W 2021 roku Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna w ramach letniej akcji promującej turystykę na Mazowszu po raz pierwszy wykorzystała kamper „Moda na Mazowsze”. Akcja spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem podróżami po Mazowszu oraz kamperami i caravaningiem. Na fali tego zainteresowania w dniach 19 – 22 maja 2022 r. w Pułtusku odbywa się I Mazowiecki Zlot Caravaningowy, gdzie można poznać oferty producentów, importerów, wypożyczalni ale również porozmawiać z pasjonatami tej formy turystyki i wypoczynku.

ATUTY CARAVANINGU
Kamper to przede wszystkim wolność, spontaniczność i niezależność. To także możliwość swobodnego wyboru, bliskiego kontaktu z naturą, a także odwiedzania typowo turystycznych miejscowości na własnych warunkach. Wygoda, z jaką łączy się podróżowanie samochodem kempingowym jest nieoceniona – wszystko, czego potrzebujesz w trasie, znajduje się w jednym miejscu.

Możliwości, jakie oferuje caravaning, czyli bezpieczne i swobodne przemieszczanie się bez konieczności dokładnego planowania podróży i rezerwacji noclegów z dużym wyprzedzeniem, to zdecydowanie jego najmocniejsze strony. Nie jest to jednak jedyna przyczyna, dla której popyt na kampery wciąż rośnie. Znacznie rozszerzyła się także oferta producentów, dzięki czemu coraz większa ilość osób może stać się posiadaczem takiego pojazdu a bogata oferta wypożyczalni kamperów pozwala skorzystać z tej formy turystyki i wypoczynku praktycznie każdemu.

HISTORYCZNE POCZĄTKI
Prekursorami kamperów były dyliżansez miejscami do spania dla pasażerów oraz mobilne domy mieszkalne, ciągnięte przez konie, używane powszechnie przez tabory, nomadów,cyrkowcóworaz wędrowne grupy teatralne. Pierwotnie tego typu pojazdy wykorzystywano do przemieszczania się, organizacji życia i pracy.

W XIX wieku w Stanach Zjednoczonychpojawiły się wagony służące do podróży i mieszkania. Korzystający z nich turyści mogli zwiedzać kraj w okolicach linii kolejowych. W 1880 roku brytyjskafirma Bristol Carriage Company zbudowała konny wóz kempingowy dla turystów, a w 1885 roku firma Benz dopuściła do sprzedaży turystyczny automobil.

Pierwsze samochody rekreacyjne uznane za prototypy współczesnych kamperów, zaczęto produkować w 1910 roku w Stanach Zjednoczonych. Pozwalały one podróżującym na przygotowanie posiłków w pojeździe, posiadały wyposażenia toaletowe i miejsce do spania. Ich popularność rosła wraz z budową nowych dróg, stacji benzynowych i rozwojem infrastruktury.

DZISIAJ W POLSCE
W Polscezarejestrowanych jest ponad 21 000 kamperów i około 120 000 przyczep kempingowych. Większość kamperów przeznaczona jest do przewozu czterech lub pięciu osób o dopuszczalnej masie całkowitejponiżej 3,5 tony. Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowcówwynika, że w Polsce notuje się stały wzrost zakupu tych pojazdów. W 2020 roku zarejestrowano ponad 3 000 kamperów, czyli blisko 30% więcej niż w 2019 roku.

ILE KOSZTUJE WYNAJEM KAMPERA
Koszt wynajmu kampera zależy od kilku czynników. Do najistotniejszych należą klasa i wyposażenie pojazdu. Im nowszy i lepiej wyposażony model, tym jego cena jest wyższa. Znaczenie ma też okres wynajmu- w wysokim sezonie (od czerwca do września) zapłacimy najwięcej, natomiast poza sezonem (zwłaszcza zimą) cena znacząco spada.

Uśredniając aktualne ceny można przyjąć, że za starszy model kampera, bez łazienki zapłacimy ok. 200-300 zł/dobę w sezonie niskim, a nowy, świetnie wyposażony model z łazienką – nawet ok. 800-1000 zł/dobę. Na rynku występują jednak spore skrajności. Średniej klasy kamper w wysokim sezonie nie powinien kosztować więcej niż 500-600 zł/dobę. Ceny mogą np. różnić się w zależności od lokalizacji wypożyczalni – w większych miastach ceny będą wyższe, dlatego warto poszukać oferty w mniejszych miejscowościach, gdzie ceny mogą być niższe nawet o połowę.

Podróżowanie kamperem, wbrew pozorom, nie należy zatem do najtańszych form spędzania wakacji. W niskim sezonie na 7-dniowy wynajem trzeba przeznaczyć ok. 2,5-3 tys. zł, zaś w sezonie wysokim ok. 4 tys. zł. Wypożyczenie kampera to jednak nie tylko opłata za sam pojazd, ale także koszty dodatkowe jak m.in.: kaucja za wynajem kampera, opłaty serwisowe, opłaty za wyposażenie, opłaty za sprzątanie i czyszczenie oraz opłaty za benzynę, parkingi, postoje czy autostrady. Dla wielu jednak swoboda i wolność podróżowania zawsze będzie bezcenna.

ZAPROSZENIE NA DZIEŃ OTWARTY ZLOTU
Aby móc poznać wyjątkowość formy turystyki jaką jest caravaning organizatorzy zlotu zapraszają wszystkich w sobotę 21 maja 2022 r. w godzinach 10:00 – 18:00 do specjalnej strefy „Kamping i caravaning” na Rynku w Pułtusku.

Wśród wielu atrakcji dla gości znajdą się m.in.:

  • zwiedzanie flagowych kamperów uczestniczących w zlocie,
  • konkursy i zabawy dla odwiedzających, w których nagrodą główną będzie „Kamper na weekend”,
  • stoisko z ekspozycją Mazowieckiego Centrum Informacji Turystycznej.

Organizatorami I Mazowieckiego Zlotu Caravaningowego są: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, Warszawskie Centrum Caravaningu, Campiri.pl, Polski Związek Motorowy i Gmina Pułtusk.