To ostatni dzwonek, by zaplanować długi majowy weekend. Wiele osób już zdecydowało o wyjeździe za granicę, choć przez trwający strajk kontrolerów plany te stanęły pod znakiem zapytania. Polacy szukają więc alternatywy w kraju i ruszają nad polskie morze czy w góry. Według danych Noclegi.pl, tradycyjne oblężenie przeżywają Karpacz, Zakopane, Kraków i Gdańsk. Coraz więcej osób decyduje się też na urlop w „hotelu na kółkachzwłaszcza, że podróżując kamperem, kierunek wyznacza przygoda.

Warszawa, 25.04.2022 – Wyraźny restart turystyki i znoszenie pandemicznych obostrzeń w kolejnych krajach motywuje do podróżowania. Wycieczki zagraniczne, ale i eskapady nad Bałtyk czy w Tatry znów cieszą się popularnością wśród Polaków. Dwa lata pandemii wpłynęły jednak na nasze podejście do turystyki. Podróżujemy z dala od zgiełku i tłumów, byleby bezpiecznie. Uważniej przebieramy więc w ofertach touroperatorów, wnikliwie szukamy kwater prywatnych. Jest jednak alternatywa dla tradycyjnych wycieczek. To kamper – dający swobodę i elastyczność podróżowania.

Coraz częściej rozważamy alternatywne formy wypoczynku, pozwalające nam cieszyć się wygodnym i niezależnym wyjazdem. Szczególnie w obecnych, niepewnych okolicznościach podróży za granicę, kiedy okazuje się, że w majówkę możemy mieć puste niebo nad Polską – mówi Katarzyna Jedlińska, dyrektor generalna internetowej platformy do wynajmu kamperów Campiri.pl. – Dzięki kamperom nie jesteśmy ograniczeni transportowymi czy hotelowymi restrykcjami. Wynajmując auto na majówkę można przekonać się, czy takie podróżowanie jest dla nas. Co więcej, dla kamperowiczów kapryśny pod względem pogody początek maja nie jest problemem zawsze mogą zmienić kierunek wyjazdu w poszukiwaniu słońca i nieco wyższych temperatur –dodajeKatarzyna Jedlińska.

Żeby jednak wynająć kampera na zbliżającą się wielkimi krokami majówkę, trzeba się pospieszyć, bo na rynku – tradycyjnie tuż przed ścisłym sezonem – widać ożywienie, a wypożyczalnie i serwisy ogłoszeniowe potwierdzają, że rezerwacji przybywa w bardzo szybkim tempie.

Gdzie pojechać kamperem?
W naszym kraju działa blisko 400 kempingów oraz obiektów świadczących usługi dla kamperów – część z nich już oficjalnie rozpoczęła sezon. Na noc można też zatrzymać się „na dziko” – tam, gdzie nie ma obowiązujących zakazów. W Polsce malowniczych przystanków dla kamperów nie brakuje, nic więc dziwnego, że zainteresowanie taką formą podróżowania szybko rośnie.

Z naszych analiz wynika, że klienci wypożyczający kampera na kilka dni zwykle zostają w kraju i podążają mniej turystycznymi szlakami. To raczej agroturystyczne spoty, np. modne ostatnio Roztocze, ale i Łagów Lubuski, Dolina Sanu czy Wzgórza Dylewskie. Jeśli okres wynajmu jest dłuższy, np. kilkutygodniowy, to z reguły wybierają kierunki zagraniczne, takie jak Chorwacja, Hiszpania czy Włochy z doskonałą infrastrukturą i kempingami w ciekawych lokalizacjach z zazwyczaj spektakularnymi widokami. Co cieszy, również w Polsce ta infrastruktura zaczyna się rozbudowywać, widać to z każdym kolejnym rokiem – wyjaśnia Katarzyna Jedlińska.

Platforma Campiri.pl, dostrzegając rosnące zainteresowanie karawaningiem w Polsce, wprowadza do swojej oferty kolejne funkcje. Już niedługo w jednym miejscu będzie można zabookować i opłacić całe wakacje. To dzięki możliwości rezerwacji miejsca kempingowego na rekomendowanym, sprawdzonym przez Campiri kempingu.

Coraz więcej domów na kółkach
O tym, że chcemy podróżować kamperami świadczy m.in. ostatniraportPolskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskiej Grupy Caravaningowej. Wynika z niego, że w pierwszym kwartale 2022 r. na polskim rynku utrzymał się trend wzrostowy: zarejestrowano o 4,1 proc. kamperów i o ponad 15 proc. przyczep kempingowych więcej niż w ubiegłym roku.

– Karawaning w Polsce powoli rozkwita, to już nie tylko preferowana forma rekreacji wśród mieszkańców krajów zachodnioeuropejskich. Nasze ostatnie badania pokazują, że aż 66 proc. Polaków chciałoby spróbować podróży kamperem, a niemal 90 proc. tych, którzy mieli okazję spróbować tej formy wyjazdu, poleca ją innym. Dlaczego? Sami dowolnie wybieramy cel wyprawy, mogąc go na bieżąco modyfikować w zależności od spontanicznie podjętych decyzji – podsumowuje szefowa Campiri.pl.