To nie tylko powszechnie znane miasta tego landu. Na wyjątkowe skarby można także natrafić, podróżując do małych miasteczek. Oto kilka propozycji na krótkie powakacyjne wyjazdy.

Beelitz – 7. Brandenburska Wystawa Ogrodnicza (14 kwietnia – 31 października)
Hasłem tegorocznej wystawy jest „Święto ogrodu dla wszystkich zmysłów”. Obszar 15 ha, położonych pomiędzy historyczną starówką a rzeką Nieplitz, porasta ok. 1,2 miliona roślin, które uzupełniają liczne krzewy i drzewa. Dziesiątki tysięcy bylin zaprezentuje swoje piękno dopiero jesienią, zachwycając różnorodnością i kolorystyką. Na ciekawe ekspozycje wykorzystano także wnętrze miejscowego kościoła.
Dodatkowych atrakcji dostarczają: muzea młynarstwa i szparagów, plenerowe pokazy gotowania, koktajlowy statek zacumowany w zieleni, prezentacje dzieł regionalnych artystów. Dzieci zachwyci plac zabaw, jeden z największych w Brandenburgii, i wioska słowiańska z edukacyjną zieloną klasą.
Na nowej estradzie i w Ogrodzie Letnim odbywają się występy znanych gwiazd. Swoim blaskiem przyciąga podświetlona fontanna. Całość tworzy bajkowy krajobraz, który sprawia, że wystawa jest idealnym miejscem na wycieczki rodzinne, koleżeńskie lub szkolne.
Beelitz leży w odległości 54 km od Berlina, a od Poczdamu – 20 km. www.laga-beelitz.de

Ścieżka dydaktyczna pn.: „Drzewo i czas” – niezwykłe miejsce w koronach drzew
To kolejna propozycja z Beelitz. Porozbudowie w 2020 r. liczy ponad 700 m długości i mierzy 23 m wysokości. Jeszcze wyżej (poziom 40 m) mieści się wieża widokowa, na którą można także wjechać windą. Stąd krajobraz sięga aż po horyzont, a w pogodne dni widać Berlin. Ścieżka przebiega nad koronami drzew w kompleksie leśno-parkowym, gdzie występuje 65 gatunków drzew i krzewów. Wyjątkowym miejscem jest las drzew, porastający dach jednego ze spalonych w 1945 r. budynków. Obecnie jest to prawdopodobnie największa „dżungla dachowa” w Niemczech.
Dodatkowe elementy, takie jak Sky-Boa i gigantyczny hamak, zintegrowano z nową częścią obiektu.

Ścieżka powstała na terenach dawnego dużego, luksusowego kompleksu szpitalnego. Swoje funkcjonowanie rozpoczął on w 1902 r., ale jego ostateczną rozbudowę zakończono dopiero w 1932 r. Wówczas znajdowało się tu 60 budynków, przeznaczonych dla tysięcy pacjentów. Teren o wielkości 200 ha porośnięty był głównie sosnami, co pomagało w leczeniu chorób płuc. W czasie obu wojen światowych sanatoria pełniły funkcje szpitali dla żołnierzy niemieckich, a od 1945 r. do 1994 r. mieścił się tu największy szpital wojskowy „Armii Czerwonej” poza granicami Związku Radzieckiego.
Opuszczone budynki padły ofiarą wandalizmu, dlatego do dzisiaj zachowały się tylko ich ruiny. Wkomponowane w naturę, z romantycznie pnącą się roślinnością, czarują urokiem i silnie działają na wyobraźnię.https://baumundzeit.de

Klasztor w Neuzelle barokowy cud Brandenburgii
Leży tylko 35 km na południe od Frankfurtu nad Odrą. Kompleks opactwa, założony w 1268 r. przez margrabiego miśnieńskiego Henryka Wspaniałego, jest jednym z niewielu przykładów architektury cysterskiej i barokowej w Europie, zachowanych w całości. W centrum klasztoru znajduje się katolicka kolegiata Najświętszej Marii Panny z ponad 70-metrową dzwonnicą, wizytówką tej miejscowości. W wieży kolegiaty leżały ukryte przez 150 lat malowidła, powstałe tu ok. 1750 r. Po ich odrestaurowaniu uważane są za swoistą sensację pod względem jakości artystycznej.

