Choć podzielony na dwa miasta, historycznie stanowi jeden organizm. Zaskakuje zabytkami, urzeka klimatem. Położony na ruchliwym szlaku migracyjnym, był miejscem spotkania różnych kultur, wyznań i narodowości.

Cieszyn – robi wrażenie
Barwna i długa jest historia tego grodu. Jeśli wierzyć legendzie, a w każdej jest ziarnko prawdy, w 810 r. trzech synów polskiego władcy Leszka III po długiej rozłące spotkało się przypadkiem przy pewnym źródełku. Ciesząc się z tak szczęśliwego zrządzenia losu (samo miejsce także musiało zrobić na nich wrażenie), postanowili zbudować miasto. Tak powstał Cieszyn, który jest prawdopodobnie najstarszym miastem w Polsce. O miejscu spotkania przypomina tzw. Studnia Trzech Braci stojąca przy ulicy o tej samej nazwie. Minęło wiele wieków, a miasto wciąż robi wrażenie. Aby się o tym przekonać, najlepiej się wybrać na spacer na Wzgórze Zamkowe i spróbować słynnych cieszyńskich kanapek ze śledziem. Lepszych nie znajdziecie w całej Polsce.

Cieszyn – od pokoleń
Wielowiekową historię miasta uwięzioną w murach i ścianach budynków przybliżają trasy turystyczne, które łączą najważniejsze zabytki. „Szlak książąt cieszyńskich – Piastowie” zaprowadzi nas do romańskiej rotundy św. Mikołaja uwiecznionej na banknocie o nominale 20 złotych oraz do gotyckiej Wieży Piastowskiej. Wybierając szlak „Via Sacra”, dotrzemy m.in. do największej świątyni ewangelickiej w Polsce. Ciekawe pamiątki po dawnych mieszkańcach odnajdziemy też na szlaku prowadzącym„Śladami cieszyńskich Żydów”. Kulturalny wieczór warto spędzić w Teatrze im. Adama Mickiewicza lub w Czeskim Cieszynie, gdzie mieści się jedyna poza granicami naszego kraju Scena Polska. Na przełomie września i października po obu stronach Olzy odbywa się XXII Między- narodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”.

Cieszyn – dla koneserów
Miasto zapewni nawet najbardziej wysublimowane doznania kulturalne. Prezen- tująca sztukę współczesną Galeria Szara jest miejscem wielu wystaw, koncertów i instalacji. W Zamku Cieszyn gości nowy polski i światowy design. W cieszyńskich zabyt-kowych bibliotekach i archiwach przetrwały bezcenne wydawnictwa z dawnych wieków, oprowadza po nich Szlak Książki. Przez cały rok w mieście odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, do najciekawszych należą: Przegląd Filmowy „Kino na granicy”, Festiwal Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”, Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto”, Cieszyński Festiwal Jazzowy. W przerwie między kolejnymi wydarzeniami warto się wybrać do Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Drukarstwa lub Muzeum Protestantyzmu. Wiele frajdy naszym pociechom sprawi wdrapanie się na Wieżę Piastowską, z której roztacza się wspaniała panorama miasta. Na rodzinny wypoczynek w Cieszynie warto zarezerwować sobie sobotę 11 czerwca, wówczas odbędzie się „Industriada”, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. W programie m.in. gra miejska „Miasto szyfrów” oparta na historii złamania kodu Enigmy. Podczas „Industriady” dzień otwarty organizuje wiele obiektów, w tym Muzeum Drukarstwa. Młodzi poligrafowie będą mogli przygotować matrycę z własnym rysunkiem lub złożyć tekst i wytłoczyć na starych prasach. Całej rodzinie spodoba się też perspektywa spaceru alejkami wytyczonymi wzdłuż brzegów Olzy. Place zabaw, tereny do jazdy na rolkach, rowerze i deskorolce skutecznie skanalizują energię dzieci. Sporo atrakcji czeka też po czeskiej stronie – w Archeoparku w Kocobędzu-Podoborze (oddalonym 5 km od centrum) znajduje się replika słowiańskiego grodziska z VIII w. Po takiej dawce aktywnego wypoczynku trudno będzie się oprzeć pokusie skosztowania przysmaków cieszyńskiej kuchni.

Cieszyn – z adrenaliną
Każdego roku przez kilka dni sierpnia miasto staje się stolicą sportów ekstremalnych. Podczas Freestyle City Festival turyści oraz mieszkańcy mogą podziwiać widowiskowe popisy sportowców jeżdżących na deskorolkach, motocrossie i rowerze. W sierpniu do miasta zawitają uczestnicy 68. Tour de Pologne (w Cieszynie zaplanowana jest meta IV etapu). W tym samym miesiącu odbędzie się Festiwal „Make it Yourself”, a w nim happeningi, wystawy i koncerty. Równie dużo emocji i fantastycznej zabawy czeka wszystkich w klimatycznych lokalach usytuowanych po polskiej i czeskiej stronie miasta.

Cieszyn – bez granic
Tereny po drugiej stronie Olzy stały się samodzielnym miastem w 1920 r. Od czasu przystąpienia Polski i Czech do strefy Schengen, między oboma Cieszynami – zupełnie jak kiedyś – znowu można spacerować jak po jednym mieście. Mieszkańcy oraz turyści bawią się razem na polsko-czeskich imprezach. Szczególnie ciekawie zapowiadają się obchody dni miasta. Święto Trzech Braci (17–19 czerwca) uświetnią gwiazdy polskiej oraz czeskiej estrady. Nigdzie indziej nie doświadczymy tylu wspaniałych wrażeń związanych z transgranicznym położeniem miasta. Zatem cieszmy się Cieszynem!