W dniach od 1 do 3 maja odbył się 48. workshop German Travel Mart (GTM), zorganizowany przez Niemiecką Centralę Turystyki (DZT) z udziałem partnerów: miejscowości Oberammergau, regionu Zugspitz i Bayern Tourismus Marketing. Przybyło na niego ca. 200 touroperatorów z 34 krajów i 90 dziennikarzy. Niemiecki rynek usług reprezentowały 164 firmy.

GTM to najważniejsza impreza sprzedażowa dla przyjazdowej turystyki Niemiec. Po dwóch latach wersji wirtualnej z powodu koronawirusa powróciła ona do formuły stacjonarnej, zaplanowanej jako tzw. „Zielone Wydarzenie” („Green Meeting”). Jego motywem była realizacji w naturalnym środowisku Bawarii. Wiodły tędy trasy licznych wycieczek, a centrum workshopu było Oberammergau nad rzeką Ammer (837 m n.p.m.). Nadzwyczajny był drugi dzień rozmów biznesowych, ponieważ odbywał się na najwyższym szczycie Niemiec – Zugspitze (2962 m n.p.m.).

Oberammergau
Miejscowość licząca zaledwie 5000 mieszkańców została wybrana na gospodarza GTM ze względu na swoją wyjątkowość. Tworzą ją: wielowiekowa tradycja organizacji misteriów pasyjnych, a także rzeźbienia w drewnie, liczne domy z „Lüftlmalerei” (oznaczające ścienne malowidła), urzekający widok na Kofel (1342 m n.p.m.), a także doskonała baza wypadowa do uprawiania różnych aktywności (spacery, wspinaczki, sporty zimowe) w Rezerwacie Przyrody Alp Ammergau i w dalszej okolicy. Szlaki prowadzą na szczyty: Großer Aufacker (1542 mn.p.m.), Pürschling (1566 m n.p.m.), Zahn (1615 m n.p.m.), Teufelstättkopf (1758 m n.p.m.), Ettaler Manndl (1633 m n.p.m.). Wygodne i szybkie dotarcie umożliwiają kolejki: – linowa na Laber (1682 m n.p.m.) i krzesełka na Kolbensattel (1276 m n.p.m.). 

Misteria Pasyjne o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa
Są słynne na całym świecie. Ich początki sięgają 1634 r. i były efektem ślubowania złożonego Panu Bogu przez mieszkańców względem masowych przypadków śmierci na dżumę. Jak głosi legenda, po wystawieniu sztuki epidemia wygasła. Zgodnie z przyrzeczeniem była kontynuowana najpierw – co roku, następnie co 10 lat. Tylko dwa razy została zupełnie odwołana, a kilka razy przesunięto ją na późniejsze terminy. Ostatni taki przypadek był w 2020 r. na skutek pandemii koronawirusa. Planowana wówczas edycja jest realizowana dopiero w tym roku od 14 maja (premiera) do 2 października.

Spektakl trwa pięć godzin, składa się z dwóch części, oddzielonych trzygodzinną przerwą. W wyniku ciężkiej pracy twórców połączonej z kilkuwiekowymi doświadczeniami powstało wielkie widowisko, cenione m.in. za świetną grę artystów, z którymi wiążą się liczne ciekawostki. Otóż nie mają oni żadnego przygotowania zawodowego, a bezwarunkowymi wymogami ich zaangażowania są: urodzenie w Oberammergau lub zamieszkanie tu od co najmniej od 20 lat, wielu mężczyzn, z powodu odtwarzanych ról, nie obcina włosów na czas grania. Misterium jest prezentowane pięć razy w tygodniu, dlatego każda rola ma dublera. Ogólna liczba występujących wynosi ca. 1800 osób z wszystkich grup wiekowych. Językiem sztuki jest niemiecki, a dla widzów pochodzących z innych krajów, przygotowane są książki z tłumaczeniem tekstu. Gwarantuje je oferta pakietowa wraz z noclegami i posiłkami.

Przedstawienia odbywają się w Teatrze Pasyjnym z zadaszoną widownią. Może on pomieścić nawet 4500 widzów i jest uważany za największy tego typu na świecie.

Przechadzka po miejscowości
Historia misteriów jest utrwalana w miejscowym muzeum. Wystawa pt.: „Materialny – Tkanina, Ciało i Pasja” (23 kwietnia – 16 października) nawiązuje do obecnej edycji spektaklu i jest bardzo widoczna w przestrzeni publicznej. Powodem tego jest stworzenie z historycznego budynku (1910 r.) obiektu sztuki poprzez przykrycie go elementami strojów, w których grali wykonawcy pasji w latach 2000 i 2010. Dzięki temu nowe ściany przypominają obecnie gobelin. Tkanina rozciąga się także we wnętrzu na trzy piętra, tworząc nowe struktury przestrzenne.

Główną część zbiorów muzeum stanowią rzeźbione w drewnie figury, wykonane w okresie pięciu wieków. Poruszają one tematy cierpienia, lęków i nadziei ludzkości, odnosząc je do życia Chrystusa. Inne zbiory rejestrują sceny z życia codziennego ludzi na przestrzeni wieków.

W pełnym uroku Oberammergau zainteresowanie turystów wzbudzają domy z pięknymi malowidłami (Lüftlmalerei). Ich tematem są zazwyczaj sceny religijne, związane z pracą i życiem tutejszych mieszkańców, popularnym motywem jest też zegar słoneczny.

Do nakładania obrazów na tynk używana jest technika fresku, co zapewnia ich trwałość. Reprezentatywnym budynkiem tego stylu jest „Dom Piłata” („Pilatushaus”) z XVIII w.

Swoją nazwę zawdzięcza imponującym, perspektywicznym freskom. Obecnie funkcjonuje tu „Żywy warsztat”, gdzie zwiedzający mogą obserwować pracę rzemieślników różnych specjalności, m.in. rzeźbiarzy, garncarzy.

Informacje:

https://www.passionsspiele-oberammergau.de/en/home

https://www.oberammergaumuseum.de/en/exhibitions

https://www.gemeinde-oberammergau.de/de/startseite

https://www.ammergauer-alpen.de/

Zdjęcia:

  1. Panorama na Oberammergau, ©Florian Wagner
  2. Pan Jezus wkracza do Jerozolimy, ©MF
  3. Trailer Pasji 2022, j. ang., ©Passionsspiele Oberammergau 2022
  4. Malowidło przedstawiające scenę z Misterium, fot. Konrad Wothe / Lookphotos, ©archiwum DZT
  5. Dom Piłata, ©Stefan Hoecherl

TEKST: Majka Fudała