Na ulicach słychać dźwięki kolęd, na placach lśnią gwiazdy betlejemskie, a pod nogami skrzypi świeży śnieg. Zewsząd roznosi się zapach choinek i grzanego wina. Jarmarki świąteczne z oryginalnymi pamiątkami spotkamy w niemal wszystkich czeskich miastach, a także na zamkach i w pałacach.

Niektóre jarmarki rozpoczynają się już pod koniec listopada i trwają aż do początku stycznia. Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze jest uważany za największy w Czechach. Odbywa się corocznie na Rynku Staromiejskim, a także w innych miejscach Pragi, między innymi na Placu Wacława, Placu Republiki i Placu U Svatého Jiří, nieopodal Zamku Praskiego. W sobotę 26 listopada na Rynku Staromiejskim zostaną uroczyście zapalone lampki na choince. Na gości czeka ciekawy program i stoiska z ozdobami świątecznymi, szopkami, drewnianymi zabawkami, biżuterią, miodem pitnym i innymi przysmakami. Jarmark potrwa do 6 stycznia.

Czeskie Budziejowice szykują ciekawy program świąteczny od 18 listopada do końca grudnia. Na zabytkowym rynku, który należy do największych w Europie (jego powierzchnia wynosi dokładnie 1 hektar), na gości czekają  stoiska z ozdobami świątecznymi i przysmakami.

Magiczny Czeski Krumlov zaprasza na tradycyjny jarmark świąteczny od 25 listopada do 6 stycznia. Czeski Krumlov należy do najpiękniejszych miast czeskich. Od 1992 roku jest wpisany na listę UNESCO. Tutejszy kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej, po Zamku Praskim.

Świąteczna atmosfera wypełni również stolicę Moraw Południowych, Brno. Jarmark bożonarodzeniowy na Placu Wolności i Placu Morawskim rozpocznie się 25 listopada. Na dzieci i dorosłych czeka ciekawy program i mnóstwo przysmaków, między innymi morawskie frgale (okrągłe ciasta z nadzieniem serowym lub owocowym).  Impreza potrwa do 23 grudnia.

Od 9 do 11 grudnia na jarmark świąteczny z tradycyjnymi rzemiosłami i smakołykami zaprasza Mikulov na Morawach Południowych.

Jarmarki w zabytkowym Ołomuńcu odbędą się od 18 listopada do 23 grudnia. Na gości czeka urozmaicony program kulturalny, między innymi wystąpienia muzyczne i teatralne dla dzieci i dorosłych, wspólne śpiewanie kolęd. Poznamy regionalne zwyczaje świąteczne, możemy podziwiać piękne szopki betlejemskie, rozmaite wyroby rzemieślnicze, spróbować przysmaków regionalnych i delektować się gorącym miodem pitnym czy grzanym winem.

Na jarmarku w Zlínie od 26 listopada do 23 grudnia spróbujemy ponczu, miodu pitnego, grzanego wina i mnóstwa innych przysmaków.

Tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy w Ostrawie odbędzie się od 26 listopada, a w pobliskiej Opawie od 27 listopada.

W Pilźnie stoiska świąteczne pojawią się 27 listopada. Na gości czekają  grzańce, staroczeskie trdelniki, pierniczki i inne przysmaki.

Świąteczna atmosfera zapanuje także w najsłynniejszym czeskim uzdrowisku, Karlowych Warach. Przez cały miesiąc od 26 listopada do 26 grudnia centrum miasta zapełnią stoiska z przysmakami i ozdobami świątecznymi.

Jarmark bożonarodzeniowy w Libercu odbędzie się od 30 listopada do 23 grudnia na placu obok ratusza.

Bajkowe jarmarki szykują od końca listopada piękne miasta w regionie Wysoczyzna, między innymi Jihlava, Třebíč czy Světla nad Sázavou.

Na tradycyjnym jarmarku w HradcuKrálové od 9 do 28 grudnia na gości czeka szeroki asortyment świątecznych wyrobów – ozdób, ceramiki i regionalnych przysmaków.

Pałac w Litomyšlu zaprasza w czasie adwentu na weekendowe zwiedzanie, podczas którego goście dowiedzą się, jak arystokracja obchodziła Boże Narodzenie, obejrzą szopkę betlejemską w kaplicy pałacowej i świątecznie przybrane komnaty.

Tradycyjne zwyczaje świąteczne zaprezentuje pobliski skansen Wesoły Pagórek (czes. Vesely Kopec) 4 grudnia i rezerwat architektury ludowej, Betlem Hlinsko.

Malowniczy skansen wołoski w Rožnovie pod Radhoštěm szykuje 10 i 11 grudnia tradycyjny jarmark świąteczny, na którym zakupimy tradycyjne wyroby rzemieślnicze, zapoznamy się z miejscowymi zwyczajami, a także  z ekspozycją skansenu. Rožnov pod Radhoštěm leży w sercu Beskidu Morawskiego, u podnóża góry Radhošť. Muzeum Wołoskie, najstarsze w swoim rodzaju w Europie Środkowej, należy do najatrakcyjniejszych zabytków sztuki ludowej.

Bogaty program kulturalny, zdobienie tradycyjnych pierniczków, pokazy wyrobu i dekorowania ozdób świątecznych i wiele ciekawych wydarzeń szykuje także większość czeskich zamków i pałaców.

Tekst: Anna Gruszczyńska
Zdjęcia: Archiwum Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego – CzechTourism

czechtourism.cz   kudyznudy.czvisitczechrepublic.com