwalu ufundowała firma Laserwood.pl
W kapitule sędziowskiej zasiedli szefowie kuchni z całej Polski:
Lucyna Haluch Zarząd Euro-Toques Polska
Michał Fabiszewski Michał Fabiszewski MasterChef
Daniel Żądło Euro-Toques Polska
Jury w tak wybitnie deszczową pogodę wykazało hart ducha konsumując tyle wspaniałych dań i oceniając z wielkim kunsztem nie zważając na wodę, dym i wiatr.
Festiwal Beskidzkie Kociołki ma już wieloletnią tradycję i jest ceniony zarówno przez profesjonalistów jaki i amatorów. Odbywa się, co roku w innym kraju tj. Polska – Czechy – Słowacja. Pomysłodawcą Festiwalu i właścicielem marki jest Wiesław Wróblewski. Ideą, która przyświeca temu przedsięwzięciu jest chęć kontynuowania zamierających tradycji sporządzania dań w kociołkach przez baców przemierzających łuk Karpat od Serbii i Rumunii poprzez Węgry, Słowację, Czechy aż do Polski. W tym roku Festiwal odbywał się w Gorlicach w Restauracji Kaflarnia.
Zdjęcia: Dorota Olendzka