O Kołobrzegu i marce RE:GENERACJA opowiada Marta Ostapiec zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu oraz dyrektor ds. promocji miasta.

Kołobrzeg to takie polskie hygee.Miasto oparte o harmonijny i dynamiczny rozwój. Dzięki położeniu i bogactwom naturalnym umożliwia odnowę biologiczną, psychofizyczną, duchową a także pozwala na prowadzenie aktywnego i zdrowego stylu życia. Zależało nam, aby w promocji wydobyć to, co najpiękniejsze w tym miejscu. Filozofia Slow Life idealnie odzwierciedla naszą ofertę. Kołobrzeg to miejsce zrównoważone, z jednej strony przyjazne mieszkańcom, z drugiej atrakcyjne dla turystów. Miasto przez cały czas zachowuje balans między środowiskiem życia człowieka, a środowiskiem naturalnym, kierując się właśnie zasadami filozofii hygge.

Na co dzień jesteśmy zabiegani i ciężko nam odnaleźć work life balance. Szukamy odpowiedniego miejsca do regeneracji sił witalnych, które wprowadzi harmonię do naszego życia. Cenimy miejsca, które z jednej strony zbliżają nas do natury, gwarantują nam równowagę ciała i umysłu, a z drugiej zapewnią aktywny wypoczynek, dostęp do bogatej oferty gastronomicznej i tętniących życiem bulwarów. Dostrzegliśmy, że właśnie to przesłanie stało się kluczowe dla nas i dla naszych gości. I tym samym znalazło odzwierciedlenie w naszych działaniach promocyjnych.

Sezon trwa tu cały rok
Wprowadzając markę miasta zależało nam na dokonaniu zmiany w postrzeganiu Kołobrzegu, bo choć jest to dobrze rozpoznawalny kurort w wysokim sezonie turystycznym, to w okresie jesienno-zimowo-wiosennym nieco o nas zapominano. A szkoda, bo jest to idealne miejsce, by spędzać tu czas przez cały rok – w aktywny, zdrowy i przyjemny sposób. Dlatego naszym wiodącym hasłem jest regeneracja, u swych podstaw wykorzystująca założenia idei hygge – czyli duńskiej filozofii szczęścia opartej na zachowaniu równowagi między pracą a czasem wolnym, skupieniu się na tu i teraz, wydobywaniu przyjemności z codziennych doświadczeń.W Kołobrzegu znajdziemy bowiem zarówno atrakcje dla tych, którzy potrzebują adrenaliny jak i tych szukających relaksu oraz chwili zapomnienia w kontakcie z nadmorską przyrodą.

Włącz tryb slow life
Kołobrzeg uznawany przez mieszkańców za przyjazny, przez turystów za otwarty, zaskakujący i nowoczesny. Do tego wyciszający, gwarantujący harmonię i jeszcze porywająco rozciągnięty między błękitem morza a zielenią lasów. To miasto kryje w sobie piękno dzikiej natury oraz bogatą historię Pomorza. Jesteśmy przekonani, że takie miejsca zyskują dziś na zainteresowaniu. Dlatego dodatkowo mając również na uwadze potrzeby naszych gości, poszerzamy ofertę miasta, wprowadzamy nowe wydarzenia, które dzieją się w miejscach do tej pory nieodkrytych. I tak Festiwal Artystów Ulicy czy Festiwal Jazzowy, który jest naszą perełką, odbywają się w różnych zakątkach, nie tylko na głównej scenie, jak było to dotychczas, ale praktycznie wszędzie, właśnie po to by pokazać różnorodność Kołobrzegu.

Nowa strategia zakłada również szerokie prezentowanie bazy spa & wellness oraz uzdrowiskowej, to naturalne uzupełnienie naszej działalności. Myśląc o gościach przyjeżdżających do Kołobrzegu – myślimy o spełnieniu jak najszerszych ich potrzeb. Każdy, kto nas odwiedzi, znajdzie coś dla siebie: od wypoczynku i rehabilitacji po specjalistyczne zabiegi oparte na naszych bogactwach naturalnych – borowinie i solance. Warto przypomnieć, że nasze uzdrowiska korzystają z własnych zasobów borowiny, która od lat jest wydobywana. Kołobrzeg uzdrowiskiem był zawsze i taki zawsze pozostanie, zależy nam jednak, by unowocześnić i uatrakcyjnić ofertę dla szerokiego grona odbiorców.

RE:GENERACJAtakże dla mieszkańców
Re:generacja odpowiada nie tylko na potrzeby turystów, ale i mieszkańców Kołobrzegu, bo regeneracja to także przebudowa, rewitalizacja, odświeżenie, nowa jakość lokalnego życia. Przez cały czas równoważymy potrzeby, z jednej strony uatrakcyjniając pobyt odwiedzającym, z drugiej poprawiamy komfort życia mieszkańcom. Kołobrzeg w naszej idei to najlepsze miejsce do życia i do odpoczynku.

Aktywnie nad morzem
Trzon odwiedzających stanowią goście z Niemiec, Skandynawii i coraz częściej z Czech, przez cały czas obserwujemy wyraźny wzrost liczby turystów z tych kierunków. W okresie jesiennym popularne są weekendowe przyjazdy rodzin z dziećmi. Kołobrzeg to także świetne miejsce dla studentów czy freelancerów, którzy stąd mogą doskonale pracować zdalnie, przy okazji regenerując siły witalne.

Jak spędzać tu czas? O każdej porze roku Kołobrzeg zachęca do długich spacerów po plaży, zabiegów spa, nordic walkingu czy wycieczek rowerowych. Na terenie całego nadmorskiego obszaru mamy 140 km ścieżek rowerowych biegnących wśród malowniczych krajobrazów, w tym przez Ekopark Wschodni, który jest wpisany na listę Natura 2000. Ścieżki te prowadzą przez miejsca, gdzie z jednej strony można obserwować siedliska ptaków, a z drugiej – wydmy i morze.

Kołobrzeg to miejsce umożliwiające regenerację duchową, fizyczną i psychofizyczną. Każdy tu znajdzie niszę dla siebie, w której będzie mógł odpocząć – aktywnie lub na łonie natury, a przy okazji odnaleźć równowagę.

Kołobrzeg to po prostu miasto harmonijnych doznań, zapraszamy!

Fot: Archiwum Urzędu Miasta Kołobrzeg