Szanowni Państwo!

Różne zakątki świata mają swoje zimowe i letnie stolice. A Mazowsze jest dobre na każdą porę roku. To jedno z najważniejszych zdań, które mogliśmy usłyszeć na gali 15-lecia naszej działalności, które obchodziliśmy w październiku 2022. Mazowsze jest tak różnorodne i daje tak szeroki wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu, że można tu ciekawie wypoczywać w dowolnie wybranym okresie.
Nasz region jest tak bogaty w przeróżne miejsca i krajobrazy, że może nawet udawać tereny niemazowieckie! Świetnie wiedzą o tym filmowy, którzy odkryli tu plenery dla tysięcy filmów pełnometrażowych i seriali rozgrywających się w przeróżnych zakątkach Polski, Europy, a nawet świata. Z kolei wędrowanie śladami hitów kinowych i telewizyjnych to szalenie modny w ostatnich latach sposób uprawiania turystyki, który bardzo Państwu polecamy.
I tak Leoncin, położony w Puszczy Kampinoskiej, stał się Litwą w Wajdowskiej ekranizacji Pana Tadeusza, a pałac w Radziejowicach Soplicowem z przedwojennej superprodukcji o ostatnim zajeździe szlacheckim na Litwie. Pałac w Łącku przeniósł się na czas kręcenia jednego z odcinków Stawki większej niż życie do miejscowości Lisko-Zdrój, gdzie spędzał urlop kapitan Kloss. Seroczyn był przez wiele tygodni cudownym Serbinowem z Nocy i dni, a na stawie leżącym w nieodległym rezerwacie wciąż kwitną nenufary (niestety nie przez cały rok, bo od czerwca do października). Tylko na ekranie warszawska Praga może stać się na jakiś czas lewobrzeżną częścią stolicy (m.in. w filmach Pianista i Korczak), a rowerem można przejechać kilkaset kilometrów w kilka chwil (Glinianki na trenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, gdzie znajduje się serialowy kościół ojca Mateusza, położone są kawał drogi od Sandomierza).
To wcale nie są najdziwniejsze geograficzne konotacje. Czy wiedzieli Państwo, że właśnie na Mazowszu występują piaszczyste wydmy, które mogą zagrać pustynię w Iraku? Grochalskie Piachy z Puszczy Kampinoskiej stały się tłem Operacji Samum. A zamek książąt mazowieckich w Czersku pomógł filmowcom przenieść się do świata fantasy w ekranizacji Wiedźmina!
To tylko garstka przykładów. Znacznie więcej, z lokacjami i opisami okolicznych atrakcji, znajdą Państwo w najnowszym numerze naszego magazynu. Zamieszczamy także informacje o trasach, bo Mazowsze to idealny teren do uprawiania aktywnego wypoczynku, a większość terenów, o których opowiadamy, przecinają szlaki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Zimą na wielu z tych tras rower i buty do wędrowania można zamienić na narty biegówki.

Mazowsze poleca się Państwa ciekawości i podróżniczym tęsknotom!
Udanych wypraw i pięknych filmowych kadrów!
Prezes Zarządu
Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
Izabela Stelmańska

Pobierz magazyn MODA NA MAZOWSZE – MAZOWSZE NA FILMOWO