Perłą Neuzelle jest ogród klasztorny (5 ha), gruntownie odrestaurowany w 2022 r. O jego oryginalności decydują wybudowane w XVIII w. ścieżki i cieki wodne, stromo nachylone tarasy oraz szata roślinna, w tym liczne drzewa cytrynowe. Część terenu była przeznaczona na winnicę. W jej pobliżu znajduje się „Teatr Niebiański”, w jego wnętrzach jest muzeum, a w podziemiu organizowane są przedstawienia misterium Męki Pańskiej w 15 scenach, podczas których wyjątkowe wrażanie tworzy trójwymiarowa barokowa scenografia.
Przyklasztorny browar to 400 lat tradycji. Nadal odbywa się tu warzenie piwa zgodnie z dawnymi tradycjami rzemieślniczymi. Ofertę kulinarną dopełnia restauracja „Dzika kuchnia klasztorna”.www.klosterneuzelle.de/pl/

Schwanebeck – Park Holenderski
Tuż pod Berlinem znajduje się nowootwarty (wiosna 2022 r.) całoroczny park rozrywki dla młodszych i starszych w starym holenderskim stylu. Bilety obowiązują tylko na płatne atrakcje, wstęp do parku jest bezpłatny, podobnie jak parking.
Kryta hala zabaw i wspinaczki oferuje ekscytujące przeżycia na dwóch piętrach, w tym 48 ścian wspinaczkowych, tuż obok znajdują się pokoje Escape Rooms. Mali budowniczowie odnajdą swoje szczęście w „Bausteenen-Paradijs”, gdzie mogą tworzyć budowle z niewiarygodnej ilości 10 000 klocków.
Wieża widokowa o wysokości 21 m z sześcioma zjeżdżalniami to trzecia co do wysokości budowla w Niemczech. Z tego miejsca śmiałkowie mogą podziwiać wspaniały widok na okolicę. Wizytówką parku jest działający ośmiokątny młyn, który pełni także funkcję muzealną. „Jungle Hal” to nie tylko przepiękna roślinność, ale także rybki koi, pocieszne surykatki, żółwie wodne oraz bawiące się małe lemury lori.
Na terenie zewnętrznym są kolejne niespodzianki: zoo ze zwierzętami gospodarskimi, które można głaskać, place zabaw, w tym sportów wodnych. Całość dopełniają lokale gastronomiczne w hali targowej i w centrum ogrodniczym.www.hollandpark.de

Otwarcie mostu rowerowego Neurüdnitz – Siekierki po stronie niemieckiej
Nastąpiło w dniu 25 czerwca tego roku, ale oficjalne podsumowanie całego projektu polsko-niemieckiego jest zaplanowane na 3 września. Wtedy na moście zostanie odsłonięta ławeczka prof. Władysława Bartoszewskiego.
Pierwotny most kolejowy został zbudowany pod koniec XIX w. i należał do Pruskiej Kolei Wschodniej. Przez wiele ostatnich lat był on nieużywany. Teraz stanie się ważną trasą turystyczną o długości 700 m, łączącą różne długie trasy rowerowe, jak np. ze Szczecina do Berlina. Wjeżdżając z Polski do Niemiec, pierwszym regionem jest Oderbruch. Niedawno został wyróżniony znakiem dziedzictwa europejskiego za kultywowanie historii i ideałów Europy.
Te i inne atrakcje Brandenburgii przedstawiła Klara Piwnicka-Hensche z Organizacji Marketingu Turystycznego Brandenburgii podczas czerwcowej konferencji w Warszawie.
Już od lat jest ona świetną promotorką oferty tego landu w Polsce.

https://www.brandenburg-tourism.com

Opr. M. Fudała
Zdjęcia:
1. Klomb kwiatowy ze statuą, © Stadt Beelitz, LAGA Beelitz GmbH
2. Ścieżka wśród koron drzew, © TMB Steffen Lehmann
3. Wieża widokowa, © BAUM & ZEIT – HPG Projektentwicklungs GmbH
4. Wydarzenie „Długie noce na ścieżce w koronach drzew”, © BAUM & ZEIT – HPG Projektentwicklungs GmbH
5. Klasztor Neuzelle, ©TMB Fotoarchiv Steffen Lehmann
6. Sala zabaw, © Holland-Park
7. Klara Piwnicka-Hensche podczas prezentacji, © Niemiecka Centrala Turystyki